• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

financijski savjetnik

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
savjetodavna služba ima agronome. mehanizatorea zašto nebi imali financijskog savjetnika koji bi ljudima mogao puno pomoči pogotovo da ne uliječu u zamke bankarskog sustava
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Dobro, vrlo dobro pitanje ali bojim se da u jednu sobu zatvoris ministra financija, ministra poljoprivrede, sefa HZPSS i sefa porezne uprave i da im ne das ni piti ni jesti dok ne odgovore na pitanje nebi dobio normalan odgovor .... :(
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
prvi odgovor na ovu temu nakon mjesec dana dovoljno govori kako naši seljaci vode financije
 
S

seljak03

Guest
snupy kaže:
savjetodavna služba ima agronome. mehanizatorea zašto nebi imali financijskog savjetnika koji bi ljudima mogao puno pomoči pogotovo da ne uliječu u zamke bankarskog sustava
Predlog je odličan. Zašto se ljudi nejavljaju na ovu temu razlog je jednostavan seljak ne traži savjet od struke doklegod može da pliva. U savjetodavnu službu ulaze samo kada im treba ovjera za kapitalna ulaganja a da se savjetuju sa strukom oko obavljanja poslova e to ide teško. Njihovo je razmišljanje možda i logično sjetite se izjave od prije par tjedana možda mjesec dana gospođe Draženke Gucmirtl (izvinjavam se neznam kako se piše) ravnateljice savjetodavne službe u Osijeku izjava je bila u Glasu Slavonije i nisam je uspio naći što mi je jako žao jer je gospođa izvrjeđala seljake.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Izvrijedjala? Zena je samo imala hrabrosti reci svoje misljenje. Tocno je da prvo treba pocistiti u svome dvoristu (hrpa stvari ne valja u HZPSS), ali to nikako nije razlog da se seljaci vrijedjaju.
Mozda status seljaka i jest takav kakav je zbog toga sto ne zele prihvacati tudja misljenja, odnosno barem prihvatiti mogucnost da postoje drugacija misljena. Evo moj primjer. O knjigovodstvu i financijama nesto znam, ali mi je trebalo nekoliko mjeseci gnjavnjenja mnogih seljaka da bih saznao kako se neke stvari rade. Poljoprivreda nije samo kumulirano znanje nasih djedova o ozgoju pojedine kulture ili nacinu obrade zemlje vec stalno ucenje. A narocito za stvari kao sto su knjigovodstvo, propisi i slicno. Em se bez toga ne moze, sto god mi mislili o tome, em se legalno moze ustedjeti dosta novaca (koliko god to nekima zvucalo cudno).
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
fala bogu da je krenila rasprava .da bi seljak danas opstao treba imat znanja s nekoliko fakulteta (a ne samo s prometnog ;) ).to se može samo uz nečiju pomoč .ljudi iz HZPSS su za to plačeni na žalost ima ih dosta koji su tamo ko rade buljubašič(namjerno mala slova).
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
spyder kaže:
valjda imamo knjigovođe za to
Knjigovodja nije financijski savjetnik. Knjigovodja je vrlo koristan posao, ali to je nesto drugo. Knjigovodja mora operacionalizirati neki poslovni dogodjaj, dakle NAKON sto se dogodio, a financijski savjetnik bi trebao davati savjete PRIJE nego se neki poslovni dogadjaj dogodio. Npr. kada covjek dize kredit financijski sajetnik bi trebao izracunati sto i kako se treba placati, kolike ce biti kamate, koliko vremena treba da se dug vrati, sto ako se kredit zeli prebiti itd itd, a knjigovodjina zadaca je da npr. rate proknjizi na korektan nacin i napravi korektnu poreznu prijavu. Cesto se posao knjigovodje sastoji i iz financijskog savjetovanja, alii za tu ulogu oni su su podplaceni i ne mogu je obavljati kako treba.

Funkciju financijskog savjetnika najcesce (nazalost) obavljaju bankarski sluzbenici, ali naravno da je upitna kvaliteta tih savjeta jer je bankarima u prvom redu u interesu prodati svoj proizvod po sto vecoj cijeni.

Po meni HZPSS nije pravo mjesto za financijske savjete jer su oni, koliko ja mogu protumaciti, u prvom redu namjenjeni za usko strucne savjete, a sve ostalo (ukljucivo i npr. poticaji) nije u djelokrugu njihovog rada. Nazalost Ministarstvo cesto donosi propise koje sami ne mogu provesti pa onda takve poslove "uvaljuju" HZPSS. Od toga najvecu stetu imaju sami polj. proizvodjaci jer ih savjetuju ljudi koji niti znaju niti mogu to ciniti. Cak i ne svojom krivnjom. A da ima buljubasica, ima, ima, nazalost ....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ponukan ovim gore isao sam malo gledati stranice savjetodavne i na moje veliko iznenadjenje nadjoh u organizacijskoj strukturi i ovo:
ODJEL ZA AGROEKONOMIKU
- Odsjek za međunarodnu suradnju
- Odsjek za potpore i pravno savjetovanje u poljoprivredi

Dakle, ovo gore sto sam napisoa da HZPSS nije "zamisljen" da daje savjete "nepoljoprivredne" naravi je netocno. Mea culpa.
Dakle HZPSS vuce novce sviju nas (i to za cijeli jedan odjel) i da bi se bavili agroekonimikom. Ocito ti koji razlikuju d.o.o. od OPG-a i razlikuju pojam "zakup" od "najma" ne zive u mojoj blizini. Toliko su samozatajni da jos nisam cuo da je itko iz poljoprivredmog okruzenja dobio bilo kakav upotrebljiv savjet iz podrucja prava, a mnogo sam cuo primjera da su ljude zaje.... sa krivim savjetima iz sfere potpora.
I ne razumijem kakve veze ima medjunarodna suradnja sa pravnim savjetovanjem u poljoprivredi.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
jako dobro rečeno i slažem se ali mislim da kakvi su nam " savjetnici " možda je i bolje da ih nemamo ( naravno nije generalno, da se neki ne uvrijede ) a pogotov ne u vidu državne službe!

prvo ljudi nemojte se podcijenjivati i ne treba vam strojarski fakultet da bi zavarili cijev ili ekonomski faks da shvatite da se ne smije više trošiti nego što se zaradi . tako isto i sa financijskim savjetima. svako si iole pismen može staviti na papir ( naglasak ja na papir ) većinu stavki prije nego ulazi u posao ( samo malo truda i vremena ) a koliko u okolici gledam ima domačinstava koja jako dobro rade i računaju i bez savjetnika ( čak mislim da im je i bolje tako )

inače nisam se naslušao baš nekih kvalitetnih savjeta ( ne samo u poljoprivredi ) pogotovo ne od naših učenih ljudi nego vam to uglavnom bude naknadna pamet tipa jel sam ti rekao, kad nešto zezneš

evo što se dešava sa farmama , pa i drugim, da ne nabrajam, savjetnici su nas nagovarali diži kredit, sadi voćnjak 100Ha domačinstvo ( pa nismo rusija ili amerika da imamo toliko obradive zemlje ) kupuj novi traktor, kombajn ( magarac ko nekupi i ne uđe u kredit ) lizing ..... i dođe mali potres na tržištu i buć .. nema te nigdje i onda shvatiš, da to što si platio masno, kad trebaš unovčit baš i nevrijedi toliko koliko su ti pričali kad su te nagovorali da kupiš, zadužiš se isl.

jedino što, kad čovjek ulazi u nekakav posao ili rizik, zaista nije loše uzeti papir i olovku i zapisivati i prihodovnu i rashodovnu stranu jer prebrzo se živi i vrlo lako se zaboravljaju neke bitnije stavke ( obično u rashodovnoj strani ).
začudili bi se da, vodite dnevnik i kad ga prolistate nakon nekog vremena, da ste taku glupost ili kiks mogli napraviti!
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Imam upit od čovjeka koji bi iz Državne šume radio drva, da na mojoj livadi jednom dijelu skladišti drva do odvoza, tu mu je jako blizu da dođe sa kamionom , e sada ne znam koliko da mu to naplatim,
p.s. Livada mi nije nešto posebno bitna.
koja cijena bi bila okvirna za tu uslugu / odštetu 1000,00kn ili 3000,00kn ili??
 

Najnoviji postovi

Na vrh