• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gdje su nestale ptice

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok drustvo,naime posto su hladniji dani i snijeg pao,odlucio sam malo pomoci nasim pticicama da ne gladuju.U subotu napravio hranilicu,napunio je suncokretovim sjemenkama te okacio na vocku u vrtu,uz to okacio one gotove kuglice (vel. teniske lopte)tj.mjesavinu.
Naime to radim svake godine kad zaladi,lani jedino nisam jer bijase blaga zima u mome kraju.
No nisam pametan,jucer iso u kontrolu(evo nakratko da dodam,cuje se buka vojnih aviona ovdje u Grazu,Tramp vrsi cistke,bravo Donald)mojih pticica,no nigdje nijedne,hrana netaknuta kao i na dvoristu na drvetu kod kokica,nevidjam neznam odkada niti vrapce sto su dolazli kokicama krasti.
Jeli kod vas isto kolege,jel ima ptica,primjecujem samo vrane i golubovesve pocrkalo 5g? :unsure:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma ima ptica, al možda im je zima pa ne lete, dojdi doma i buš videl da su sve na broju, samo mi naj reći da vjeruješ u ono zaprašivanje iz aviona, jer to su priče za malu dijecu, ja ih hranim sa salom i šrotom, kuglice napravim, i sve pojedu, još mi i šrot mazneju od kokoši.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Ma bil sam do jucer doma,znaci doma ih nema,kad si ih zadnji put videl,znam da se za hladnoce skrivaju u grmlju,no od subote hrana netaknuta i stvarno ne pamtim vec dugo vrapce? :unsure:
Nego kak si se ti rjesil otrova iz tijela,jel se moremo nas dvoje sada trkat na sto metara.:ppozdrav:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Danas ujutro ih hlovil kak mi šrot krajedu kokašam, i usput 3 lisice mlade mi išle oko štale.
Za kucanje bumo se još strpeli malo. 🙂🍺
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Ne cekaju ptice kuglicu hrane i milosce. Kod mene imaju kroz cijelu godinu i hrane i vode, zimi dobiju dodatno stari buncek ili kakvu kost s mesom i ima ih stalno. Nekad i previse pa treba i kobasice zastitit.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Nazalost,jok sve netaknuto,nit glasa nit pojave,isti ku-ac ko korona-zavrsila sezona.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Kod mene se navuklo jato vrabaca, ima ih po tavanu, podrumima, pod crijepovima, po drači, po kokošinjcu. Uz njih su i ostale male ptičice. Doletjeli i djetlići pa tuku po košnicama, vrana ima svako malo prelete. Ako kome treba ptičjeg svijeta slobodno navratite pa tu sreću vodite svojoj kući da se i vi usrećite.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,582
Meni fali "naš futač", više nam ne dolazi, a dolazio je par godina na dvorište. Valjda su ga vrane i svrake protjerale.

Ovi "plavci" su u našim goricama stalno prisutni (y) ;)
 

Prilozi

  • DSC06910.JPG
    DSC06910.JPG
    52.9 KB · Pregleda: 22
  • DSC06911.JPG
    DSC06911.JPG
    54.3 KB · Pregleda: 22
  • Fotografija0437.jpg
    Fotografija0437.jpg
    61.8 KB · Pregleda: 17

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,496
Meni fali "naš futač", više nam ne dolazi, a dolazio je par godina na dvorište. Valjda su ga vrane i svrake protjerale.

Ovakvog lika povremeno ima i kod mene, malo rjeđe ali ga viđam. Ne bi znao kako ga osloviti (kako se zove) i niti ostale pojedinosti o tom ptiću.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,582
"Zagorski" naziv za ovu pticu je futač, a književni je pupavac.
(Ja sam uvjeren da se od našeg dvorišta naš futač odbio radi naše dvije mačke, šteta, bilo ga je lijepo promatrati. Uvijek bi prvo sletio na vrata, pa osmotrio i tek onda krenuo vaditi gliste.)
 

Prilozi

  • pupavac2.jpg
    pupavac2.jpg
    44.9 KB · Pregleda: 10
  • DSC06909.JPG
    DSC06909.JPG
    62.1 KB · Pregleda: 10

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,582
Nadam se da Vam ovime ne budem suviše nametljiv.
Prilažem poveznicu na još malo teksta i slika, o ptici futaču/pupavcu. Jako lijepo je u dijelu teksta s podnaslovom Gniježđenje pojašnjeno zašto se kod nas tu pticu naziva futač, zato jer ptiči jako "smrde", futaju :) , u cilju samoobrane. (Prije puno godina sam to prvi put čuo od jedne gospođe, koja je imala djevojačko prezime Futač.)

 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,496
Sad kad sam pročitao ove linkove o tom ptiću sjetio kako se kod mene oslovljava, a to je "Božji petešić".
 

Najnoviji postovi

Na vrh