• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hlađenje štala-ventilatori koje vrste

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Kako su ljeta sve vruća i duža vjerujem da se sve više ima problema sa rashlađivanjem štala. Ventilatori pomažu no koje vrste.Do sada su bili u ponudi oni koji se stavljaju bočno, navodno stvarju propuh i koristi se voda za raspršivanje. A sada se nude i oni koji idu na strop kao u kaubojskim filmovima, navodno imaju bolji učinak.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Mislim da ovi bočni sa vodom uspiju nešto sniziti temperaturu, dok ovi kaubojski na stropu samo miješaju zrak. Mozda bi najbolje bilo kombinovati jedne i druge.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Najbitnije je postic protok zraka a bez da se propuh stvara.

Mi imamo iznad zadnjih vrata ventilator koji izvlači vruči zrak iz štale i kroz prva vrata normalo ulazi friški zrak, tj vanjski zrak sad koliko je svjež to je upitno kad je vani vruce ali kad ventilator radi više se ne znojis.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Važnije je izvući vlagu iz zraka nego sam zrak ohladiti.
Upravo to čini taj odsisni ventilator: izvlači van vlažan zrak, kojega zamjenjuje opet topli, ali suhi zrak.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Najbitnije je postic protok zraka a bez da se propuh stvara.

Mi imamo iznad zadnjih vrata ventilator koji izvlači vruči zrak iz štale i kroz prva vrata normalo ulazi friški zrak, tj vanjski zrak sad koliko je svjež to je upitno kad je vani vruce ali kad ventilator radi više se ne znojis.

Kolika je staja povrsine, koliki je ventilator?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ne znam točno,oko 150 kvadrata,oko 450 kubika zraka rekao bi, a ventilator 40cm promjera ali točne podatke snage i protoka ne znam tak da ti podatci prije ne znače puno.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=nuri99mhLR0[/YT]

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=nZ3UfwFDCUc[/YT]

Ti naprave malo više od mešanja zraka.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ja sam ugradio prskalice,baš su namjenjene za hlađenje štala.Rade kao neku finu maglu i odlično funkcionira.Rashladi se da ti čak i bude hladno unutra,a ne namoči ništa
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Gdje si nabavio te prskalice i kako si ih ugradio? Može koja slika?
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ja sam to uzeo kod Hrastovića prije par godina.To ti je crijevo sa jako sitnim diznama i onda ga samo razapneš gdje hoćeš.Ako imaš grede na plafonu onda možeš vezati za njih a ako je beton kao kod mene onda probušiš na par mjesta rupe i nabiješ tiple i učvrstiš crijevo sa onim držačima za cijevi.Ja sam za 1300 kuna dobio 30 metara sistema i visokotlačnu pumpu koja se spaja na pipu.Ali to je sad puno jeftinije pa imaš čak i za 100 kuna sistem od 5 metara koji samo spojiš na pipu i ako imaš pritisak veći od 3 bara radi ti odlično.Mogu se i spajati jedan na drugi ti sistemi pa dobiješ dužinu koja ti paše.Pogledaj si na njuškalu te sisteme za vodenu maglicu,ima ih sigurno
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
ima ih i u bauhausu, crijeva, dizne, spojnice... ja sam uzeo danas na Žitnjaku, 30m crijeva, 8 dizni, spojnice, t- komadi i priključak 3/8 na cijev... nešto malo manje od 700kn, s tim da mi je ostalo oko 7m crijeva ( pakirana sa su po 15m)...

odlična stvar, lako za montirati, jednostavno prerežeš crijevo gdje hoćeš diznu staviti, ubaciš t- komad sa diznom koji ima "zube" što drže crijevo, i ideš redom...
ako koga zanima, mogu sutra poslikat pa stavit...
na nekih 3-4 bara radi odlično, ne treba neki veliki pritisak..

montirao sam u farmu pilića i ugodno sam iznenađen učinkom...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
koliko troši vode po satu,danu?te koliko snizi temperaturu u kojem vremenskom periodu?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
rekoh da sam ih danas montirao, tako da ne znam još točno potrošnju niti kako skida temp, jer danas mi baš nije bio dan za eksperimentiranje zbog vrućine, pa sam koristio i stari sistem koji imam uz ovo da održim što nižu temperaturu...

zadovoljan sam tom finom maglicom koju rade, uz postavljanje na pravu poziciju vjerujem da će raditi odlično...
za koji dan mi tura ide van, pa ću onda to sve posložit kako treba, a za sada je i stari sistem koji imam dobar, samo što troši dosta vode...

kad uloviš vremena, navrati da vidiš..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Koliko troši ovisi o veličini sistema.Kod mene troši na 15 metara oko jedne litre u minuti.Sa tim da to nemora biti 24 sata uključeno,hlađenje je trenutno znači čim pustiš magla hladi.Temperatura ovisi o temperaturi vode u bunaru ili vodovodu.Uglavnom hladi jako dobro.Ja uključujem samo u najtoplije doba dana i to sa prekidima.Noću je ionako hladnije pa noću ni ne treba
 

Najnoviji postovi

Na vrh