• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guljenje kore sa drveta

  • Temu pokrenuo Vjerni983
  • Datum prvog posta
V

Vjerni983

Guest
Ko ima kakvih iskustva s tim?? Kak bi se to najjednostavnije i naj brže riješilo? Radi se o jelovim trupcima koje planiram upotrijebit za jednu nadstrešnicu ali bez piljenja nego čitave pa moram skinut koru s njih
 
V

Vjerni983

Guest
Znam ovo sam več gledal iz interforsta...a imam doma takvu spravu sličnu al neznam kak se zove sam je na držalu. Al s tim ima da ti ona stvar otpadne dok to sve oguliš! Treba dobro:drinkers: i onda deri...:lol::lol:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
to sigurno...jednom sam videl neke kanađane koji su ti imali jedan stroj, ajmo reč ko horizontalni malčer, ali stabilan. znači horizontalna rotirajuća osovina na kojoj vise lanci. ti lanci tuku po deblu i na taj način skidaju koru. deblo se gura nutra i van i okreće.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Šta se tiče skidanja kore sa trupaca jele to se radilo prije jako puno i to ručno pošto sam iz Gorskog kotara kod nas je crnogorično drvo preko 70%.danas ima čini mi se husvarna priključak za motorku da se stavi vidjeo sam na jednoj pilani to.

A to se radi ovako: kad se stablo sruši okreše se od oguzine prema vrhu do debljine 18cm a ostalih par metara se ostavi sa granama kako bi povuklo mrezgu iz drveta te se onda oguli te nakon 3-4 tjedna se isprerezuje i vuče na lager.to je najkvalitetnija građa jer se ne krive grede i neizbacuje se građa.al to je u današnje vrijeme neisplativo jedino za osobne potrebe.
 
V

Vjerni983

Guest
Pa sad kolko je nesplativo...najskuplja je pilana a drvo dobiješ za bagatelu...kod nas se kreče kubik građe po trgovinama oko 1400kn
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
ako kako pomaže, možeš ovdje vidjeti. u Hr ti malo ljudi ima nekog iskustva sa tim. dosta je skupo al možeš dobiti ideju za sam napraviti
ovo je motorizirano skidanje:
http://www.bsjw.ch/index.php?id=11

a ovo ručno:
http://www.interforst.at/shop/index.php?kategorie_id=4

firmu interforst imaš i u Zagrebu, a nešt slično imaš i kod stihla ručne guljače

Čini mi se da ga nema više u ZG-u.
Neki dan sam tam prolazil i izgledalo mi je nekak "pusto" :butthead:
Zna ko di ima u okolici ZG takva trgovina tražim cepin i nema ga nigdje...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Zna ko di ima u okolici ZG takva trgovina tražim cepin i nema ga nigdje...
A cepin je?
Ako je to za šumu ima jedan tip kovač koji je u sam. na sajmištu , viđen je i na jakuševcu, ima svog tog kovanog alata..kaže da ima i prizvodnju ..valjda ti i može napraviti po mjeri -ako ju imaš .
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
ja baš danas stavio dršku na svoj. moram priznat da ih ne vidim u trgovinama, prije će bit na placu. Preradi si kramp ako nigdje ne nađeš, a ako hoćeš mogu ti ga ja napravit.8)
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Lik sa sajma je rekel da mu se ne isplati napravit jednog.
Bil sam i u sam i na hreliču pa čak i u gidovcu ga nije bilo.
Nebu druge nego neki uvoz... Il pak uradi sam, bili su več neki pokusi...al nezadovoljavajuči:mad:
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
evo capin od stihla 808 kn, slabo se vidi.

capin.jpg
 
Posljednje uređivanje:

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
nemojt me držati za riječ, ali čini mi se da te alate od stihla proizvodi:
http://www.gedore.de/en/products/group_overview.html?pm_id=104573&oe_opt[list_set]=14221,104520,104521,104573
možda je kaj jeftinije nego kod Stihla, a zastupnik je u Vukovarskoj tam kod autobusnog
...nisam znao da je trgovina u Ilici, zatvorena...možda šumoopskrba na Sveticama:scratch

Jeee mislim da si potpuno u pravu, ovo bi bila ta trgovinica, samo koliko vidim nemaju oni capine u ponudi http://www.adria-trgovina.hr/
 
Posljednje uređivanje:

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
800kn mi je iskreno rečeno puno dat!
E da je pola toga još nekak al prek 100€ ???
Inače bi mi i bolji bil onaj krači. Treba mi najviše za oko cjepača metrice manipulirat...
Da se ne moram saginjat svaki put.
 
V

Vjerni983

Guest
Uh bemti pa ko da je od zlata! Pa kak je tak skup?? Dobro veli predelaj si od krampa
 

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
78
Pozdrav
Nadovezao bi se na temu guljenje kore.
Zanima me dali neko s foruma ima iskustva s guljačem kore koji se montira na motornu pilu dali posjeduje takav stroj i koliko je praktičan za rad.
 
Na vrh