• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Geotrac 124

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
znam da ne spada u ovu temu, ali vidim da uspoređujete malo traktore. da li bi malo usporedili traktor CLAAS Arion 410 sa lindnerom i sa JD?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Pa općenito. Nekako mi se čini da je MF otišao u ponor sa kvalitetom i trajnošću. Doduše ni JD sigurno neće raditi koliko oni stari iz 70-tih. No sve je mislim na tome kakve si sreće na što se namjeriš, drugo je održavanje, a treće tek neka stara slava.

ništa više nebu delalo tak dugo ko ono prije...žalosno al istina
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
znam da ne spada u ovu temu, ali vidim da uspoređujete malo traktore. da li bi malo usporedili traktor CLAAS Arion 410 sa lindnerom i sa JD?

Mislim da je kvaliteta tu negdje, pitanje je samo osobnog ukusa. Ako se ide u razmišljanje koji će biti jeftiniji za održavanje, od ova tri ne znaš koji je skuplji. Ali takva je stvar sa bilo kojim traktorom, osim istočnih traktora jer kod njih i nema skupe tehnologije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Lindner ti je traktor drugačije namjene. Brdski, kratak, relativno male mase i veće snage od 410-tke.
Neznam na kojega đonija si mislil. Motori na Clasu i đoniju su jednaki, DPS, dok je na Lindneru Perkins.
Claas i JD bi bili "full size" traktori.

Bumo vidli kaj bu kolega Motohod na to rekel ;)
 
Posljednje uređivanje:

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Lindner ti je traktor drugačije namjene. Brdski, kratak, relativno male mase i veće snage od 410-tke.
Neznam na kojega đonija si mislil. Motori na Clasu i đoniju su jednaki, DPS, dok je na Lindneru Perkins.
Claas i JD bi bili "full size" traktori.

Bumo vidli kaj bu kolega Motohod na to rekel ;)


Baš ništa ne bude rekel, nemam više veze s Lindnerom.

Da sad dobijem na lotu (koje ne igram) ne bi si kupil Lindner, a niti bilo koji od gore spomenutih traktora jer se svi oni vode smjerom kak su krenuli u autoindustriji.
Potrošna roba, izdrži garanciju i još sitno nakon toga...

A 30 godina rada? Nema šanse.... svi bi oni propali da rade traktore kak su radili "70-ih i "80-ih godina.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo kad si baš to napisal tak, pa moram u off...

Koj onda uopče kupiti??, po meni su svi, ali apsolutno svi krenuli u tom smjeru!!

Jedino onda neki dobar stroj iz 90.-ih godina i krpati ga dok se ne raspadne, a stalno bude delal bolje nego ovi novi :)
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ispričavam se što ću malo lupetati u ovoj temi ali od čega su rađeni stariji strojevi kad toliko više izdrže ? Jeli baš u pitanju kvaliteta čelika ili oni stariji nisu mogli biti toliko opterečeni i iskorišteni ? Tehnologija same izrade i obrada materijala je na daleko večem nivou danas nego prije 30 ili više god. Jedino što su ove danas upetljali elektroniku, a ona baš nije kak bi trebala biti ( made in china ).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Dado, zakaj ti voziš (tehnološki) starog Zetora, a ne starog, recimo, JD-a?

Tehnologija proizvodnje je danas je bolja, no i proračuni mogu preciznije odrediti naprezanja, pa se sve komponente rade više na granici nego prije. Zatim su tu i razni propisi koji ograničavaju ispuh, pa su motori sve manje zapremine, te konkurencija s istoka, pa proizvodnja mora biti jeftinija...a najgore od svega je ekonomski pritisak i potreba kapitalizma za neprestanim rastom.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Vozim zetora zato što volim zetora i zbog toga što je jeftin za održavanje. Za te pare što sam platio zetora mogao sam birati od tih zapadnih kojeg sam htio. Naj važnije mi je bilo održavanje jer če se poderati svi oni prije ili poslje. I zato jer mi netreba npr 50 brzina. Pa nekad kad radin po noči i nevidim mjenjač neznam jesam li u drugoj ili trečoj a kamoli da imam brdo brzina
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
motohod- ovo se vecina ljudi boji ili srami reci,tak da,svaka cast!

dado- i ja volim zetora,i ako bude srece opet budem kupil veceg i jaceg, ali našim modelima fakat fali jos par brzina! bar da je 16x16 mjenjac! :)

ali nesmijemo previse u off.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Dado, zakaj ti voziš (tehnološki) starog Zetora, a ne starog, recimo, JD-a?

Tehnologija proizvodnje je danas je bolja, no i proračuni mogu preciznije odrediti naprezanja, pa se sve komponente rade više na granici nego prije. Zatim su tu i razni propisi koji ograničavaju ispuh, pa su motori sve manje zapremine, te konkurencija s istoka, pa proizvodnja mora biti jeftinija...a najgore od svega je ekonomski pritisak i potreba kapitalizma za neprestanim rastom.

Točno tak.
Nekad nisu mogli na kompjuteru proračunati koliko bude izdržala osovina... npr - vodene pumpe. Pa su stavili jaku, pa još gore +2mm nek se nađe, imazalicu (Steyr npr)... lageri se mijenjaju,i pakung pa to traje 60 godina.
Sad na novom pumpa vode izdrži 7 let, ne mijenja se ništa jer praktički ne možeš ništ rastaviti nego se kupi NOVA.
To je samo jedan lagani primjer.
Evo... koliko ljudi znate da su razbili vrata na novijem traktoru? Ili nemaju vrata? Zašto? Jer su cijela staklena, koštaju oko 400 eur a razbiješ ih.... ma ako se malo povinu pucaju. Metalni okvir nemaju, samo bravu i rukohvat.
Ali prodaja vratiju ide,nisu u garanciji jer si ih razbio... i dobije se neka kuna u servisu.
O struji, senzorima i loše napravljenoj instalaciji na novijim traktorima da ne govorim (jer bi ovi iz NH mislili da njih prozivam).

Realno... na traktoru bude prvo krepao mjenjač, koje god on marke bio. Motori su dostigli tu trajnost da nadžive mjenjač,ako se održavaju. A popravak mjenjača koštaaaaa.

Lindner?
Da ne bude offtopic.
To su stvarno kvalitetno napravljeni traktori i komponente su vrhunske no to nažalost vuče za sobom cijenu.
Sigurno će s vremenom nadživjeti strojeve koji se sad smatraju konkurencijom Lindneru.

Traktor ne kupujete za pet,šest godina - ko auto. Traktor mora dobro raditi 15 godina da se otplati, a ostatak (koliko god to bilo) je bonus. A s druge strane je i kako drži vrijednost rabljeni. Nije isto da li budete za 15 godina dobili 60% od cijene novoga, ili 20% od cijene novoga. Bila je rasprava o tome nekoliko stranica prije.
Jedna od velikih prednosti Lindnera je da je blizina tvornice u Austriji.
Što god trebate, ako ne želite kupiti od uvoznika, nekog trgovca.... sjednete u auto i isti dan imate dio. Jer garantiraju da imaju sve, i sve je na jednom mjestu. I nisu bedaste cijene dijelova (što je i mene začudilo).

A sad ti nakon 10 godina nabavi dio za JD/CNH/SDF koji ima motor iz Meksika, mjenjač iz Indije a tursku kabinu s kineskim staklima. I talijansku struju, s slovenskim alternatorom :)


Moja preporuka*************

Ma ovo ispod su traktori, ima ih ko rusa a dijelova ima i u boljoj pekari :) 18 brzina, od toga 3 nikad gazda ne pronađe, 4 brzine se pokvare i ostane mu 11... što je još uvijek više od IMT-a ili Zetora.
Od alata dobiješ pajser,čekić i još veći čekić.

148512_news_image.jpg
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Opce poznata stvar je da i autoindustrija, osim premium marki, zivi.upravo od servisa, i sto ti vecu garanciju daje, dulje te obvezuje na skupe servise, a kad ti rikne mjenjac bit ce 1000 izgovora i opet ces kesirati barem veci dio.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Tek na premium markama se guli koža. Al to mi je i drago. Snobove i treba derati:icon_e_biggrin:
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Pa ok, oni zive od svega i to se zna, al kad na kiu za 10000 eura dobijes 5 godina garancije vesel si covjek, a nemas pojma zasto i kako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh