• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko lješnjak

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Možeš, ali će ti poticaj ostat isti.
Poanta cijele priče je da je proračun za poticaje donesen od 2015.-2020., zato je ovo bila referentna godina. Cijela ta priča je totalni nonsens. Tko recimo sljedeće godine odluči zasadit npr. 10ha voćnjaka, a zemljište nije ove godine upisano u arkod kao oranica ili voćnjak, do 2020. neće dobit niti lipe a mogao je dobivat 40 000kn godišnje.
Ako imaš upisanu oranicu možeš " preći " na trajni nasad i dobit za to novce. A koliko se sjećam šta god sada prebaciš u EKO nećeš dobit uvećan poticaj također do 2020.g..
Ove godine se strašno povećao broj površina pod EKO proizvodnjom, ljudi su prijavljivali kaj god su imali, smalčirali i pretanjurali da mogu prijavit.
Također je ove godine opet bila priča da više poticaji neće ići po površini. A po čemu će ići?
 

nkuzma

Novi član
Tu od
8 Srp 2015
Poruka
22
Provjereno u agenciji za plaćanje.., priča ide ovako! Ova godina je bila referentna,onaj tko je ove godine stekao " PRAVA" , nije poanta hektari, nego veličina prava u hetarima! Iz toga proizlazi više scenarija, razjasnit ćemo one koji su tema ove priče!
1. Kupujem zemlju koja nije upisana u arkod,u naravi oranica.., upisujem ju u arkod, ali pošto je 2015 referentna godina i ako nemam prava na više hetara, nemam pravo na osnovni poticaj, nego samo na eko u koliko se odlučim prijavit pod eko! (rješenje.., kupovina ili dobivanje " PRAVA" od nekog za navedeni iznos hetara oranice)
2. Kupujem zemlju koja je upisana u arkod, ali je dana u najam, a vlasnik zemljišta ove godine nije aktivirao i nije mogao aktivirati "PRAVA" na navedenu oranicu jer prava je dobio onaj tko je uzeo ju u zakup, znači prava isključivo ako želi može mi dati taj koji je do sada imao tu zemlju u najmu a vlasnik samo prodaje zemlju, isti taj može zadržati " PRAVA" i uzeti negdje drugdje zemlju u najam i aktivirati prava za istu ili manju veličinu ha!
3 Kupujem zemlju na kojoj je vlasnik ju i obrađivao, vlasnik odlučuje dali sa zemljom prodaje i "PRAVA" ili ih zadržava za sebe, pa do 2020 ih aktivirati na nekoj drugoj zemlji...!
To je praksa dobre nam EU.., te se s "PRAVIMA" može trgovati na način da si nađete nekog iz Dubrovnika koji je odustao ili ima viška prava, te vam proda ili pokloni za 5 ha " PRAVA NA OSNOVNO PLAĆANJE" , a EKO si uvijek na zemljištu možete ishoditi neovisno dali imate ili nemate prava na osnovna plaćanja! Dali će se šta mijenjati u narednim godinama,nitko ne zna.., uglavnom ne ide se na ruku kako su govorili nekom projekcijom za ulazak mladih ljudi u poljoprivredu, jer na ovaj način se blokira svaki motiv za bavljenje poljoprivredom mladih ljudi bez "PRVA" do 2020g !!!! Ispričavam se na podužem postu...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Ja sam provjerio u mps ..nista se ne mjenja ...ja udem u eko iduce god. I dobijem poticaj za eko u 2017 za 2016u. Kraj price
Meni je vocnjak u osnovnom placanju i za vocatstvo...zvaonsam ag za pl. Mpsni nadzornu stanicu...i niko neznano ovom nista svi se cude
 

ribic

Novi član
Tu od
5 Pro 2013
Poruka
19
pa to je ona prica sta je hele govorila ti mozes u eko mozes doit poticaj al nemozes dobit poticaj na temelju ekoloske vec normalni zato ne vidim ni svrhu ulaska u eko proizvodnju (to je moje misljenje) sa obicnim poticajima posto se zna da je ekoloska proizvodnja skuplja i manji su prinosi....
 

nkuzma

Novi član
Tu od
8 Srp 2015
Poruka
22
Ribić..., odgovor je vezan isključivo na tvoj post da se ne može prijavit više eko proizvodnja..! Za eko proizvodnju ti je dovoljno 0.25ha, i može se normalno prijaviti do 15.06. tekuće godine nakon obavljenog upisnika i pregleda od ovlaštene stanice..itd..! Za OSNOVNI POTICAJ koji bi prema najavama išao do 3000kn moraš imati minimalno 1ha i ako želiš proširivati proizvodnju ta zemlja mora biti prijavljena normalno u arkod i biti na njoj aktivirana prava na osnovni poticaj! Sad one varijante iz prošlog posta su kako i na koji način se može dobiti prava u narednim godinama pošto je slijedeća referentna godina 2020 za PROŠIRIVANJE PROIZVODNJE !!!!
Ljudi miješaju neke stvari.., kupujem zemlju na kojoj su prava prijavljena na osnovnu proizvodnju, sa zemljom mi vlasnik prodaje i prava na poticaj za osnovnu proizvodnju, sadim na njoj lješnjak i prenamjenim ju u Arkodu iz oranice u trajne nasade, zovem nadležnu eko stanicu, dobijam riješenje nakon nadzora i prijavljujem ju pod eko proizvodnju...! ZNAČI SVE MOGUĆE KAO I DO SADA, poticaji po najavi oko 6500 kn (osnovna + eko) , u slučaju da nemam prava na osnovni poticaj, situacije iz prethodnog posta, dobijam samo poticaj na prijavljenu eko proizvodnju (oko 3500 kn)!! Daj mi objasni po čemu se ne isplati biti u eko u prvih 5 godina, konkretno za lješnjak???
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Dezinformacije...sve je kak je i bilo....na u 1 mj budem naptavio prvu kontrolu i prijavio za eko i posle trazim poticaj za 2016u god
 

ribic

Novi član
Tu od
5 Pro 2013
Poruka
19
Može bit da sam ja nešto krivo protumačio vezano za prijavu eko proizvodnje,uostalom ja sam u njoj tako da mi je svejedno.Šta se tice eko kako je bilo rečeno,uđeš u eko i primaš normalni poticaj neisplativo,pošto imaš dosta izdataka,a normalni poticaj ti to nemože pokrit.Ovisno kako ko radi i ulaže.To moraš sam proračunat koliko je uloženo a koliko dobiveno.
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
96
Ribicu krivo si shvatio. Kad se prijaviš u ekološku proizvodnju dobiješ i ekološki poticaj, ali ne možeš dobiti certifikat da ti je roba ekološka dok ne prođe period od tri godine i tek onda možeš dobiti certifikat da možeš urod prodavati pod ekološki.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mozes prve godine dobit eko certifikat, das zemlju na analizu i ako je ok stvar rijesena.
 

ribic

Novi član
Tu od
5 Pro 2013
Poruka
19
Pa ja to znam,samo mi nije jasno o čem ti pišeš.Pročitaj ispočetka sve pa se nadoveži.Šta se tiče certifikata ti ga dobiješ,al ne dobiješ eko markicu da bi mogao prodavat svoj proizvod pod ekološki.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zadnji post se odnosi na mene?
Bojim se da brkaš certifikat za preijelazno razdoblje i eko certifikat. Zadnji dobiješ nakon 3 godine ili odmah ako imaš dobro zemljište ( nije više godina tretirano herbicidima, insekticidima te umjetnim gnojivima ). To se potvrđuje analizom zemlje.
Dakle, ako imaš zemljište koje je stajalo dugi niz godina možeš iste godine dobit eko certifikat ili tvoju markicu, štambilj u čelo... Sa druge strane, protek 3 godine nije garancija dobivanja eko certifikata, ako analiza (koja se mora napravit prije dobivanja certifikata) pokaže da ima previše teških metala, herbicida, insekticida... ne mora osoba dobit eko certifikat.
 

ribic

Novi član
Tu od
5 Pro 2013
Poruka
19
Ne Hele moj odgovor je namjenjen Gorjanac.Neznam koliko od vas je u ekološkoj proizvodnji pošto je tema eko lješnjak,al vidim da dosta ljudi nije informirano i nezna šta piše vezano za ekološku proizvodnju.Nek se nitko e nađe uvrijeđen samo dobronamjerna kritika.
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
96
Ribicu Hele je dobro objasnio kako i kada dobiješ eko certifikat ili kako ti kažeš markicu. Ja sam te samo htio ispraviti tamo gdje pišeš da kada se prijaviš u ekološku proizvodnju ne možeš odmah dobiti ekološki poticaj što nije točno.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam bio dobio slične ili iste informacije kao kolega ribic, moguće, a sada i izgleda vjerojatno da su bile krive, ili sam ja krivo zaključio.
Naime, ove godine sam duže čekao kontrolu jer su imali strašnu gužvu, ljudi su sve livade i pašnjake koje su mogli tj. namjeravali u buduće, sada prijavljivali kao oranice i u ekološku kontrolu. Ja sam shvatio da neće moći dobit eko poticaj ako ih ne prijave u arkod kao oranice i još u ekološku kontrolu, i to ove godine.
Zašto bi netko od ove godine plaćao eko kontrolu za oranicu koju ne koristi tj. planirao ju je koristit tek za 3 godine, ako se može javit za eko bilo kada i dobit poticaj.
Ja kasnije te info nisam provjeravao, kolega nkuzma je.
Ono što je bitno je da se otežava posao ljudima koji u narednih 5 godina žele krenut u veću proizvodnju, ovo sa trgovanjem pravima je katastrofa.
 

ribic

Novi član
Tu od
5 Pro 2013
Poruka
19
Neznam kako je kod vas drugih šta se tiče savjetodavne službe,ali evo kod nas je bilo odžano predavanje za ekološke proizvođače i gdje su svi dobili priručnik,a u njemu vam sve ljepo piše vezano za ekološku proizvodnju,eko uzgoj domačih životinja i još mnogo tog da ne nabrajam sad sve i visine potpora i za koje kulture i bla bla bla da ne skrečem sa teme,pa ko je u mogučnosti ako ga zanima da od savjetodavne službe zatraži priručnik "PROGRAM RURALNOG RAZVOJA REPUBLIKE HRVATSKE ZA RAZDOBLJE 2014-2020", i tamo vam je sve ljepo objašnjeno i možete dobit sve informacije šta se tiče ove naše teme.Sory za poduži tekst. Ljep pozdrav.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Eko certifikat možeš dobiti odmah ako analiza tla pokaže da nema prisutnih pesticida ( ako nije tretirano godinama), sve ostalo je prijelazno razdoblje za koje dobiješ certifikat da si u prijelaznoj eko proizvodnji, ali ne dobiješ eko znak dok ne prođe 3 godine. Poticaj za prijelazno razdoblje od 3 godine je uvećan za 20 % u odnosu na ekološku proizvodnju. I mi smo imali predavanja u kojima je izričito naglašeno da se eko proizvodnja može prijaviti do 01.01.2019.god, nakon toga EU donosi odluku o slijedećim radnjama. površine možeš prijaviti i slijedeće godine (2016.) , ali ne dobiješ puni poticaj, nego nešta iz nacionalne rezerve, to odlučuje Agencija za plaćanje.
 

ljesnjak

Novi član
Tu od
22 Pro 2015
Poruka
16
Pozdrav ja dolazim iz Daruvara,i imam nasad ljesnjaka 4,50h 2,160 komada i eko sam proizvodac

Eto kad vec uzgajate eko napišite nam koliki su godišnji troškovi eko preparata.Ja sam usadio 3 h i planiram prijaviti do prolječa eko uzgoj.
Koliko prskanja godišnje izvršite?
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Večer!

pošto su već listići lagano krenuli, da čujem čime planirate špricat eko nasad sad u ovo doba godine?
Hvala!
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Večer!

pošto su već listići lagano krenuli, da čujem čime planirate špricat eko nasad sad u ovo doba godine?
Hvala!

Ne špricamo uopće s nikakvim preparatom već godinama, kada bude bilo potrebe onda ću špricati. Ali, nikakva preventiva ne dolazi u obzir.
 

Najnoviji postovi

Na vrh