• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko lješnjak

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Želio bi uzgojit lješnjak od izbojaka oko lješnjaka e znam da ih treba odrezat dok su mali te zasadit dok ne puste korijen ( škola ). Mene interesira kada bi na jesen stavio izbojak u školu kada bi ga mogao trajno presadit ?

Izbojci ( mladice) se ne režu, nego se vade iz zemlje ili tik uz korijen, moraju imati bilo kakav korijen da bi se primile. Ako ih stavite u školu na jesen već slijedeće jeseni možete ih staviti na stalno mjesto. Znači prije stavljanja u školu moraju imati barem mali korijenčić da bi se primile, bez korijena nema ništa.

krki.....
koliko ti je star nasad liješnjaka?
Ako je mlađi nasad, npr. godinu dvije ili tri, još nemaš nekog većeg prinosa , pa ti se više isplati biti u ekološkoj proizvodnji.
Ako je nasad stariji, npr, desetogodišnji, e onda bi prinosi mogli biti veći, ako gnojiš umjetnim gnojivima, pa ti se onda ekološka ne isplati...
To mi je govorio jedan čovjek koji se lješnjacima bavi 10-15 godina,.

Moj brat je u ekološkoj proizvodnji , nasad je star 11 godina, prošle godine je imao urod od malo više od 2 t /ha, ove godine će isto tako imati, napominjem da nasad nije vidio gnojivo od kako je posađen...tako da...ako je godina dobra bit će i lješnjaka...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Sada sam u dilemi neki kažu da je mlade izbojke dovoljno odrezat i zasadit u rahlu pognojenu zemlju. Morat ću isprobat oba dva načina,barem izbojaka ima. Hvala na odgovoru.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Sada sam u dilemi neki kažu da je mlade izbojke dovoljno odrezat i zasadit u rahlu pognojenu zemlju. Morat ću isprobat oba dva načina,barem izbojaka ima. Hvala na odgovoru.

I ja sam probala svakako, jedan dio izdanaka bez korijena stavila u zemlju, drugi dio u vodu, treći dio u hormon rasta pa u zemlju i niti jedan nije pustio korijen...tako da...mora imati barem malo korijena.....
 

kg767

Novi član
Tu od
13 Velj 2017
Poruka
4
pozdrav,

jel zna netko koliki su poticaji za 2017u godinu za eko i klasični uzgoj?
znam da postoji "6.1 Potpora za pokretanje poslovanja mladim poljoprivrednicima" međutim ne zadovoljavam neke od uvijeta pa me zanima za redovne poticaje koje svi mogu tražiti.

hvala!
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
LP. Imam trogodišnji nasad lijeske u ekološkom uzgoju.
Interesira me da li bi bilo dobro sada ili kroz par dana folijarno pošpricati sredstvima
Borogreen i Oligogreen.
Cvatnja lijeske je završila, pa sam mislio pošpricati folijarno sa Borogreenom, ekološko sredstvo na bazi Bora.
Desetak dana nakon tretiranja Borom, pošricao bih folijarno sa Oligogreenom, sredstvom na bazi mikroelemenata.
Pošto je cvatnja pri kraju ili je već završila ( pošto su se pupovi otvorili u listove), da li smijem pošricati folijarno sa ovim sredstvima, odnosno da li bi mogla štetiti vezano uz cvatnju ako cvatnja još nije gotova????
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
List ti mora doseć određenu veličinu da bi mogao upijati.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Dobro. Pa koja je to veličina lista, veličina ping pong loptice ili veličina teniske loptice?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ovih dana bih gnojio lješnjake gnojnicom.
Traktor + cisterna Creina.
Gnojio bih samo po zemlji i to između redova polijevajući, tako da ne špricam gnojnicom po lišću ljeske.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Samo okreni rasprsivac obratno za 180° :(wasntme):

Pribavio si dozvolu da smijes polivat? :icon_scratch:
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Polijevat ću slobodnim padom tako da ne uključujem pumpu na cisterni. To je dovoljno da se zalije a da ne polijevam po lišću lijeske.

Imam prijavljenu ekološku proizvodnju stočarstvo tako da gnojnicom mogu gnojiti do 01.05.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Gnojnica ce mozda i izlazit dovoljno jer je vise tekuca nego kad ja rasturam gnojovku,,,
Ja kod gnojovke samo okrenem rasprsicac naopako (sto bi gore okrenem dolje) i udri, ne prska uopce po liscu,,,
znam jos rasprsivac staviti vise u vodoravni polozaj da sto manje prska po cisterni,,,
Mene taj posao ceka sljedeci tjedan, trebalo je prije ali nije se stiglo,,,:drink:
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Jučer uspio pognojiti gnojnicom 1 ha lijeske.
Na 1 ha bačeno je 34000 L gnojnice.
Sada čekam idući tjedan, pa u malčiranje.
Sretan Uskrs!:icon_thumright:
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
I ove godine velika šteta od mraza.
Vidljiva šteta na orasima, list je pocrnio, otpast će i potjerat će novi, ali ove godine neće biti ploda - uroda.

Šteta na lijeski nije toliko vidljiva na listu lijeske u odnosu na list oraha.list lijeske izgleda pofuren ali nije pocrnio kao kod oraha.No međutim šteta na zametnutim plodovima lijeske je ogromna. Ploda lijeske ako i nešto bude, biti će minimalan.

Evo, ni ove godine uroda....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jesu li plodovi vec poceli otpadati?
Jesu li samo poctnili iznutra?
Jeli plod dovoljno velik da bi se to sa sigurnoscu moglo utvrditi?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Jesu li plodovi vec poceli otpadati?
Jesu li samo poctnili iznutra?
Jeli plod dovoljno velik da bi se to sa sigurnoscu moglo utvrditi?

Danas bi trebao malčirati.A kroz par dana će sve to doći bolje do izražaja...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Prosle godine kod mene prilikom atomiziranja imao sam dojam kao da je listopad koliko je plodova sa peteljkama otpadalo (stvarno su ponijele nenormalno,sve je ukazivalo na to da ce biti godina za pamcenje, i jest ali nazalost ne po dobru), zapravo odnosio ih pritisak zraka koji je stvarao atomizer,,,
ono sto se ostalo drzati i dozrelilo je,,,
najveci problem za ovu sezonu stvaralo je to sto se smrznuo vrh mladice i gotovo mjesec dana se cekalo da se formira novi pup iz kojeg se nastavila vegetacija,,,
 

asignacija55

Novi član
Tu od
27 Svi 2017
Poruka
7
Pozdrav,

Ove godine na proljece sam posadio nasad oraha na površini od 1,5 hektra. Planiram ove godine na jesen između redova posaditi ljesnjake.

E sad, zanima me gdje je najbolje kupiti sadnice, moraju imati eko certifikat i račun.

Također me zanima vaše mišljenje da li je dobra sadnja između oraha.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Orehi buju za 10-ak godina tak veliki da buju zadušili lijeske. Jel ti se isplati investicija na tak kratki rok?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav,

Ove godine na proljece sam posadio nasad oraha na površini od 1,5 hektra. Planiram ove godine na jesen između redova posaditi ljesnjake.....
Stara škola kaže da između oraha ide marelica/kajsija. I možeš to vidjeti u praksi da funkcionira. Marelica brzo rodi, ima dobru cijenu ploda i kratko živi....tako da mislim da je to bolja kombinacija nego sa ljeskom (iako je i skuplja, jer sadnice marelice nisu jeftine). :wink:
 
Na vrh