Koja su cijenom i sastavom najprihvatljivija vodotopiva gnojiva po kilogramu (naravno u vrećama)
Nema jednostavnog odgovora.
Kada govorimo o cijeni gnojiva (i vodotopivog) postoje dvije cijene. Proizvodna i prodajna cijena (za krajnjeg kupca).
Proizvodne cijene mogu se podijeliti u tri grupe:
1. Tvrtke koje proizvode bazne soli (K-nitrat, amonij-nitrat i dr.) i kasnije iz njih proizvode vodotopiva gnojiva
2. Tvrtke koje kupuju bazne soli i iz njih proizvode vodotopiva gnojiva
3. Tvrtke koje kupuju gotova vodotopiva gnojiva i na njih tiskaju svoj znak.
Jasno je; prvi su najjeftiniji, dok su ovi treći najskuplji po pitanju proizvodne cijene.
A što se tiče prodajne cijene, ona značajno varira od "dužine" distribucijskog lanca (svako u lancu mora sebe namiriti bar sa 10-15%) te ukupne količine gnojiva u "distribucijskom" lancu (što je količina veća, veći su i rabati, i obrnuto).
E sada di je problem Hrvatske? Malo tržište. Kod nas ima oko 15 brendova vodotopivih gnojiva na tržištu, od kojih su 1+2 veliki igrači, dok ostalih 10-12 bere samo mrvice.
Kada sam prije nekoliko godina radio nacionalni katalog gnojiva, kontaktirao sam sve "male" uvoznike i predložio im da idu svi zajedno sa jednom tvrtkom. Razlog jasan. Tih 10-12 malih uvoznika uveze oko 2-4 šlepera godišnje, i na tako malu količinu, nemaju velike rabate, troškovi uvoza su skupi, zbog male količine nemaju tehničku podršku matične tvornice.... i rezultat je skupo gnojivo. Da svi uzmu samo jednoga dobavljača, to je 50-tak šlepera godišnje, a na toj količini se već dade pregovarati; i za cijenu i za rabate i za odgodu plaćanja i za tehničku podršku.... ali, nije išlo ("Daj mali što ti znaš o trgovini...
nerd)
.
I cijenu toga plaća krajni korisnik u vidu visoke cijene.
I to je loše za sve; uvoznik malo prodaje jer je skup (pa onda i malo uvozi) a proizvođač malo kupuje (i malo troši) jer mu je skupo; a proizvodnja pati..
Evo i primjera; sa uvoznikom Sjeme d.o.o., uspio sam dogovoriti extra rabat za
IDron Ca (NPK 10:5:23+8%CaO+2%MgO) za doista nisku cijenu od 290,00 kn+PDV za 25 kg; što je u svojoj klasi 2:1:3-5 gotovo nepobjediva cijena. Pogotovo ako se računa da je to cijena za 1 vreću... naravno za veće količine, cijena ide još dolje. I prodaja ide... ali manje od očekivanog. A prvi slijedeći po cijeni iz te klase je Novalon 15:5:35 za osnovnu cijenu od 333,00 KN, te
Hakaphos 16:8:22 sa cijenom od 337,00 kn.
Eto, tako, govoriti koje je gnojivo najboljeg omjera cijena/kvaliteta vrlo je teško, jer cijene značajno variraju, ovisno o mjestu prodaje (uvoznik, distributer, ili agro dućan) za isti proizvod, zatim tu su popusti na količinu, načine plaćanja i dr.... doista jedan miks, u kojem se nije lako snaći.
I onda još od 1.7.2013 ulazak u EU i slobodna kupnja u cijeloj EU (dobija se R1 račun bilo gdje u EU). :icon_winkle: