• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električna freza

Z

zemlja

Guest
A kam peš s tolikom strujom? To je teško uskladištiti.

Višak vrti brojilo unazad ;)

1W instalirane snage godišnje proizvede više od 1kWh
Znači očekujem preko 3MWh godišnje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Tak sam i mislil.
Teško je to isplativo čak i s cijenom od 3,8397(+PDV) kn/kWh, a kamoli s poklanjanjem energije HEP-u. A još radiš i ilegalnu radnju. Bit će im jako čudno kad vide da nisi kroz godinu niš potrošil, pa buš dobil brojilo sa blokadom proturegistriranja.
Razmišljal sam i ja u tom smjeru, ali je previše papira za dobiti dozvolu i sklopiti ugovor o otkupu, tak da čekam neka bolja vremena (čitaj puno jednostavniji postupak).
Razumijem da te vesele takve stvari, ali moraš biti jako bogat da možeš potrošiti novce na to. Pogotovo kad mažeš vrat debeloj guski (poklanjaš energiju HEP-u).
Ako pak imaš kakav dobar izvor jeftinih modula, slobodno mi se javi :)
 
Z

zemlja

Guest
Razumijem da te vesele takve stvari, ali moraš biti jako bogat da možeš potrošiti novce na to. Pogotovo kad mažeš vrat debeloj guski (poklanjaš energiju HEP-u).

Nisam jako bogat, nemam auto i ne trošim novac na slatkiše :D
Umjesto toga sam kupio zemlju za uzgoj hrane i solarne module za proizvodnju energije

HEPu ništa ne kradem, ne smetam niti dovodim nekoga u opasnost
Etički / moralno sam čist, ako me svejedno jednog dana stisnu, onda idem off grid
1kWh predam mreži, toliko brojilo ode unazad, po noći povučem 1kWh i opet smo na nuli
Legalizirat ću to kada će biti omoguće, danas traže papire kao da gradim nuklearku
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Brojilo unazad ?-kako je to moguče?
Napon mora biti višlji od napona mreža ili?
 
Z

zemlja

Guest
Brojilo unazad ?-kako je to moguče?
Napon mora biti višlji od napona mreža ili?

Da, postoje mrežni inverteri koji sve rade automatski
S ulazne strane se spoje sa solarnim modulima a sa izlazne u prvu utičnicu u zid, kao obično trošilo, instalacija kuće se ne dira
 
Z

zemlja

Guest
Koliko si platio inverter

2300kn, to je kvalitetan sinusni inverter
S obzirom da freza ima kolektorski motor, mogao je biti i daleko jeftiniji inverter sa pravokutnim izlazom
Ti motori rade čak i na istosmjernom naponu

Taj inverter kao i baterije koristim i za druge stvari, jednostavno selim po potrebi ili koristim frezu sa tom opremom umjesto agregata :)
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
2300kn, to je kvalitetan sinusni inverter
S obzirom da freza ima kolektorski motor, mogao je biti i daleko jeftiniji inverter sa pravokutnim izlazom
Ti motori rade čak i na istosmjernom naponu

Taj inverter kao i baterije koristim i za druge stvari, jednostavno selim po potrebi ili koristim frezu sa tom opremom umjesto agregata :)


OK Vidio sam da si spominjao neku izradu električnog bicikla?

Pa možeš li mi reci kako si spojio elektromotor na bicikl tj kako preko zubčanika.. i kolika je snaga motora ... (možda ovo pitanje nije za ovu temu , ali zašto otvarati novu kad je slično)
 
Z

zemlja

Guest
OK Vidio sam da si spominjao neku izradu električnog bicikla?

Pa možeš li mi reci kako si spojio elektromotor na bicikl tj kako preko zubčanika.. i kolika je snaga motora ... (možda ovo pitanje nije za ovu temu , ali zašto otvarati novu kad je slično)

Motor je dio stražnjeg kotača, jedan okretaj motora je jedan okretaj kotača
Trofazni sinhroni bez četkica
Tvornički je elektronikom ograničen na 1100W, lako se frizira

Motor_N48.jpg
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Motor je dio stražnjeg kotača, jedan okretaj motora je jedan okretaj kotača
Trofazni sinhroni bez četkica
Tvornički je elektronikom ograničen na 1100W, lako se frizira

Motor_N48.jpg

AHA ok ---A kao dovedeš napon na njega kad se vrti?
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kažeš pretvaraš u izmjeničnu energiju, jel znaš možda u postocima, koliko se kreću gubitci u invertoru. Ima li razlike u gubicima kod jednostavnijeg(jeftinijeg) i ovog što ima sinusni val?
 
Z

zemlja

Guest
Kažeš pretvaraš u izmjeničnu energiju, jel znaš možda u postocima, koliko se kreću gubitci u invertoru. Ima li razlike u gubicima kod jednostavnijeg(jeftinijeg) i ovog što ima sinusni val?

94% je učinkovitost mog invertera na punoj snazi

Inverteri sa pravokutnim izlazom imaju teoretsku mogućnost biti efikasniji, to ovisi o izvedbi
Problem je u tome što sa takvim inverterom rastu gubici kod potrošača koji često i pregore prije vremena
Dobri su za pegle, obične žarulje, grijače...
Nisu dobri za asinkrone motore, frižidere, elektroniku....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hvala! A kakve su potrebe za kvalitetom "struje" kod npr. kolektorskih univerzalnih motora?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Da tu si u pravu:partyman:, no zašto si ti onda stavljao invertor:scratch
 
Z

zemlja

Guest
Da tu si u pravu:partyman:, no zašto si ti onda stavljao invertor:scratch

Zato što su baterijski paketi od 48V nazivno a meni treba 230V
Imao sam taj inverter od prije i dalje ga planiram koristiti i za druge stvari
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Motor je dio stražnjeg kotača, jedan okretaj motora je jedan okretaj kotača
Trofazni sinhroni bez četkica
Tvornički je elektronikom ograničen na 1100W, lako se frizira

Motor_N48.jpg

danas sam slucajno naletio na takav bicikl, schimano, skoro nov, sa losom baterijom, cijena 200 EURA.
 

Najnoviji postovi

Na vrh