• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekonomska isplativost pilane

  • Temu pokrenuo woodmizer
  • Datum prvog posta
W

woodmizer

Guest
Zdravo svima, novi sam na forumu. U zadnje vrijeme razmisljam da ulozim neki kapital i otvorim pilanu. Kakva su vasa misljenja u vezi toga. Kome prodati gradju, posto kupiti. Isplatili se i koliko zaradu da ocekujem? Unapred hvala.

Koliko kosta 100m3 bukovine. Ima li ljudi da mogu isporuciti toliko?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
neznam kolko ti je dostupno drvo ,kvalitet ,,,i kolko misliš vložit ,,al sve manje pilane kod nas sad samo životare -ili si izuzetno jak i izvoziš-a to mora bit veliki kapital ,kvalitet jer i oni dolaze vidjet s kim ti to radiš i kak,,,,,mnogi mali sad prodaju ili rade po minimalnoj zaradi za velike...prošla su vremena,a v EU se gurate....imali neki pilane po 30 godina pa sad ne zadovoljavaju....Usput samo se nadam da oni što su pokrali ,kvalitetna hrastova i dr. stabla po HR. od ADE kod VUKOVARA,,,pa do PLITVICA za vrijeme rata ,da im još ovaj mjesec pravili ljesove-mrtvačke sanduke od tog drveta....Dakle dobro se informirat o potražnji i mogučnostima zadovoljavanja ovo na sitno ,,zaboravi odmah...bacaš novac u NEPOVRAT...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
sta god netko javno iznio kao ideju uvijek ce ljudi ponudit racionalnu prognozu.
Medjutim to i nije uvijek ispravno.
Za biznis su potrebna muda, covijek treba imat osobinu da promatra okolinu da joj se prilagodjava, da djeluje cesto puta i sa vise energije nego sta je mislio da ima.
Znaci treba biti vizionar, dobro organiziran i hrabar.
Ako si takav vjerovatno ces uspit.
Mogao bi uspit i ako imas 2 od 3, ali ako nemas nijednu takvu osobinu onda radije najdi posao i cuvaj placu.
Sta se tice same pilane, meni se taj posao svidja, mislim da kombinacija drva za ogrijev, nesto prerade gradja/palete/...,prerade piljevine u pelate i sl ima prosperitet
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Kasno i sam sam razmišljao o sličnom ,,no pogledajte koliko se prodaje baš tih kapaciteta pilana ,gdje se jasno vidi da su iste dugo bile u upotrebi,,,kasnimo sa svime ,,,nažalost,kad mi usavršimo pelete,,,svi če prelazit na PIROLIZU...
 
W

woodmizer

Guest
neznam kolko ti je dostupno drvo ,kvalitet ,,,i kolko misliš vložit ,,al sve manje pilane kod nas sad samo životare -ili si izuzetno jak i izvoziš-a to mora bit veliki kapital ,kvalitet jer i oni dolaze vidjet s kim ti to radiš i kak,,,,,mnogi mali sad prodaju ili rade po minimalnoj zaradi za velike...prošla su vremena,a v EU se gurate....imali neki pilane po 30 godina pa sad ne zadovoljavaju....Usput samo se nadam da oni što su pokrali ,kvalitetna hrastova i dr. stabla po HR. od ADE kod VUKOVARA,,,pa do PLITVICA za vrijeme rata ,da im još ovaj mjesec pravili ljesove-mrtvačke sanduke od tog drveta....Dakle dobro se informirat o potražnji i mogučnostima zadovoljavanja ovo na sitno ,,zaboravi odmah...bacaš novac u NEPOVRAT...

Ne znam detalje, koliko je drvo dostupno, kome prodati zato i diskutujemo, pomoci ce i drugima koji planiraju slican posao ne samo meni.
Kako se informisati o potraznji, kome prodati na veliko, koji proizvod?

sta god netko javno iznio kao ideju uvijek ce ljudi ponudit racionalnu prognozu.
Medjutim to i nije uvijek ispravno.
Za biznis su potrebna muda, covijek treba imat osobinu da promatra okolinu da joj se prilagodjava, da djeluje cesto puta i sa vise energije nego sta je mislio da ima.
Znaci treba biti vizionar, dobro organiziran i hrabar.
Ako si takav vjerovatno ces uspit.
Mogao bi uspit i ako imas 2 od 3, ali ako nemas nijednu takvu osobinu onda radije najdi posao i cuvaj placu.
Sta se tice same pilane, meni se taj posao svidja, mislim da kombinacija drva za ogrijev, nesto prerade gradja/palete/...,prerade piljevine u pelate i sl ima prosperitet

Ja sam misljenja "para pravi paru" tako da ti ne trebaju bas velika muda vec malo pamet.
Da ima prosperitet ali izgleda tesko izracunati racunicu, jedino najbolje pricati sa nekim ko vec ima pilanu i hoce da kaze...
Uloziti pare i imati neku sitnu lovu mjesecno je gubljenje vremena. Primer uloziti 150 000evra i imati 1000evra platu mjesecno je gubljenje vremena.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Evo slučajno naletio na temu pa da malo prokomentiram pošto imam nekog sitnog iskustva sa pilanama. Moji imaju pilanu duže od 40godina, nekad pokojni deda a od 97g preuzeli ujaci. To kaj nađeš po oglasnicima to su pilane za terati u fušu uz redovni posao, ako nisi u stanju lupiti milju ipol ili dve u brentu i još tolko u opremu bez drvne mase bolje nemoj niti ulaziti u to. Prvo probaj sa nekom manjom usluge raditi pa ako ide uđi u veče igrače. Nekad su hr šume molile da dođeš po jelovinu a sad ako nemaš love za platiti par tisuća kubika unapred si zgorel bez ognja.
 

pericateslic

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
46
računjanje :)

dobar dan, planiro sam pokrećat mini pilanu rezo bi četinare i ponekad hrast, mene konkretno zanima dali bi mi neko mogao reće koliko je potrebno kubika trupac za 1m kubni daske colarice, tražio sam po forumu i nisam nigde mogao nać ovu temu, pa zato ako ima neko nešto reć na ovu temu neka slobodno kaže svoje mišljenje?
veliki pozdrav
 

petula

Novi član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
5
Iskorištenje kod piljenja je faktor koji se prosječno kreće od 50 - 60 % . Ovisi o različitim faktorima : promjeru trupca, pravilnosti trupca , načinu piljenja , umijeću majstora ...Isto tako moraš ukalkulirati gubitke koji dolaze od piljenja tj. debljina pile onda isto tako nadmjere koje su uobičajene zbog utezanja . To bi bilo ukratko.
Znači za 1 m3 daske colarice treba ti cca. 1/0,6 = 1,6 m3 trupca.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Da bi bila iskoristivost 50-60% mora bit jako loša roba (pad promjera veliki) to je jako slaba iskoristivos.

Inače iskoristivos od dobre robe 70-75% mora biti, može i veća ovisi u koju se dimenziju pili.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Gle ako režeš za sebe gledaš da je drvo što kvalitetnije, ravno, da nije velika razlika u debljini vrha i korena...., ako budeš rezal uslugu ti je tak svejedno jer računaš po kubiku ili kak se već dogovoriš!
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
U potpunosti se slažem.Al imam svoju pilanu,kupujem trupce pa gledam da mi je šta veća iskoristivost.Šta se tiče usluge to ti je danas sve manje:1-2 trupca ti nekoko doveze rijetko 10 m3
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,375
Re: računjanje :)

dobar dan, planiro sam pokrećat mini pilanu rezo bi četinare i ponekad hrast, mene konkretno zanima dali bi mi neko mogao reće koliko je potrebno kubika trupac za 1m kubni daske colarice, tražio sam po forumu i nisam nigde mogao nać ovu temu, pa zato ako ima neko nešto reć na ovu temu neka slobodno kaže svoje mišljenje?
veliki pozdrav

Drug kod mene je iskoristenost jednog trupca 100%, jer i otpad ide na mljevenje i u pelet, a inace se krece od 70-80% zavisno od kvalitete trupaca kako rece Aco.

Mozda si vec poceo raditi, ali da znas da se colarica ne pili iz cijelog trupca, i nje treba da ima najmanje.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Iskoristivost u građevinskoj robi ti treba bit oko 75%.
colerica zašto pobogu pilit trupac u nju? to je zadnje kaj se radi,
naravno mora je bit moraš otvorit trupac.
Stolarska roba osimica, petica, grede, fosne, letve,
colericu jednom mjesečno nabubaš kad ti se nakupi 10-20 paleta.
Ako sam razumio imaš neku manju pilanu koji ti je kapacitet?
Jbg vremena su kakva jesu imam 6 pilana u okruženju, svi plaču ali i rade,
do robe je sve teže doč, veze i dobro financisko zaleđe da bi se dolazilo do dobre robe.
par njih je počelo radit i pelete, jedan i namještaj, jedan manji radi uslužno za jednu veču pilanu, ali svi oni su jako dugo na tržištu, sad se ubacit među njih i doč do kupaca a jbg jako teško.
Ako več radiš na tvom mjestu bi razmislio o tom stroju za pelete.
krv, znoj i suze, hrabrosti i pomalo. Sretno.
 

pericateslic

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
46
moja pilana reže oko 7-8 m3 dnevno trenutno režem letvu i građu za jednu građevinsku firmu, a planiro sam kupovat mašinu drobilicu (čipser) za drvo pa ću kupit otpad po šumama i čipsirati i to ću prodavat fabrikama peleta?
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,375
Ako imas mogucnosti da kupis pokretnu drobilicu( na kamionu), da mozes ici i usluzno da radis.
Kakvo je stanje kod vas za trupce?
 

pericateslic

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
46
mislio sam prvo uzimat na kamionu ugrađenu ali skupa u pm, jedna košta od 150000 evri pa nadalje, pa sam na kraju odlučio uzet isto pokretnu sa dizel motorom, imam jednu u ponudi 15000 evri sa disel mo. 80 ks, trebosam je ovi dana ić pofledat pa ću vidjet oću li je kupit ili ću tražit dalje

a što se tiče trupaca zasad nij loše može se naći, a ima i dosata privatni šuma šta ljudi prodaju,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
A koja je okvirna cijena tog čipsa , koliko plaćaju ''peletari'' po toni ili kako ?
 

pericateslic

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
46
pa sve zavisi od vrste drveta i kako ko prodaje mislim dali neko prodaje po kubiku ili teni, pretežno se prodaje po kubiku i cjena se kreće od 8 pa do 20 evri za kubik, sve zavisi od drveta

konkretno ovde u mojej okolinu ima malo ko prodaje piljevinu ili strugotinu?

Drug kod mene je iskoristenost jednog trupca 100%, jer i otpad ide na mljevenje i u pelet, a inace se krece od 70-80% zavisno od kvalitete trupaca kako rece Aco.

Mozda si vec poceo raditi, ali da znas da se colarica ne pili iz cijelog trupca, i nje treba da ima najmanje.

drug koliko ti trosiš kubika sirove piljevine za tonu gotovog peleta naravno ako nije tajna
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pericateslic

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
46
"moja pilana reže oko 7-8 m3 dnevno trenutno režem letvu i građu za jednu građevinsku firmu, a planiro sam kupovat mašinu drobilicu (čipser) za drvo pa ću kupit otpad po šumama i čipsirati i to ću prodavat fabrikama peleta?"
ovde sam napravio grešku umjesto "planirane količine rezanja" ja sam napisao "moja pilana reže oko 7-8 m3 dnevno" zbunio se izvinite na grešci, moja pilana treba počet rad kroz 2 mjeseca ako bogda. Izvinite još jednom na grešci.
pzdrav
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,375
Bila je jedna drobilica na starijem kamionu na piku, cjena joj je bila oko 85 000 KM. Vjeruj da nikada nismo obracali paznju na to koliko ode piljevine za tonu peleta. Vecinom je moja piljevina u pitanju i kupujem celulozno drvo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh