• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gnojidba vinograda

  • Temu pokrenuo Vinogradar-Amater
  • Datum prvog posta

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Re: Gnoidba vinograda

Pa koliko imaš cijepova? Malo okopaš oko njih i ostalo herbicidom. Meni se flakserica pokazala jako loša za vinograd.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Re: Gnoidba vinograda

Mi sa Herkulesom, mislim da je on malo blaži od Totala, flakserica je majka za ispod trsi ako nemas ticalo, prvo pokosis i ondaa na onako otvorenu travu prodes otrovom i ti si za tu godinu miran, sa frezom do samog trsa i nema trave. Istva stvar je i sa ticalom,samo je brže i lakše i možeš i oko mladih al moraš pazit da ga ne zacvikas, moras ručno spremat svaki put prije mladice,al opet lakse nego kopat na ruke
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: Gnoidba vinograda

Nemam ja puno . Obiteljski vinograd za svoje gušte i potrebe. Nekih 450 panjeva. Ove godine bi posadio nekih 50-ak cijepova. Ma nije meni to problem obraditi. Kaj se flakserice tiče, nužno zlo za vinograd. Probal sam onaj zaštitni luk složiti na nju, ali zna zapinjati pa i nije neko idealno rješenje.
A što sa gnojenjem ? Moram sa umjetnakom, jer je teško pravog staljnaka nabaviti kod mene. Valjda ću naći toliko koliko trebam za cijepove, ali za čitav vinograd .... teško.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Re: Gnoidba vinograda

Sta niko ne koristi briketirani stajski? Vec dve godinje njega stavljamo,ni na jesen malo 15-15-15, al ovo je za trgovinu ne za osobne potrebe, tebi bi za to bilo super da imas taj briketirani stajski, ja sam ga za sve koristio, i krumpir i paradajz za doma, al neznam napamet ime gnojiva
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: Gnoidba vinograda

Kod nas je to gnojivo 60 kn vreća od 25 kg. Ne znam kako su drugdje cijene i koju količinu bi trebao staviti kod sadnje cijepova !? Koja količina na jedan cijep ?
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Re: Gnoidba vinograda

Mi smo ove godine stavljali yara 12 11 18 i brikete.Casa od 2 dcl puna briketa i pola yare po trsu.

Poslano sa mog HTC Desire 620 koristeći Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Re: Gnoidba vinograda

Ide 1,5 na jedan h to je ono sta ja znam za vinograd, a ja sam bacio 50kg na 400 sadnica paradjaza i oko 100 na 70 kila sjemenskog, i druge sitnice isto koristim taj, cijenu neznam pitat cu rodaka, nama je cijela paleta dosla
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Re: Gnoidba vinograda

Zgzac,ja ti gnojim z mjesavinom konjskog,slame i ostatka gljivi.To dobijem po 5kn vrecu 60/40/15cm. Negdi 10kg vreca,racunam oko 25 vreca za ca.500trsi a med njima (redima)kosim skosilico svaka dva/tri tjedna,ne spricam niti gori niti doli sam ne bedasti.
Malo znoja mi ni preskodi i bogme uzivam v mojem tudumu,zal mi je ove velke igrace kaj nebreju meti tak nevinu i cistu bozju kapljicu,jebiga decki tak je to dragi bozek poslozil i mi to nebremo zaobici,nejte reci da nemate cajta pogotovo ovi koji se kak ja bavimo zemljicpom iz gusta i neksega bunta proti globalizaciji.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: Gnoidba vinograda

Jooj @hotela.... Sve je to uredu kak ti veliš, ali ... ( taj zahebani ali ) doma kraj kuće imam vrt. Nikaj veliko. Borim se proizvesti za sebe na ekološki način. Taj vrt ne zna kaj je šprica ni umjetnjak ( imam gnoja od svinja ) pa mi ipak boleštine napadaju. Badava se mi i mučimo i borimo da ne koristimo pesticide kad je već sve oko nas zatrovano. Češnjak već godinam nemrem uzgojiti zdrav. A kaj se trsja tiće, nije problem svakih 10-ak dana otići s flaksericom i obaviti posel, ali ima i drugih posliva koji čekaju ruke. Ove godine nebudem šprical korov zbog mladih cijepova. Oko njuih bude čista zemlja, oko trsova budem štihal i ukapal gnojivo ( na žalost umjetnjak možda ), a ono malo po sredini obavim s flaksericom. Stari je to vinograd i nemrem unutra sa kultivatorom da pofrezam, na žalost
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Re: Gnoidba vinograda

Molio bih preporuku meliorativne gnojidbe kod sadnje vinograda. Tlo je pjeskovito, a rezultati analize su;
pH-KCL 5,28
pH H2O 6,16
AL-P2O5 32,00 mg/100gtla
AL-K2O 13,71 mg/100gtla
CaCo3% 0,00 "
Camg/100g 146
humus 1,06

Koju količinu i kojeg gnojiva bi preporučili-mineralnog i organskog peletiranog i koliko i čega za kalcifikaciju. Najbolje nešto da se može razbacati rasipačem
Hvala....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Gnoidba vinograda

Šta nisi dobio preporuku tamo gdje si radio analizu? Vidim da imaš jako malo kalija a nisi napisao dušik. Ono što ti ne gine je jako puno stajnjaka jer nemaš humusa, a bez njega možeš imat idealne ostale vrijednosti ali đžabe.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Re: Gnoidba vinograda

To mi je za prijatelja, ali mislim da su kod preporuke strašno zbrljali.Evo preporuke koju je dobio;
P2O kg/ha -nije potrebno
K2O kg/ha -14
CaO t/ha -9,48
CaCo3 t/ha -16,88
Carbokalk t/ha -21,68
Stajnjak goveđi -max 60 t/ha
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Gnoidba vinograda

Fosfora ne treba da, ali sa 14kg kalija neće napravit ništa, sa 140kg da. Po meni su ove količine kalcija prevelike, uništit će zemlju, zemlja je prekisela ali će to godinama morat polako dizat. Slična stvar sa stajnjakom, obično svi preporučuju 50t/ha kakva god analiza bila, morat će ić nekoliko godina sa tom količinom da bi dignuo humus.
Probaj bobostaru piknut PP da ti da savjet.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Re: Gnoidba vinograda

Radi se o površini 0,5 ha.Isplanirali smo pognojiti prije rigolanja sa
-1500 kg peletiranog Fertildung stallatico
-1500 kg Holcim agrocal granule (Ca+Mg)
-500 kg 0-20-30
dakle te količine na pola hektara površine. Cijena je negdje oko 5 000kn.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja bi rađe bacio 40t stajskog nego 1500kg paletiranog, mislim da bi dobio više humusa. Nikako nebi bacao 0:20:30 jer imaš dosta kalija i blokirat ćeš si mikroelemente, treba ti neko gnojivo bez ili sa malo kalija. Za kalcizaciju ne znam koliko može ići po sezoni.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: Gnoidba vinograda

To mi je za prijatelja, ali mislim da su kod preporuke strašno zbrljali.Evo preporuke koju je dobio;
P2O kg/ha -nije potrebno
K2O kg/ha -14
CaO t/ha -9,48
CaCo3 t/ha -16,88
Carbokalk t/ha -21,68
Stajnjak goveđi -max 60 t/ha
Poprilično su zabrljali, ali to je tako. Danas svako radi analizu...pa su i preporuke takve kakve jesu.
Što se tiče kalija, optimalno je bar 25 mg K2O/100 grama tla; ako ga je u tlu bilo 13, znači da nedostaje oko 12 mg K2O/100 grama tla. Tlo je pjeskovito, pa mu je volumna gustoća..... i kalkulator u ruke i lako je doći do potrebne količine kalija.
Za gnojidbu kalijem, malo je izbora na tržištu, pogotovo za kisela tla. Ostaje neka PK kombinacija (fosfor je tu nepotreban i dize cijenu) ili kalij-sulfat (koji zakiseljava još više) ili ako se može naći kalij-klorid (taj može za meliorativnu gnojidbu).
I 21,68 t/ha Carbokalka je opaka doza, i to poprilično. Da ne ulazimo u veću raspravu, ima na stranicama Holcima preporuka za kalcifikaciju s obzirom na pH i tip tla (link: http://www.holcim.hr/poljoprivreda/holcim-agrocalr/savjeti-za-primjenu.html).
:wink:
....iako se u tablicama na stranicma Holcima spominje doza u kg/m3 tla....možda su malo brzo prekucavali tekst.... :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Uh, sada čitam bobostara i skužim da sam zamijenio kalij i fosfor. :icon_hang:
 

juanjuaninho89

Novi član
Tu od
16 Stu 2017
Poruka
26
Da li NPK 15:15:15 (Linzer) moze da se koristi i vinogradu umesto npr. 8:16:24, tj. da li nece da naskodi nesto?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh