• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

FACELIJA

C

Crni Bik

Guest
faceliju možeš nabaviti u Sjemenarna Zagreb ili nekim od njihovih kupaca,uglavnom ona se sije kao ispaša za pčele,ali može i za zelenu gnojidbu samo je sjeme poprilično skupo
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
na VGUK nema facelije od 2006 god. razlog vrlo jednostavan jer joj je klijavost relativno slaba, teško se vrši jer nema kombajna za djetelinu, teško je odvojiti sjeme facelije od koštana, naj elokventnija osoba za faceliju na VGUK je prof. Žibrin. nadalje trebate znati koja sorta je za naš areal, kao i na kojim tlima medi, kao i da je dobra predkultura šećernoj repi. a ovo o nematodama mislim da je netko pisao sms-e pod predavanjma i kao adminu foruma takav gaf mu se nebi trebao potkrasti.

jedan post i odmah udri po moderatorima.:finga:
 
Z

zoran_12

Guest
prvo da vas pozdravim u prvom postu :gitarist:


da li za faceliju kao leguminozu postoji razvijen okulant s odgovarajućim sojem rizobija?
što se tiče tog da je dobar predusjev za šećernu repu - treba samo poslije voditi računa pri prihrani šećerne repe dušikom o tom koliko dušika u tlu ima od predkulture jer leguminoze ga dosta ostavljaju pa da se ne pretjera da ne dobijemo šećernu repu ali samo listove sa slabo razvijenim korijenom....
i da...može li se facelija slučajno koristiti u hranidbi životinja (ili za bilo koju namjenu osim sideracije i paše za pčele)...nigdje nisam vidio da o tom nešto piše...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Mi smo sjeme svercali iz bosne... jos uvijek imam negdje jedan paketic ;)

možeš li mi napisati odakle si sjeme u bosni kupovao,i ja bih ove godine posijao nešto facelije.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Da li je netko kombajnirao faceliju da dobije sjeme. Kako poštelati kombajn?.Kako nakon kombajniranja pročistiti sjeme ? Ima li netko iskustva ?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Pošto je sitna i lagana smanjiti vjetar i prizatvoriti sita...
Nisam je kombajniral ali bi probao tak krenuti.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Pozdrav svima ;) razmišljao sam da posijem faceliju na njivu na kojoj ima puno ambrozije u svrhu suzbijanje iste,čitao sam negdje na netu da ona uvelike suzbija i uništava ambroziju pa me zanima dali netko ima iskustva sa tim ili biste mi preporučali neku drugu kulturu.Hvala svima ;)
 

MladenArbanas

Novi član
Tu od
1 Ruj 2021
Poruka
29
Nikla je,poslikam kroz koji dan jel je još uvijek crvenkast list pa se slabo vidi na zemlji.sijao sam 40 kg na 3 hektra
 
Na vrh