• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Nema. Zaključujem po tri koja sam imal.
Istini za volju, ni potezni starter nije teško povleći; moji su svaki put palili na prvi ili drugi potez.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Taj motor je na glasu "kao mušićav"! Koje bi to bile njegove mušice? Kao navodno teško pali! Zašto?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Ne znam. Radil sam ovak i nije bilo problema:
- otvorim gorivo na pipi ispod tanka
- zatvorim čok do kraja
- dodam puni gas i spustim ga na pol (ili rukom gurnem polugu regulatora naprijed)
- povlečem špagu, moto se javi s puff-puff i brzo (dok se još vrti) vratim čok na pol ili u nulu
Ak ne uspije, idući put povlečem s pol ili bez čoka, s punim gasom.

I uvijek mi je tak palil, dok sam otkril tu proceduru. Slično i sadašnji Lombardini LGA340, samo on teže upali (treba više put potegnuti).
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ja ga palim sa čokom i bez gasa, otvorim gorivo i malo sačekam da se karburator napuni. Ako ne upali iz dva povlačenja onda samo otpustim vijak na čašici karburatora (čljuč 14, čep), samo da gorivo samo procuri, i zavrnem. To se događa kod dužeg nekorištenja. Zaključio sam da se negdje u karburatoru stvori zračni čep i karb. se ne puni gorivom. A to se vidi na cijevčici za gorivo (kad otvorim pipicu) nema malih mjehurića (kojih ima ako ide gorivo) znači ne ide gorivo.
Nakon sve te procedure upali od prve.
Kad je topao isto lakše upali sa čokom ili na pola zatvorenim.
U svako slučaju je bolje mu naći način paljenja, da upali od drugog povlačenja, nego povlačeći do bezsvijesti!
 

Mondialko

Član
Tu od
6 Tra 2016
Poruka
33
Pozdrav forumaši, zanima me kako vam se pokazao vaš LA300 motor u frezanju te kakva su vam vaša dugogodišnja iskustva sa tim motorm ?

Naime imam takav motor i dosada nikakvih problema i pokazao se dosta pouzdanim u transportu a za frezanje ne znam sta očekivati, postoji namjera da ga zamjenim nekim dizelom od 8,9 konja pomogucnosti Lombardinijem ali koliko vidim tj čitam to je žešča prtljancija koja uz to traži i promjenu kvačila. Dali postoji kakvo lakše riješenje ili solucija za to ili da ostavim ovaj gore motor dok ne otiđe na vječna lovišta pa onda o tome razmišljati ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Da, zakaj bi ga mijenjal?
Mojega ispravnoga sam mijenjal jer mi je trebal jači motor. Inače ne bi.
 

Mondialko

Član
Tu od
6 Tra 2016
Poruka
33
Prvo zasto bi ga mjenjao jer ga muci godina proizvodnje tj dosta je star koliko tocno ne znam ali koliko sam kopao po njemu i vidio to je orginal jos prije nego sto je Lombardini kupio Intermotor jer ima oznake im300, drugo za transport i navazanje bio je ok ali sada se stvorila potreba za frezanjem i eto eventualno oko sitnih stvari oko vrta i vocnjaka tipa kosnje i malciranja pa jednostavno imam dojam da taj motor nije adekvatan za moje potrebe ,a trece vec jedan period gledam motore benzince i dizelase i nisu vise toliko cijenovno neprihvatljivima kao prije pa bi i zato htio zamjeniti za novijim ili mladim koji bi bio pouzdaniji od ovoga. Ali najmanji je problem kupiti motor ovo drugo i dalje tj pripasivanje me vise muci da ne bi kojim slucajem kupio motor a ne mogu ga staviti gore.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Kao što rekoh, ja sam mijenjal motor. Ugrađen je Lombardini LGA340 benzinac, 340cc, 11ks. Freza ide puno bolje, za košnju (strižnom kosom) nema razlike, osim kaj je motor teži 10-tak kg, pa je bolja raspodjela mase.
I tad je bilo kineskih dizela, ali mi je ipak draži benzinac, koji ima i veći moment od Kama-Kipora 186, a lakši je 15-tak kg i nema vibracija.
Jest da ne radim više tak puno z njim ko prije (nemamo više vinograda), no osjeti se znatno veći moment motora od staroga.
U ovoj temi je bilo slika zamjene motora, a ako nema, mogu ih ponovno postaviti.

Ukratko, ako kupiš motor s B23 konusom i prirubnicom sa 6 šarafa, paše ti sve bez preinaki. Treba maknuti onaj limeni poklopac i pripasati sajle gasa.

Edit:
OVDJE možeš pogledati kak izgleda MTK prije i nakon zamjene motora.
 
Posljednje uređivanje:

Mondialko

Član
Tu od
6 Tra 2016
Poruka
33
ok hvala na odgovoru , znaci gledati motor sa 6 sarafa i b23 konusom a dali se taj konus moze naknadno ugraditi na zeljeni motor ?

Pregledao slike i procitao sve onda bolje gledati benzinku prije dizela tako oko 11 konja bas radi vibracije i buke doduse ni ovaj nema previse vibracije ali je onako umjereno bucan.

ima kod mene i malo vinograda ali to ide sve van kada prode ovo sa koronom.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
9ks ti je dosta. Ja sam kupoval 11ks radi velike roto kose, ali sam ju na kraju zamijenil nečim drugim. A i razlika u cijeni između 290 i 340 je bila zanemariva, pa rekoh nek bu jači.
Ak hoćeš benzinca, možeš uzeti Subaru, Kohler, Hondu oko 270-300cc...ali ja bi odabral kineskog Loncinanpr. Dobra kvaliteta po pristojnoj cijeni. Čak i onaj najjeftiniji no name je dovoljno dobar i radil bude bez brige.
Radilica mora imati B23 konus i tu nema dileme. Neki motori imaju 4 šarafa i dulju radilicu, pa se umeće adapter ploča. Najčešće se isporučuje s motorom, a neki ju posebno naplaćuju. Navel sam ti primjer motora da vidiš adapter ploču.
Ako kupiš s ravnom osovinom nebuš mogel pripasati kuplung itd.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
ok hvala na odgovoru , znaci gledati motor sa 6 sarafa i b23 konusom a dali se taj konus moze naknadno ugraditi na zeljeni motor ?

Pregledao slike i procitao sve onda bolje gledati benzinku prije dizela tako oko 11 konja bas radi vibracije i buke doduse ni ovaj nema previse vibracije ali je onako umjereno bucan.

ima kod mene i malo vinograda ali to ide sve van kada prode ovo sa koronom.

Konus se ne može naknadno ugraditi! Motor mora biti sa konusnom radilicom! Kod kupnje gledaj da je motor sa
kraćim izlazom radilice. Radi ukupnog težišta mtk. Jedino bi moglo zavisiti od kotača (da ti ne bi motor došao preblizu).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Za Mutu je bolje da je duljim, jer je motor “nabijen“na kotače i bolje je balansiran i ne smeta pri sužavanju.
ionak ako ima adapter vjerojatno ima dulji izvod.
 

Mondialko

Član
Tu od
6 Tra 2016
Poruka
33
Hvala na odgovirima, a ako se ne uzme sa konsnom radilicom onda mora ici novi tip kvacila ako se ne varam kakv ste vi Zj stavili, a kako se to kvacilo montira na motor tj na radilicu ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,058
Ja sam ti na takve dvije ugrađival kineski dizel motor. Jedan je gazda uzel motor koji paše na šaraf i s tim nije bilo problema. Ovaj drugi je bil škrt pa smo kvačilo pripasivali i s tim je bilo više posla ali se i to odradilo bez puno mudrovanja.
Obadva gazde su prezadovoljni s tim dizelima i po njihovom nije bilo nikakvih vibracija, a dobilo se puno više snage i njima je u odnosu na ono prije milina za raditi s tim.
Naravno i potrošnja je drastično manja u odnosu na benzinca.

A stavljal sam i jedan benzinski motor i taj čovjek nije zadovoljan s tim. Motor se ne sječam kakav i kojeg proizvođača je bil ali nije bil ovak skup kakav je ZJ ugradil.

Moje mišljenje je da je la 300 dobar motor dok god ide i dok ne počne zajebavati. Hladan hoče, topli neče ili obrnuto, frflja i gubi snagu u radu.... i kad to sve posložiš i potrošiš novce na paljenje i fergazer onda ti se klipnjača pokaže kroz blok motora...
Uglavnom, ako tvoj motor nema mušica i vjerno te služi nemoj ga ni mjenjati, a kad počne onda buš razmišljal dali buš popravljal ili buš ovo sve skupa prodal a kupil nekaj novije, modernije s čim ti bu lakše raditi. Ali vodi računa da se strojevi ovakve kvalitete več dugo ne proizvode pa tak ni motori novi kojeg god da staviš.
 

Mondialko

Član
Tu od
6 Tra 2016
Poruka
33
Gledajte imao sam priliku upecati Lombardini 6ld360 mislim da je oko 8 konja tako sam pricao sa covjekom ali sam odbio jer onda mi nije bilo ni na kraj pameti da ce stari vinograd cupati i da cemo tamo saditi i sada mi je krivo pogotovo jer na dulje staze je to bila dobra prilika a svijestan sam kada krene zezati taj im300 da ga je lakse zamjeniti sa nekim mladim motorom i prodati u dijelove nego ga navazati uokolo kod majstora na popravak.

Stoga imati cu sve to uglobalu na oku pa cemo vidjeti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Slažem se z Muhom, dok LA300 radi, ne diraj ga.
Prošlih dana sam imal malo radova na susjedovom Maestralu.
Prvo je zacvikal lager na novom kuplungu i onda smo ga morali zamijeniti, ali Trgoagencija ne radi, nemaš gdje otiti i kupiti novi lager, pa smo oprali i namazali staroga iz drugog kuplunga...ukratko, kuplung radi tak dok ne nabavimo novi lager.
20200331_182356_800x600.jpg

Stari i novi tip kuplunga:
Kuplung Muta.jpg

20200331_185143_800x600.jpg

Ovak zidar rješava problem:
20200331_185431_800x600.jpg

Ukratko, za sad je OK.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Osim toga, motor se zaletaval i nije radil ispod oko 2000 o/min, pa sam onda jučer rastepel i očistil fergazer, te namjestil regulator. Sad je ler na oko 800, radi mirno i ne gasi se.
20200402_202512_800x600.jpg

Motor bi trebalo rastaviti, očistiti ga iznutra, ušlajfati ventile i zamijeniti karike. Ovak radi već 35g. bez da ka je tko taknul i zbilja bi bilo vrijeme malo ga osvježiti. Pali na prvi potez, jer nema povratni starter.

Muha, ako se malom Muhi da, eto mu jednoga za praksu, da ga složite ko onoga mojega :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,058
Trgoagencija ti radi. Ja sam uzel jučer neke semeringe i ležajeve za devu. Dopeljali su mi doma, besplatna dostava u krugu nemam pojma kolko kilometara.

Veli balavec da ti se nebi htel mešati u posel, započel si pa sad i završi. A i ti si ovaj gospodski posel izvana rešil a sad nek se mi mastimo :unsure:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Ja sam rešil ono kaj sam mogel i stigel, sa bude funkcionalna jer mu je bila frka.
Onaj opsežniji dio nemrem preuzeti jer ne stignem. Ja sam amater, pa bi mi trebalo puno vremena, a nemam ga...
Još i Vinova vodna pumpa čeka zamjenu...pa ak ste voljni... ;)
 
Na vrh