• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Folijarna prihrana i djubriva

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Koja djubriva koristite u folijarnoj prihrani?

Lično pored ajde da kažemo standardnih folijarnih đubrivam koja sadrže NPK i mikro elemente različitih formulacija, koristim i Drin koji se takođe dobro pokazao.

Vidim u zadnje vrijeme se pojavljuju mikrobiološka đubriva, pa me interesuje da li iko koristio ova mikrobiološka đubriva kao što su Slavol, BACTOFIL ili slična? Tačnije da li neko ima lična iskustva sa njima i kako su se pokazala?
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Koja djubriva koristite u folijarnoj prihrani?

Lično pored ajde da kažemo standardnih folijarnih đubrivam koja sadrže NPK i mikro elemente različitih formulacija, koristim i Drin koji se takođe dobro pokazao.

Vidim u zadnje vrijeme se pojavljuju mikrobiološka đubriva, pa me interesuje da li iko koristio ova mikrobiološka đubriva kao što su Slavol, BACTOFIL ili slična? Tačnije da li neko ima lična iskustva sa njima i kako su se pokazala?

Ja sam koristio protifert i megagreen.
Ja sam dosta zadovoljan s time.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Kod ovih đubriva što sam naveo (Slavol, BACTOFIL ) nema hranljivih elemenata u sastavu već bakterije i mikroorganizmi.
 

grga13

  
Tu od
27 Sij 2013
Poruka
21
Organska gnojiva

Zanima me je li itko koristio gnojiva od Agrana Austrija, gnojivo se zove Bioagenasol, kažu da je 100% organsko i ima certifikat.Malo sam im bio na webu www.bioagenasol.com i djeluje dobro ali nema ga se kupiti u hr.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Zanima me je li itko koristio gnojiva od Agrana Austrija, gnojivo se zove Bioagenasol, kažu da je 100% organsko i ima certifikat.Malo sam im bio na webu www.bioagenasol.com i djeluje dobro ali nema ga se kupiti u hr.
Imaju zastupništvo u BiH možda njih kontaktirati za informacije i dobavu za HR.
Info:
Agrodrvo d.o.o
Bulevar mira bb
76 100 Brcko Distrikt
Tel 00387/63111 888

Nadam se da nisam prekršio pravila objavivši podatke..
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
od demosten Ja sam koristio protifert i megagreen.
Ja sam dosta zadovoljan s time.

i ja sam koristio to dvoje u kombinaciji i ugodno sam iznenađen sa učinkom
 

grga13

  
Tu od
27 Sij 2013
Poruka
21
Imaju zastupništvo u BiH možda njih kontaktirati za informacije i dobavu za HR.
Info:
Agrodrvo d.o.o
Bulevar mira bb
76 100 Brcko Distrikt
Tel 00387/63111 888

Nadam se da nisam prekršio pravila objavivši podatke..

Kontaktirao sam zastupnika u Brckome i imaju i za Hr.Poslali su mi također sa instituta i Švicarskoj sa ispitivanja. I koliko vidim ovo je gnojivo preporučeno za Bio uzgoj, nema životinjski sastojaka a meni baš to treba, a nije ni skupo.Ako kome treba kontakt od zastupnika ili opis o gnojivu nek ame privatno kontakt.
Hvala Matt
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Koja su cijenom i sastavom najprihvatljivija vodotopiva gnojiva po kilogramu (naravno u vrećama)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Koja su cijenom i sastavom najprihvatljivija vodotopiva gnojiva po kilogramu (naravno u vrećama)
Nema jednostavnog odgovora.
Kada govorimo o cijeni gnojiva (i vodotopivog) postoje dvije cijene. Proizvodna i prodajna cijena (za krajnjeg kupca).
Proizvodne cijene mogu se podijeliti u tri grupe:
1. Tvrtke koje proizvode bazne soli (K-nitrat, amonij-nitrat i dr.) i kasnije iz njih proizvode vodotopiva gnojiva
2. Tvrtke koje kupuju bazne soli i iz njih proizvode vodotopiva gnojiva
3. Tvrtke koje kupuju gotova vodotopiva gnojiva i na njih tiskaju svoj znak.

Jasno je; prvi su najjeftiniji, dok su ovi treći najskuplji po pitanju proizvodne cijene.

A što se tiče prodajne cijene, ona značajno varira od "dužine" distribucijskog lanca (svako u lancu mora sebe namiriti bar sa 10-15%) te ukupne količine gnojiva u "distribucijskom" lancu (što je količina veća, veći su i rabati, i obrnuto).

E sada di je problem Hrvatske? Malo tržište. Kod nas ima oko 15 brendova vodotopivih gnojiva na tržištu, od kojih su 1+2 veliki igrači, dok ostalih 10-12 bere samo mrvice.
Kada sam prije nekoliko godina radio nacionalni katalog gnojiva, kontaktirao sam sve "male" uvoznike i predložio im da idu svi zajedno sa jednom tvrtkom. Razlog jasan. Tih 10-12 malih uvoznika uveze oko 2-4 šlepera godišnje, i na tako malu količinu, nemaju velike rabate, troškovi uvoza su skupi, zbog male količine nemaju tehničku podršku matične tvornice.... i rezultat je skupo gnojivo. Da svi uzmu samo jednoga dobavljača, to je 50-tak šlepera godišnje, a na toj količini se već dade pregovarati; i za cijenu i za rabate i za odgodu plaćanja i za tehničku podršku.... ali, nije išlo ("Daj mali što ti znaš o trgovini... :(nerd):).
I cijenu toga plaća krajni korisnik u vidu visoke cijene.
I to je loše za sve; uvoznik malo prodaje jer je skup (pa onda i malo uvozi) a proizvođač malo kupuje (i malo troši) jer mu je skupo; a proizvodnja pati..

Evo i primjera; sa uvoznikom Sjeme d.o.o., uspio sam dogovoriti extra rabat za IDron Ca (NPK 10:5:23+8%CaO+2%MgO) za doista nisku cijenu od 290,00 kn+PDV za 25 kg; što je u svojoj klasi 2:1:3-5 gotovo nepobjediva cijena. Pogotovo ako se računa da je to cijena za 1 vreću... naravno za veće količine, cijena ide još dolje. I prodaja ide... ali manje od očekivanog. A prvi slijedeći po cijeni iz te klase je Novalon 15:5:35 za osnovnu cijenu od 333,00 KN, te Hakaphos 16:8:22 sa cijenom od 337,00 kn.

Eto, tako, govoriti koje je gnojivo najboljeg omjera cijena/kvaliteta vrlo je teško, jer cijene značajno variraju, ovisno o mjestu prodaje (uvoznik, distributer, ili agro dućan) za isti proizvod, zatim tu su popusti na količinu, načine plaćanja i dr.... doista jedan miks, u kojem se nije lako snaći.

I onda još od 1.7.2013 ulazak u EU i slobodna kupnja u cijeloj EU (dobija se R1 račun bilo gdje u EU). :icon_winkle:
 

Rajicevojezero

Novi član
Tu od
6 Lip 2013
Poruka
10
Da bi se ostvario dobar kvalitet, visok i stabilan prinos treba obratiti pažnju na veoma važne stavke

među kojima su:

1. Odgovarajući odnos azota i fosfora, što u fazama rasta i razvića treba da iznosi 2:1,

2. U jesen kao osnovno đubrenje u pripremi zemljišta za setvu treba uneti svu potrebnu količinu fosfora i kalijuma, a azota u količini od 40-50kg/ha,

3. Prvo prihranjivanje se preporučuje već u kasnu zimu ili rano proleće, po pravilu ne pre 15. februara

4. Pšenica se uglavnom prihranjuje dva puta,drugu prihranu treba izvršiti u fazi intenzivnog rasta stabla do pojave klasa, a treća zavisi od stanja useva i uslova gajenja,

5. Prva prihrana utiče na visinu prinosa, a druga na kvalitet,

6. Može se izvoditi folijarna prihrana preko lista u jesen ako se usev tretira pesticidima, i u proleće u fazi bokorenja i lista zastavičara,

7. Za visok prinos i kvalitet, osim osnovnih hraniva potrebno je obezbediti i odgovarajući nivo mikroelemenata
http://poljomarket.rs/blog/184-prihrana-i-folijarno
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Kod folijarne prihrane nakon tretiranja da padne kisa nakon par sati dal to kisa ispere tj dal ima svrhe to tretiranje
Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh