• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

hokkaido i butternut tikve

  • Temu pokrenuo angeloflp
  • Datum prvog posta
A

angeloflp

Guest
Ja sam novi na ovom forumu,spremam se saditi na 1 he tikve ili bundeve hokkaido i butternut,pa me interesira ,gdje kupiti kvalitetetno sjeme,kolka su ulaganja i ocekivani prinosi
 
M

MOCO

Guest
kako si naletio baš na takve tikve? imaš kupca, ili tek tako?
 
A

angeloflp

Guest
Da, imam dogovorenu prodaju pa sam htio malo poblize znati od ljudi koji su to vec sadili kakva su iskustva
Ti imas kakva isjustva?
 
M

MOCO

Guest
Osobno nikad nisam sadio bundeve, znam da treba biti dobra zemlja (najbolje zaorati zimi stajsko).
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ja sam novi na ovom forumu,spremam se saditi na 1 he tikve ili bundeve hokkaido i butternut,pa me interesira ,gdje kupiti kvalitetetno sjeme,kolka su ulaganja i ocekivani prinosi

Pa ulaganja nisu prevelika. Imaš dobru i rodnu butternut tikvu od ZKI sjemena. Vrlo je bujna a tikve su zelene a pred berbu narančasto požute i imaju od 2 - 4 kile. Isprobao sam i one čisto žute, sad ne znam kako se zovu, ali manje rode. Za prinos mogu samo otprilike izračunati jer nisam sadio veliku količinu, ali bilo bi negdje oko 25-30 tona po Ha, ove od ZKI-a, a također su i slađe nego one žuto-bijele.
Mogu stajati do proljeća bez problema ukolko su uskladištene na suhom.

Međutim bez sigurnog kupca ja se ni bih definitivno odlučio na ovakvu površinu sadnje.
PS. Ja sam sadio na foliji tako da prinos računam po tome.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Pa ulaganja nisu prevelika. Imaš dobru i rodnu butternut tikvu od ZKI sjemena. Vrlo je bujna a tikve su zelene a pred berbu narančasto požute i imaju od 2 - 4 kile. Isprobao sam i one čisto žute, sad ne znam kako se zovu, ali manje rode. Za prinos mogu samo otprilike izračunati jer nisam sadio veliku količinu, ali bilo bi negdje oko 25-30 tona po Ha, ove od ZKI-a, a također su i slađe nego one žuto-bijele.
Mogu stajati do proljeća bez problema ukolko su uskladištene na suhom.

Međutim bez sigurnog kupca ja se ni bih definitivno odlučio na ovakvu površinu sadnje.
PS. Ja sam sadio na foliji tako da prinos računam po tome.

Kod mene je susjed sadio hokaido bez folije on u Banjaluci rastu dinje a raste i trava dođe vikendom pokosi trimerom kada dođe vrijeme poberespremi u podrum i polako vozi mislim u Bjelovar (eko proizvodnja) cijene bila 5 kn/kg imo je nekekvih 5 t povrsina cirka 2000 m2 misli da je to dobar posao još ako imaš siguran otkup još kao što kaže Plevak saditi na foliju i navodnjavanje može i manja površina od ha.
Pozdrav!
 
M

M.P.

Guest
Gdje se kod nas može nabaviti sjeme kabocha i hokaido bundeve.. i da li netko od vas zna kako je sa narudžbama i inozemstva što se tiče carine
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Gdje se kod nas može nabaviti sjeme kabocha i hokaido bundeve.. i da li netko od vas zna kako je sa narudžbama i inozemstva što se tiče carine


Ako ne trebaš puno sjemenja kupiš preko ebay-a i dođe ti poštom. Tako radim ja za neke egzotike koje želim isprobati.
 
M

M.P.

Guest
Ako ne trebaš puno sjemenja kupiš preko ebay-a i dođe ti poštom. Tako radim ja za neke egzotike koje želim isprobati.

Ma radi se o skoro 3500 kvadrata - pa ebay nije riješenje.. još ne znamo na koliko točno bih kvadrata sadili jer nemamo tržište ..niti znanje.. tek istražujemo
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Da, imam dogovorenu prodaju pa sam htio malo poblize znati od ljudi koji su to vec sadili kakva su iskustva
Ti imas kakva isjustva?

Evo ,,, nakon dužeg vremena da pitam,,, kak ide proizvodnja ,,, dal možeš reć kolika je zarada i koja firma ugovara otkup tikvi ? Hvala. :prayer:
 

sarago

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
27
Molio bih savjet, nekog iskusnijeg, u vezi presadnica tikava. Trebao sam već posaditi sadnice tikava (više vrsta hibrida hokkaido tikava, butternut, muscade de provense...) ali vrijeme baš ne dozoljava. Malo sam se preračunao i sijao u kontejnere prerano (prije 20 dana), sada su već sa potpuno razvijenim trećim listom....a prisiljen sam pričekat do utorka, jer daju jutarnje mrazeve ovaj vikned, a nisam uzeo agril foliju. Dali će im naškodit još ako stoje 5-6 dana pa u zemlju, tj dali će to utjecat na prinos?:confused:
I još nešto, jeli cijena od 10 kn/kg ok cijena? Dogovorio sam sa jednom konobom otkup, kao amater, pa nisam siguran jesam li dobro prošao?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
po toj si cijeni prošao puno bolje nego da radiš za izvoz u nizozemsku, otprilike 10 puta bolje...
a kaj se tiče sadnje, recimo da je sad pravo vrijeme za posaditi sjeme, a za mjesec dana van na otvoreno polje...
mislim da će biti veća šteta na prinosu ako ih posadiš odmah nego da pričekaš s njima u kontejnerima, probaj im snizit noćnu i dnevnu temperaturu da ih malo razvučeš...

sorry, kasno sam vidio da si s korčule, nisam baš kompetentan za tvoje područje...
valjda vi možete tri tjedna prije kontinenta posadit bez straha od mraza...
 
G

Gitana

Guest
Ima dosta ljudi koji prodaju svoje domaće sjeme po netu, samo mene zanima je li takva kupnja dobra pogotovo ako uzgajaju više vrsta tikava, pošto postoji šansa da se međusobno križaju, a ne bih baš da mi svašta izraste, a ne vjerujem da ću imati dovoljno svoga sjemena za neku veću proizvodnju. Mene isto zanima proizvodnja hokkaida na veliko, zna li tko kome se može obratiti u Hrvatskoj, odnosno na koji način tražiti otkupitelja ovdje ili vani. Do sada sam ih sadila za kućnu upotrebu, i nismo se neš posebno brinuli oko njih, pošto nam je zemlja u Bosni pa nismo često išli, čak ih nismo neš ni zalijevali, a rodile su kao lude. Uzela sam sjeme od njih, neko je skroz bijelo, a neko ima blagu narančastu boju i deblje je kožice. Da to nije možda neki mix hokija i neke dr. tikve (sjeme nam je dano domaće). Posadila sam to blago narančasto u saksiju pa ću vidjeti šta će izaći iz toga. Nisam prije primijetila to, tj. mislila sam da nije bitno (možda i nije, ne znam), pa sam ovdje posadila i jedno i dr. sjeme, (u Bosni sam već samo bijelo pošto sam gledala da sadim što veće sjeme, mada ne znam ima li tko kakve veze s veličnom biljke i ploda. Mislim, vjerojatno ovisi i o dr. faktorima, ne samo sjemenu), i izrasla je biljčica čudnih listova, pa da budem sigurna da je to to sjeme, posadila sam ga posebno pa ću vidjeti što će se izleći :)
Pošto sam posadila i hokki i butternut, kontam ručno ih oprašiti, kako se to radi? I kada, da me ne bi prestigle pčele. Nisam ih blizu posadila, mada ne znam koliki razmak mora biti, ako pčele mogu doći i sa susjedove livade, hm. Nova sam u ovome pa nemojte zamjeriti. Znam da imaju muški i ženski cvjetovi i to je to. Inače, to su mi jako drage i ukusne tikve. Lijep pozdrav svima!
 

Picok

Novi član
Tu od
24 Pro 2017
Poruka
8
Re: tikve i tikvice

A kako ide sa eko proizvodnjom butternaut tikve?
 

Pejo5

Novi član
Tu od
14 Ruj 2021
Poruka
2
Da, imam dogovorenu prodaju pa sam htio malo poblize znati od ljudi koji su to vec sadili kakva su iskustva
Ti imas kakva isjustva?
Pozdrav, znam da je stari post ali me zanima bavite li se jos tikvama?
 

Pejo5

Novi član
Tu od
14 Ruj 2021
Poruka
2
Molio bih savjet, nekog iskusnijeg, u vezi presadnica tikava. Trebao sam već posaditi sadnice tikava (više vrsta hibrida hokkaido tikava, butternut, muscade de provense...) ali vrijeme baš ne dozoljava. Malo sam se preračunao i sijao u kontejnere prerano (prije 20 dana), sada su već sa potpuno razvijenim trećim listom....a prisiljen sam pričekat do utorka, jer daju jutarnje mrazeve ovaj vikned, a nisam uzeo agril foliju. Dali će im naškodit još ako stoje 5-6 dana pa u zemlju, tj dali će to utjecat na prinos?:confused:
I još nešto, jeli cijena od 10 kn/kg ok cijena? Dogovorio sam sa jednom konobom otkup, kao amater, pa nisam siguran jesam li dobro prošao?
Pozdrav, bavite li se jos tikvama?
 

Najnoviji postovi

Na vrh