• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Grijanje plastenika.

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Evo pošto je to tema za sebe da čujemo šta radite, šta ste sve radili, šta vam pada na pamet i kako najmanje para uložiti, a da biljke uživaju u obilju toplote.;)

edit: usput, mislim da će topic dobro doći jer sezona upravo počinje. ;)
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
odlično da si otvorio temu,zanimaju me iskustva drugih.Osobno se zadnjih dvije godine patim sa podnim grijanjem.Dogrijavam do 6000m2 plastenika,Peć na biomasu,15km narebranih cijeva,a ti?
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
'ajd ja ću prvi. Rasad do pikiranja grijem u klijalištu koje je zapreminski pet puta manje od plastenika (obloženo stiroporom i pokriveno folijom) tako da ide i pet puta manje energije do pikiranja. Kasnije grijem toplu vodu u kotlu (kojeg sam pravio sam) i puštam pumpom kroz cijevi.....E. da mi je što više cijevi i da su što jeftinije i da dobro rade :mrgreen: il' je to k'o ono; da je babi k..bila bi djed.:weedman:
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
odlično da si otvorio temu,zanimaju me iskustva drugih.Osobno se zadnjih dvije godine patim sa podnim grijanjem.Dogrijavam do 6000m2 plastenika,Peć na biomasu,15km narebranih cijeva,a ti?

Vidiš, za 6000m2 se vremenom isplati (dio po dio) ići na metalne cijevi. Najbolje ti je iskorištenje i svi ostali faktori.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Ja sam nakon eksperimentiranja sa različitim cijevima i alkatanima kupio narebrane cijevi i to mi je najpametnija stvar u životu(naravno uz kupovinu kotlovnice).Grijem na otpad i to me zaista vrlo malo košta tako da ću u narednim danima posijati krastavce koje ću saditi u prvoj polovici 12 mj.Cilj mi je da sa 15,01, počnem brati kako bih sa početkom 3,mj. bio u punoj berbi.Ovakvim sistemom grijanja manje trošim na grijanje svih plastenika nego što sam prije trošio na grijanje rasadnika.Koliko god to nemoguće zvučalo.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Niti jedan faktor nije bolji sa grijanjem metalnim cijevima koje su puno skuplje i prevelik su problem u plasteniku.Nisam napomenuo da dio cijevi ide u zemlju za grijanje tla.Metalne cijevi su prevelika glavobolja osim u hidroponiji gdje se po njima voze kolica a oni neobrađuju tlo ,niti ga griju pa im nesmetaju
 
Na vrh