• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Golubarstvo

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Moj stari ima 30-tak golubova nekoliko vrsta ... Mogu ga pitati koje ima... Inace znam da trazi rimljane ima par ali trazi nekog sa mislim zutom bojom sto je malo teze naci ili vec neka boja neznam tocno koja.-)))
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Napisati cu jednu kratku pricu o svojim golubima,i nekoliko slika.

Ja sam prije nekih godinu dana dobio pet goluba,ali jednog sam odmah poklonio nekome.
Kod mene su ostala dva obicna goluba-muzjak/zenka(izgledaju kao gradski) i dva lepezana-muzjak/zenka.

Prvo sam ih drzao zatvorene nekih tjedan dana u golubarniku da se priviknu. Unutar golubarnika su imali dosta prostora za krati let.
I onda im jedan dan otvorio da mogu letjeti vani i slobodno se vracati.
Odmah su otisli i vise ne nikad nisu vratila dva obicna goluba, dok su lepezani ostali.

Muzjak(smedi), i zenka (bijela) su cak i dva mlada dobili koji su se izlegli zivi i zdravi i lijepo se razvili. (ima fotografija dolje)

I nakon sto su se ti prvi mladi golubi razvili da idu sami van i da lete, zenka je snjela jos dva jaja. Mislio sam,super jos dva golubcica.
I onda jedno jutro muzjaka (valjda je pao odozgo) zgradi moj jazavcar i ode golub na vjecna lovista nazalost.

Onda se dogada nesto zanimljivo u zivotinjskom svijetu.
U to vrijeme dok je golub ubijen oni su imali dva jaja na kojima su lezali mijenjajuci se tek nekih 10ak dana.
To jutro kad smo nasli mrtvog goluba i sljedeci dan, zenka je CIJELO vrijeme sjedila na jajima.
Tek je treci dan izasla van i digla se sa jaja.
Onda je letila taj cijeli dan sa krova na krov u dvoristu, vjerovatno trazeci muzjaka.

Ova dva prijasnja mlada su samo promatrali.
Od tada vise nije sjedila na jajima i ja sam jaja bacio. U roku od nesto manje od 10ak dana, ona je otisla i za njom ona dva mlada iz prvog legla.
Nikad se nisu vratili...

Evo slika, samo kliknite na sliku da povecate:

Ovdje su svi skupa kad sam ih donesao



Ovdje se vidi muzjak kako odlazi u golubarnik



Ovo je zenka lepezanka



Ovdje je zenka sa svojih dvoje mladih

 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
drmr ovi koje si naveo da su kao gradski obični to su ti golubovi listonoše ili pismonoše.Kod njih ti nije ništa neobično da se vračaju kući i sa više od 1000km. Da si od njih uspio izleći mlade i da su ti mladi jednom izašli na krov tvoje kuće i zapamtili okolinu,uvijek bi se vračali svojoj kući i golubinjaku. Lepezani ili paunaši ovaj ostatak nakon stradavanja mužjaka su vjerojatno postali plijen nekih grabljivica. Dali sada imaš išta od golubova?
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
ja sam do prošle godine imao preko 60 golubova.najviše sam imao listaka,preko 20 sisačkih prevrtača,nešto malo brodskih,bačkih i zagrebačkih.jedne noči mi kuna ušla u golubarnik i zaklala 26 kom, ostali su mi samo sisački koji su bili u drugom golubarniku.nakon toga sam naglo izgubio volju za golubarstvo i sve ostale golube zamjenio za kuniće.veliki golubarnik sam preuredio za kuniće.sad kad su došli topliji dani opet dobivam volju za malo golubarit.pošto sam dosad imao samo letače,sad bi si nabavio 2 para nekih ukrasnih koji bi šetali po dvorištu.skoro sve slike od golubova su mi uništene.
od golubova sad imam samo ovaj par sisačkih
 

Prilozi

  • P3170003.jpg
    P3170003.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 676
  • P3170004.jpg
    P3170004.jpg
    35.8 KB · Pregleda: 557
  • P3170005.jpg
    P3170005.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 353
  • P3170006.jpg
    P3170006.jpg
    36 KB · Pregleda: 844

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
pogledajte kaj se desi kad na zatvorite golube preko noči u golubarnik nego ih ostavite u volijeri.možete si misliti kak mi je bilo u jutro kad sam ih pronašao
 

Prilozi

  • P4290017.jpg
    P4290017.jpg
    86.4 KB · Pregleda: 460
  • P4290018.jpg
    P4290018.jpg
    84.8 KB · Pregleda: 419
  • P4290019.jpg
    P4290019.jpg
    79.4 KB · Pregleda: 3,247
  • P4290020.jpg
    P4290020.jpg
    79.5 KB · Pregleda: 949

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
ovdje se vidi na prvoj i drugoj slici gdje je kuna prokopala zemlju ispod praga i ušla u volijeru.tu noč je ppadala kiša i zemlja je bila meka na i to joj je olakšalo posao
 

Prilozi

  • P4290024.jpg
    P4290024.jpg
    86.3 KB · Pregleda: 496
  • P4290025.jpg
    P4290025.jpg
    86.2 KB · Pregleda: 1,766
  • P4290026.jpg
    P4290026.jpg
    85.9 KB · Pregleda: 357
  • P4290027.jpg
    P4290027.jpg
    85.5 KB · Pregleda: 917

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
nije tu samo par,ima tu svega daj napiši malo više o svojim golubovima
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Stari mi ih ima 30-tak...Večinom su letaći, kingovi, paunasi , oni koji oko glave imaju perje pa je glava kao u gnijezdu.-)) i rimljane...Ima velik golubarnik uz moju bivsu sobu.... To mu je hobi, ne ide na izložbe ....

Inaće traži rimljane ako tko ima neka se javi
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Kod mene se već počelo sa laganim trening letovima za skorašnju novu trkaću sezonu. Matično jato je u punom pogonu,legu se već naveliko, treba ispuniti kvotu od 60-80kom koliki mi je ovogodišnji plan. Trenutno ih imam 63kom
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Da dignem malo temu iz mrtvila.. Trebaju li kingovi dadilje?

Možda je kasno sad ali ću svejedno napisati odgovor uzgajatelji smatraju da kingovi trebaju dadilje.Ali kumovi od mojeg prijatelja imaju 20-30 kingova izleženih bez dadilja dakle kingovi su sjedili i izlegli te odhranili mlade.
 

Najnoviji postovi

Na vrh