• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

El. motori i zastitne sklopke

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Imam na krunjacu motor 2,2,Kw, 1400 okr/min, i zastitnu sklopku od 15A koja zna cesto iskakati, mislim da motor ima jos snage, ali mi treba jaca sklopka, gdje da nadjem nove, ima li neki link. Gledao sam po oglasima tamo se nudi svasta, tesko da prepoznam onu koja i ma u sebi i zastitu motora.kako se npr, krecu cijene za neku od 20A.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Nemoj odmah osuđivati zaštitnu sklopku...možda on radi stvarno svoj posao, i zbog nečega motor vuče poveću struju od nominalne, i sklopka izbacuje!
Pogledaj na samu sklopku...na koliko je naštelovana, i uporedi sa nominalnom strujom el.motora , treba ba bude isto.

Na motoru imaš pločicu, i treba da je naznačena nominalna struja!
Prema toj struji se kupuje zaštitna sklopka, da u svom zadatom opsegu ima mogućnost naštelovati nominalnu struju motora.

Ako bi izmerio struju el.motora u radu pod opterećenjem (kad izbacuje sklopka), i uporedio bi sa vrednošću koliko je naštelovana sklopka, rešio bi dilemu dali sklopka radi svoj posao(zaštite) ili izbacuje bezveze na manju struju.

Znači prvi korak, da proveriš na natpisnu pločicu el.motora naznačenu nominalnu struju, a posle može dalje...

pozzz joe!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Vec sam to gledao, 16,3A stoji na motoru, a max. sklopke je 15A, tako da malo fali, bas toliko da ne izbacuje.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Vec sam to gledao, 16,3A stoji na motoru, a max. sklopke je 15A, tako da malo fali, bas toliko da ne izbacuje.

Najbolje bi bilo da se izmeri struja amper klještima ako je imaš, jer ako je sve dobro, el.motor nebi trebao vući toliku struju na krunjaču...no nije ni bitno
Nego ajd ako ti kažeš da imaš osećaj da motor ima još snage, tj. nije previše ugrejan, i mogao bi još nositi krunjač...ja bi skinuo sklopku (uložak) otvorio sa donje strane ima vijke, i proverio radne kontakte vizuelno...jer hoće biti previše oštećenji od varničenja, i ne zatvaraju dobro, samim tim povećan prelazni otpor, povećano zagrevanje koje se prenosi na bimetalni deo sklopke i dolazi do izbacivanja...tj. brljavi i bezveze izbacuje.
Ako se desi da je samo jedan kontakt oštećen, odkači ga i probaj na ostala dva...
Ili najbolje nova sklopka od 10-16A

pozzz joe!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
hvala pregledat cu sklopku, kontakte, i trebao bih naci neki malo jaci apermetar da izmjerim struju u radu.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Za merenje struje el.motora koristiti samo amper klješta, a ne neke unimere, i digitalne multimetre!
Bez obzira što ti instrumenti imaju opseg za merenje npr. 30A, neće moći izdržati startnu struju el.motora koja je 7 puta veća od nominalne!
Instrument koji ima unutra svoj osigurač, možda samo on strada...al kod ovih starih unimera nema osigurača, i samo bi video kako izlazi dim iz instrumenta!
Ovo govorim samo zato, da ne pozajmiš slučajno od nekog neki unimer...a posle da bude belaja...:madmana:
pozzz joe
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Za merenje struje el.motora koristiti samo amper klješta, a ne neke unimere, i digitalne multimetre!
Bez obzira što ti instrumenti imaju opseg za merenje npr. 30A, neće moći izdržati startnu struju el.motora koja je 7 puta veća od nominalne!
Instrument koji ima unutra svoj osigurač, možda samo on strada...al kod ovih starih unimera nema osigurača, i samo bi video kako izlazi dim iz instrumenta!
Ovo govorim samo zato, da ne pozajmiš slučajno od nekog neki unimer...a posle da bude belaja...:madmana:
pozzz joe

Potpisujem..:prayer:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
mislio sam neki ampermetar koji mjeri bar do 30A, ova klijesta mi se po principu rada cine neprecizna u mjerenju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
mislio sam neki ampermetar koji mjeri bar do 30A, ova klijesta mi se po principu rada cine neprecizna u mjerenju.

Jednofazni motor je inače teško štititi motorskim prekidačem, jer ima dva namota paralelno, a kroz svakog teku različite struje...tak da ga slobodno nafrljiš na malo više.
Osim toga, visoke vanjske temperature također utječu na bimetalni dio, Pa zato prekidač može postati preosjetljiv. Može problema biti i zbog vibracija.
Ako ti se to prije nije događalo, provjeri kaj je s kondenzatorom, centrifugalnom sklopkom (ako postoji).

Glede strujnih kliješta...ne brini. Dovoljno su točna za ono kaj ti trebaš mjeriti. Jedino bi bilo poželjno da su True RMS (tj. da mjere efektivnu vrijednost izmjenične struje).
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
mislio sam neki ampermetar koji mjeri bar do 30A, ova klijesta mi se po principu rada cine neprecizna u mjerenju.

Amper kliješta su itekako precizna, pogotovo od neke dobre marke...npr FLUKE. Imam je ja na poslu i mjere AC-DC struju u desetinama od vrijednosti. One jeftine su loše uložen novac i nepouzdane. Može se i mjeriti struju motora multimetrom, samo treba biti sigurni da struja ne prelazi max dozvoljenu instrumenta. Ali oprez. U seriju sa napajanjem motora postaviti prekidač, a paralelno s prekidačem nakon što se motor pokrenuo, postaviti multimetar. Osigurati dobro pipalice, isklučiti prekidač. Držati svega par sekundi, ne više....ako vam je zadimio instrument, vjerojatno je kineske proizvodnje. Izvesti to samo u krajnoj nuždi.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
tako sam i mislio, napraviti obilaznicu sa amp. ili cu na nevidjeno naci sklopku od 20A i stimati do te mjere da ne iskace, hehe, stara metoda
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
koliki kapacitet startnog a koliki radnog kondenzatora za monofazni el. motor 2,2 KW, 1400 okr.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,965
Imam na krunjacu motor 2,2,Kw, 1400 okr/min, i zastitnu sklopku od 15A koja zna cesto iskakati, mislim da motor ima jos snage, ali mi treba jaca sklopka, gdje da nadjem nove, ima li neki link. Gledao sam po oglasima tamo se nudi svasta, tesko da prepoznam onu koja i ma u sebi i zastitu motora.kako se npr, krecu cijene za neku od 20A.

pozdrav
kupio sam takav motor kakav spominješ,ali nisam dobio zaštitnu sklopku
molio bih,ako nije problem da poslikaš svoju i da poslikaš kontakte kako bih znao kakvu kupiti
unapijed hvala
:(happy):
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,965
mislio sam na ovu staru,postojeću?
na mojem el.motoru piše struja od 17 ampera
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Jednofazne motore teško je štititi motorskim prekidačima. Obično imaju ugrađen bimetal s gumbom na sebi.
Ak baš hoćeš MZP, kupi onoga kojemu je nazivna struja motora približna donjoj nižoj vrijednosti opsega podešenja.
I nemoj zaboraviti spojiti sva tri kontakta u seriju (mogu biti dva u fazi i jedan u nuli ili sva tri u fazi, ak nulu ne prekidaš).
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,965
pozdrav cijenjenim forumašima
imam jedno pitanje,imam el.motor 2.2kw,1400 okr
u praznom hodu mi vuče struju od15A,čini mi se dosta visoka s obzirom da na pločici piše 17A
pod opterećenjem zna povući i preko 17A
da li je sa motorom i kondenzatorima sve u redu,po zvuku mi djeluje da je,ali mi se čini da je struja praznog hoda dosta visoka
ako ima netko takav el. motor molio bi ako mi može izmjeriti pa da usporedim
hvala
 

power

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
114
pozdrv zanima me znali netko procitati ovu plocicu el.motora. dali je ovo motor s dvije brzine i to
 

Najnoviji postovi

Na vrh