• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gutbrod mf70

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Bok svima....


Imam GOTBROD MF70 motokultivator...tj vise namjenski stroj...moze i strizna kosilica i freza se prikljucuje...
Motor je 250ccm, i karburator je Bing 1/18/23, a zracni filter je napravljen preko uljnog prociscavaca...nesto kao kod IMT traktora...

Uglavnom...stroj nije radio preko 10godina....
Nalio sam gorivo (mjesung) i malo okretao i upalioje nakon nekoliko puta dok je dobi gorivo u karburator...i sad dalje problemi....

Masinu lako upalim...(palim je preko povlacenja spage) i nakon dva takta masina radi...na leru dobro radi...kad jos pocnem davati gas ona se opire i kao pocne se gusiti ...onda je vratim na ler i rekoh da se ugrije malo...ali nakon 2-3minute rada prede svaki put u iberturazu i pojaca si gas skroz i tako 2-3 sekunde i onda crkne skroz....

Sta ne valja???

Gledao sam i ne vuce nigdje sastrane zrak....gorivo malo kapa na onom ventilu i casici slucnoj kao na anp-u ispod rezervara , a cijeli dovod goriva je s prozirnim crijevima i vidim da nema zracnih mjehurica unutra...

Gdje nabaviti djelove???

Skuzio sam da je karburator Bing 18..ali gdje to nabaviti i kupiti u HR????
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Uh, to je poprilično stari motor, reci prvo jel 2-taktni ili 4-taktni. Čiji je motor(Standard, Mag, Irus, Twn....) Ja sam jednom muku mučio sa Gutbrod terrom, ali je sreća bila ta da su Česi preuzeli licencu i Standardove motore radi Jikov još dan danas.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Mislim da je kod tebe kvar u zaštopanom karburatoru(gl. diza) ili takvo nešt. Veliš provjerio si dal ne vuče zrak, a semeringe si isto provjerio?
Ovako sa slike ne mogu skužiti motor, al sam malo guglajuči došao da informacija da su ga isto radili Česi(jikov) ko i Terru, a kaj je najzanimljivije, tu kosilicu rade i susjedi:) http://www.kpktz.ba/firme/tmd-ags/ pa im pošalji upit.
ovaj lik se bavi nabavom dijelova i pregradnju na 4-taktne i dijelove nabavlja iz Češke...http://www.einachserprofi.de/
Ako nađeš broj sa karburatora, tu imas podatke za skinuti, vjerojatno je neki SLH model, samo nađi brojeve
http://www.bingpower.de/german/service/datenblaetter.html#BING%20Vergaser
 
Posljednje uređivanje:

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Nisam bas neki znalac oko motora...Na koje semeringe mislis? Ako mislis na karike na klipu ...nisam to provjerio ... krenuo sam od sistema za gorivo pa cu nadalje...

Uglavnom hvala za informacija...ako netko jos sta za neka posalje PM ili ostavi ovdje post...


HVALA...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Mislim da uzrok i leži kod sistema za napajanje, u kakvom je stanju motor, kompresija i to...
Mislio sam na semeringe radilice...
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Bok svima....

..

Masinu lako upalim...(palim je preko povlacenja spage) i nakon dva takta masina radi...na leru dobro radi...kad jos pocnem davati gas ona se opire i kao pocne se gusiti ...onda je vratim na ler i rekoh da se ugrije malo...ali nakon 2-3minute rada prede svaki put u iberturazu i pojaca si gas skroz i tako 2-3 sekunde i onda crkne skroz....

Meni vise smrdi na karburator, Previse goiva a malo zraka i kad se sakupi goriva u gravi sto nemoze izgorit krepa.

Napisao si da 10 godina nije radila, vjerujem da si oprao karburator od masnoce, al provjeri iglu dali se slobodno giba?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sve što treba za taj 2T IMT motokultivator, bi mogao rješiti i poslati poštom.....tako da to netreba predstavljati problem...... :partyman:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
pričam o IMT 506 dvotaktna mašina.......klip promjera 58mm, karburator bing 18, paljenje iskra, sa unutrašnjom bobinom.......na taj mislim, što treba od djelova, mogao bi rješiti......
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
tu je došlo do nekog nesporazuma, ja mislio da se nadovezuješ gore na kolegu sa gutbrodom, to je motostandardova mašina koja nema veze sa imtom
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ma ne......na taj IMT mislim, zato sam napisao neke podatke o njemu, da vidim jel mislimo na isto......

evo novi karb:

 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Uglavnom za ovaj moj Gotbord MF70...

Pise na karburatoru tj na vergaseru BING 1/23/8...i jako je slican ovom gore na slici...znaci kuciste je isto, isto nema "ćok" nego samo jedna sajla za promjenu zraka tj gasa....

Skinuo sam ja svoj karburator s Gutbord-a i ocistio ga i to....znaci sve cisto...nova svjecica...sve stavio nazad...i pazi sad...gledam ja onako kroz njega prema cilindru...bio je bez filtera... i vidim da je onaj klipic u karburatoru skroz dolje..pa sam malo postelo dovod zraka na leru...onako od oka prije paljenja....i probam upalit....potegnem jednom...javi se malo motor...potegnem drugi put...i opa....motor proradi...i radi tako na leru malo s prevelikim okretajima...rekoh sad cu ja njemu jos dovod boriva smanjit tamo na dizi za ler gas..i probam ..a kad ono tamo zasarafljeno do kraja...

I sad mi stroj upali iz prvog potezanja start-spage...a saraf na dizni za ler gas je skroz zategnut...a trabao bi biti 1,5 krugova otegnut....NE KUZIM...

Tako nastelan, na leru dosta miran i stabilan rad, ne previsoki okretaji...motor dobro prima gas i ima snage ...ali sve je to dok nema filtera...cim stavim filter...motor radi s jos manjim okretajima na leru ...a kad mu dodajem gas on se gusi....ono brruuuu brruuuu...duboki zvuk...kako da je manjak zraka u pitanju....

Karike, klip i cilindar...to mi je sredio mehanicar...kojem vjerujem...tako da je to uredu...

I da jos nesto..znaci... s filterom se motor gusi pri davanju gasa a na leru dobro radi....a bez filtera motor na leru radi malo brze ...a pri davanju gasa je jak i dobar odziv i ide i ubrzava dobro bez gusenja...STA TO ZNACI???

Filter je onaj , ulozak od zicanog pletiva i taj ulozak stoji u ulju...nesto kao kod IMT traktora...

Vise ne znam sta da radim...karburator ne steka...jedino ne znam jesu li dizne dobre u njemu....
Motor ima 208ccm...koji novi karburatori pasu na takav 2-taktni morot i kakvu mjesavinu vi radite....2,5% kao za sthil motrke il jos vise ulja stavljate???
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ok ti je ta mješavina, inače je 2%, al slobodno stavi malo jaču, ipak je to stroj u godinama, al ne idi preko 3%
Za ovo ne znam kaj da velim...ostavi filtar i mrežicu neko vrijeme u nafti da otopi i na kraju dobro isperi....možda se mrežica oštetila. Napravi sve to pa provjeri kak radi motor bez ulja u filteru:scratch
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
@avialias problem kod tebe dizna za ubrizgavanje ,
čest problem na APN i sl. motorima skini dizne van i očisti sve rupice i
kanal ne dizni...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Znam ja...to je Gutbrod Terra....ima je i kod nas jer ju je zastupao unikomerc...
Karakteristika joj je da se npr. kupi motor koji ima brze kopče, a onda joj se mijenjaju alati zajedno sa getribom.
Motori su bili 2-takt. i to 123ccm sa 5ks i 150 sa 6,5 ks.....mogao je služiti čak kao vanbrodski motor:rolleyess:
Ova firma je preuzela licencu od Njemaca i radi ih još dan danas, naravno sa drugim motorima, al sve ostalo je manje-više isto.
http://www.vari.cz/
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Znam ja...to je Gutbrod Terra....ima je i kod nas jer ju je zastupao unikomerc...
Karakteristika joj je da se npr. kupi motor koji ima brze kopče, a onda joj se mijenjaju alati zajedno sa getribom.
Motori su bili 2-takt. i to 123ccm sa 5ks i 150 sa 6,5 ks.....mogao je služiti čak kao vanbrodski motor:rolleyess:
Ova firma je preuzela licencu od Njemaca i radi ih još dan danas, naravno sa drugim motorima, al sve ostalo je manje-više isto.
http://www.vari.cz/
Strojček je strašan. Ima automatski kuplung i 3 brzine naprijed i jednu natrag. Troši 5%tnu mješavinu.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Je, ima centrifugalni kuplung što olakšava rad, a bilo nekoliko getriba sa različitim stupnjevima prijenosa, pa čak i model sa diferencijalom:supz:....
Nisam videl da postoji stroj sa više priključaka od terre...
Kuriozitet je da su u osnovi motostandardovi motori bili proizvedeni od tvrtke Jikov koja ih još uvijek radi:gitarist:
Tu imaš na kraju za skinuti prospekte ak te zanima....inače imam i ja originalni prospekt na hrvatskom iz 73godine
http://gutbrod-bernd.de/40573.html
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Je, ima centrifugalni kuplung što olakšava rad, a bilo nekoliko getriba sa različitim stupnjevima prijenosa, pa čak i model sa diferencijalom:supz:....
Nisam videl da postoji stroj sa više priključaka od terre...
Kuriozitet je da su u osnovi motostandardovi motori bili proizvedeni od tvrtke Jikov koja ih još uvijek radi:gitarist:
Tu imaš na kraju za skinuti prospekte ak te zanima....inače imam i ja originalni prospekt na hrvatskom iz 73godine
http://gutbrod-bernd.de/40573.html
Hm, gledao sam, ali nema prospekta za 125ccm. Možeš ga staviti na Forum? Bio bih ti zahvalan.
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
Uglavnom za ovaj moj Gotbord MF70...

Pise na karburatoru tj na vergaseru BING 1/23/8...i jako je slican ovom gore na slici...znaci kuciste je isto, isto nema "ćok" nego samo jedna sajla za promjenu zraka tj gasa....

Skinuo sam ja svoj karburator s Gutbord-a i ocistio ga i to....znaci sve cisto...nova svjecica...sve stavio nazad...i pazi sad...gledam ja onako kroz njega prema cilindru...bio je bez filtera... i vidim da je onaj klipic u karburatoru skroz dolje..pa sam malo postelo dovod zraka na leru...onako od oka prije paljenja....i probam upalit....potegnem jednom...javi se malo motor...potegnem drugi put...i opa....motor proradi...i radi tako na leru malo s prevelikim okretajima...rekoh sad cu ja njemu jos dovod boriva smanjit tamo na dizi za ler gas..i probam ..a kad ono tamo zasarafljeno do kraja...

I sad mi stroj upali iz prvog potezanja start-spage...a saraf na dizni za ler gas je skroz zategnut...a trabao bi biti 1,5 krugova otegnut....NE KUZIM...

Tako nastelan, na leru dosta miran i stabilan rad, ne previsoki okretaji...motor dobro prima gas i ima snage ...ali sve je to dok nema filtera...cim stavim filter...motor radi s jos manjim okretajima na leru ...a kad mu dodajem gas on se gusi....ono brruuuu brruuuu...duboki zvuk...kako da je manjak zraka u pitanju....

Karike, klip i cilindar...to mi je sredio mehanicar...kojem vjerujem...tako da je to uredu...

I da jos nesto..znaci... s filterom se motor gusi pri davanju gasa a na leru dobro radi....a bez filtera motor na leru radi malo brze ...a pri davanju gasa je jak i dobar odziv i ide i ubrzava dobro bez gusenja...STA TO ZNACI???

Filter je onaj , ulozak od zicanog pletiva i taj ulozak stoji u ulju...nesto kao kod IMT traktora...

Vise ne znam sta da radim...karburator ne steka...jedino ne znam jesu li dizne dobre u njemu....
Motor ima 208ccm...koji novi karburatori pasu na takav 2-taktni morot i kakvu mjesavinu vi radite....2,5% kao za sthil motrke il jos vise ulja stavljate???
paše ti od tomosa t15 fergazer gore orginal onda ti paše od mz etz 150 mislim ne paše da ga samo napšarafiš na prirubnicu al če bolje raditi ja imam na imt 506 karburator od mz etz 150 i puno bolje radi nego sa bingom
 
Na vrh