• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fendt - Vario mjenjači

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
dečki rabljenog varia slobodno zaboravite,osim ak imate 100 000 kn + ruke viška...čul od čovjeka iz prve ruke...tu se nema kaj slagati i popravljati,dojdu dečki iz servisa (jer niko drugi nema takvog programa na kompu), skinu komplet tu "kvrgu" , pošalju ju u švabiju i dobe nazad drugu i sam ju prišarafe gore...i ta svadba dojde negde oko 120 tis. kunića... pa ko voli...a obično nakon 8000rs se takve stvari događaju...:icon_kidra:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ne znam kak je to kod Fendt-a, ali na DF-u s variom, mjenjač ide van svakih 7 godina,ispravan ili neispravan i stavlja se drugi. Ako se uzme da traktor radi minimalno 1000 sati godišnje,to je minimalno 7000 sati u kojima se on otplati,i to je ocito neki vijek trajanja,ugrubo...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
No mene ipak nervira činjenica da traktori nekad nisu koštali ni približno koliko koštaju danas, a ipak su bili trajniji. To što se danas vozi u traktoru isto ko i u mercedesu slaba mi je utjeha.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ne samo mjenjac,izgleda svaka komponenta ima unaprijed određen vijek trajanja. kome budu prodali rezervni dio,ako rezervni dio ne treba? ja ne lažem,kolega je kupio novog DF-a TTV,i kaže da mjenjač ide van.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Bas cu pitat kolegu, ako se sjetim i servisera...
A da su unaprijed radjeni da se pokidaju ne vjerujem bas u to. Istina da za tu cijenu ne nude dovoljnu kvalitetu(da bi ti prodali rez. dio), pogotovo fendt sa svojim svemirskim cijenama, ali koliko vidim kod mene u kraju ljudi su uglavnom zadovoljni sa svim markama i grupacijama. Govorim za novije traktore koji imaju vec debelo preko 10 000 sati.

Nisam reko da lazes, nego mislim da imas krivu informaciju kao i tvoj kolega...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ne znam,vrijeme bude svoje pokazalo.
sto se citavog tog varia tice,on cuva ostatak traktora,zato motor duže ide,manja su naprezanja... za takvu tehnologiju sam uvijek, samo ako je dobro iskorištena, za to traktor mora stalno u pogonu.
za mene su noviji traktori mlađi od 10 godina, i ja nisam naletio ni na jednog koji bi imao 10 000 sati...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Još mi uvjek nije nitko objasnio kak se šalta power i kaj je sad to taj vrag vario mjenjač?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Moze biti da cuva...ali do sad sa vidio x 93x fendova u njivi sa rastavljenim zadnjim reduktorom. Sta tocno nije me zanimalo ali to mi je i rekao tetak koji radi u vupiku.
Znam za 5-6 valmeta-valtri starih oko 15 godina koji su davno presli 20 000 a i sad idu i idu.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Power ti sluzi za kalanje brzina,stavis traktor u obicnu mehanicku brzinu,i sad ti npr fali snage onda ne tisces kuplung i saltas nego samo stisnes power,mozes i po redu mijenjati powere,npr. ABCD ako ih imas cetiri,stavis u prvu s kuplungom i onda u toj prvoj bez kuplunga saltas ABCD i ubrzavas i tak za svaku brzinu.
Vario je nekaj drugo,on je bezstupanjski,moze se reci bez pravih brzina nego se salta kak traktoru najvise pase imas jednu rucicu i s njom ubrzavas i usporavas i mijenjas "brzine".Cijeli sistem se sastoji od velike pumpe.Kojom prilagodavas brzinu kretanja uvjetima rada,mozes ici 20kmh na 2000okr ili na 1200okr odnosno koliko traktor ima snage i sto vuce.
Evo to je koliko sam ja shvatio vario,a ako krivo govorim ispravite me :icon_thumright:
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Nino, kad se vec koliko toliko razumes, koja je razlika izmedju dynashift i powershift? Ili je to isto?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Naziv Dynashift ti je samo kod MF-a,to ti je mjenjac s cetri powera,kao prije navedena.On se vec ugradivao prije 20 god.Danas MF ima:Dyna4,Dyna6 i DynaVT i svi se u teoriji mogu voziti bez kuplunga isto tako imaju reverzer s kojim mijenjas smjer,kreces i mijenjas powere bez kvacila,ali neki proizvodaci Powershift podrazumijevaju pod ovo sto MF zove Dynashift.Ustvari bi taj prvi Dynashift s kojim je MF poceo davno,bio isto to sto danas kod drugih nazivaju Powershift.

Da ne kompliciram isto je!!! To je obicni mjenjac s powerima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
znači ti svi 4 poweri , ABDC su između prve i druge mehaničke brzine ili se preklapaju?
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Hvala ti Nino, to sam trazio po celom internetu... Vrlo razumno... Da si mi ziv i zdrav.... :) :)
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ne preklapaju se idu po redu fino 1D je niza od 2A ,jer kaj je, ti ga stavis u prvu i podijelis ju na 4 dijela tj. imas jos 4 brzine u prvoj,ali ne moras ti 1,pa ABCD,ti saltas kak ti pase poweri ti sluze da si kada je to potrebno presaltas bez kvacila ili kad radis u polju za okretanje fino da ne tisces kuplung bezveze.
Kolega nes ti puno skuzil od mojega pisanja,sjedni u masinu i probaj,sve ce ti se samo kazati. :eek:: :tractor:

Da se nemo krivo razmeli,samo ti pitaj kaj ti nije jasno.:icon_thumright:,ja ti bum rekel koliko znam.:icon_eyes:
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
vario mjenjač za 712 košta 12000 eura + pdv i to znam provjereno,za 30 000 kuna možeš kupiti jednu felgu sa gumom za fendta i to polovnu.A to da fendtovi nisu što su bili je istina,ja imam 309 Ci koji je kupljen novi i na 1000 sati smo ga kalali a na 2500 sati je kalan i drugi put.Cijena svega toga više od 6000 eura,problem je po meni definitivno to što se ugrađuju nove i nepouzdane tehnologije kojima nije mjesto u traktorima.Elektronika je preosjetljiva na vanjeske utjecaje i varijacije tempereature da bi radila kako treba u traktoru,To su sve nepotrebne gluposti koje dižu cijenu traktoru a kratkog su vijeka,stari fendtovi su najbolji a ovo novo je čisto sranje.Fendt je postao previše pohlepna kompanija koje se natječe sa zapadom pa svake godine izbacuju nove modele koji nisu provjereni i onda to brzo ode u ku..c
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
S tim vario mjenjačem vam je isto ko i s novim lcd/led televizorima. Imaju određeni vjek trajanja, npr. 1000 sati ga odgledaš i on crkne, a taj dio koji treba zamjeniti je toliko skupa da se ne isplati, nego opet ajmo po novi TV :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh