• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

FIAT (FiatAgri) - općenito

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
U Fiata ti originalno ide Ambra ulje 10W-30. Možeš slobodno nalijati i Akros Multi 10W-30 (SDF ulje) ili pak INA Transhidraol JD50. Originalno ti ulje može biti i jeftinije od INA-inog, pa se malo raspitaj.
Nemoj se igrati s tim. Ulje se nadolijeva jednako kakvo je unutra ili se kompletno mijenja. Ono malo kaj ostane u sustavu nebu valjda smetalo, jer sustav nemreš isprazniti do kraja.

I još nekaj: kad zamijeniš ulje, nema posuđivanja priključaka koji koriste hidrauliku (ako ne koriste identično ulje).
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Eh to posuđivanje priključaka...največa boljka, a mora se uzeti i od drugih nešto.
Dal bude veliki problem ako mi na prolječe zamjenimo ulje u Same-u, ide JD 50 ili Akros, kaj bude jeftinije pa da se mješa sa TH 85??
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
To je lampica od filtera ulja iz getribe kao što su ti već rekli.
Kad smo mi dovezli traktor ta lampica je stalno svjetlila pa je promjenjen filter i ulje. Ali bez obzira na novo ulje kad je ovakvo hladno vrijeme lampica svjetli dok je traktor hladan. Treba mu nekih 5 min da se ulje zagrije i da se ugasi lampica (isto tako postepeno kao i kod tebe).
 

orehovec

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
55
A ima u trgovini JD50 (10W- 30)isto samo nije INA nego nekud od Srbije 80-tak kuna jeftinije po karnistru, ljudi ovde to ulje puno koriste i vele da je super.... u biti da nema razlike.
Koliko u biti i ide ulja u getribu 60 litara?
 
Posljednje uređivanje:

orehovec

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
55
To je lampica od filtera ulja iz getribe kao što su ti već rekli.
Kad smo mi dovezli traktor ta lampica je stalno svjetlila pa je promjenjen filter i ulje. Ali bez obzira na novo ulje kad je ovakvo hladno vrijeme lampica svjetli dok je traktor hladan. Treba mu nekih 5 min da se ulje zagrije i da se ugasi lampica (isto tako postepeno kao i kod tebe).[/QUO

Pa dva prijatelja mi isto imaju takav traktor i sve , a to im se ne događa, očito bi moralo imati nekakve veze sa uljem i filterima...
:mur:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Sam si rekel da si traktor dobil jeftinije neg u HR, pa onda potroši 500kn više na originalno ulje. Prije nego kaj uložiš, zamijeni filter (on je stotinjak kn), i nekaj radi s traktorom. Ak je dobar, idi u zamjenu ulja i druge investicije. Ak se pokaže lošim...na tržište.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Ja se ne brinem oko toga. Po zimi ulje ima veću viskoznost i logičnije je da teže prolazi kroz filter pa se onda pali indikator da je filter začepljen i čim se ulje malo zagrije to se više ne događa.
Ali u svakom slučaju bih ti preporučio promjenu ulja u motoru i getribi, kao i filtera od njih.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
ne bih rekao da ulje ima veću viskoznost po zimi dok je gusto.fiatov mjenjač bi trebao raditi na 80-90C°.što se tiče lampice na mom se fiatu palila samo kada je filter bio za zamjenu,a od ulja ja bih preporučio svima nama najdostupnije ulje JD50 i to od ine jer većina naših traktora u HR sipaju baš njega.znači znat ćeš od koga i kome ćeš moći posuđivati strojeve.u slučaju da ne naspeš jd50 tada bih ti preporučio od NH multi-G,case-ovo HY-tran ultra ili nexplore.litra istog ulja košta cca 30kn,a filter je 500kn ako se ne varam.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Pardon. Na nižoj temperaturi je viskoznost manja (ulje je gušće) i sporije protječe kroz filter i zato se pali lampica.
Druga bi stvar bila da se ta lapica tako pali neovisno o temp.
Ja sam filter platio 350 kn u traktor servisu.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ja taj problem nisam imao s lampicom do nedavno, s tim da prvo što sam napravio nakon kupnje traktora je bila promjena svih ulja, filtera i kompletna provjera cijelog traktora kod ovlaštenog servisera, sa svim orginal uljima od New Hollanda. To me koštalo ko sam vrag, al bar znam da sam bez brige neko vrijeme.
Sad, vezano uz lampicu, zna mi se desiti da se uključi kad je traktor na radnoj temperaturi, primjerice kad orem pa izlazim iz brazde, na ler gasu dok dižem plug, al samo malo pipnem nožni gas i isključi se... prvo sam mislio da je premalo ulja pa kad dižem hidraulik, padne nivo ulja u getribi, al nije, ima ga taman kak treba, vjerojatno je samo gas kao i kod paljenja zna zasvijetliti akumulator na manjem gasu... čisto sumnjam da je filter već zaštopan pošto je prije 150 sati stavljeno komplet novo ulje sa filterima.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ta lampica je vjerojatno od indikatora tlaka ulja pumpe hidraulike.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
To je indikator začepljenosti filtera (tako piše i u manual-u) ali ne znam na koji način radi.
 

orehovec

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
55
Ja promjenio ulje i filter i sve u redu, lampica ne blica i sve OK, međutim danas radio u polju i mjenjač naprijed-nazad mi ostal u poziciji naprijed i nemogu ga vratiti na drugi položaj,kaj sad??? Znači samo taj mjenjač, ostalo za brzine ide sve OK....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Izgleda da je ona polga unutra u onoj kutiji koja povezuje ručicu mjenjača i polugu koja ide u getribu zaštekala.
Siguran sam da se može odnekud prići k tome i pogledati kaj se desilo. Običo ide reverzer malo teže napred nazad, baš zbog tih polužnih prenosa, ali ništa strašno. To sam primjetio na F110 s kojim znam raditi kod kolege jednog.
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
zašteka kad to niko nikad ne podmaže,jer to je vjerojatno kak zglob dojde,i to je suho niko to ne podmaziva pa zasteka,i onda to neko zna cukati i sve ftrgne,to bi se trebalo odozgora,one gume oko menjaca maknuti i pogledati malo
 

orehovec

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
55
Bio dana majstor kod mene, veli ili je riknul elektroventil ili je grška u getribi (lamela) ili slično. Suta ću znati točno dok izmjeri struju, danas je samo na brzinu došao pogledati..
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Reverzer je mehanički i nema nikakve veze sa elektroventilom. Preko elektroventila ide samo kalanje brzina.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Reverzer je mehanički i nema nikakve veze sa elektroventilom. Preko elektroventila ide samo kalanje brzina.

Al ako ti je zastekao u kalanoj tj Hi nemoze ići reverzer napred nazad
 

Najnoviji postovi

Na vrh