• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
@smilan , svi ti štifti , srca lamela su napravljeni od čelika Č 0xxx ?
lamela je rezana od lima , nije tokarena ?
Stiftovi su "nepoznati" čelik, poluosovina koja je zakaljena i od nje urađeni, dovoljna tvrdoće, čak i mnogo, pretjerano za ovu snagu.
Ploče za lamelu su rezane iz 355, ali to može i obični crni lim, kako se najčešće nalazi u velikom broju vitlova ovih izvedbi. Prečnici lamela su potokareni ali ne zbog potrebe već dorade na mjere koje nisam predvidio. Nisam bio upućen i standardne mjere feroda, tako da uopšte ne moraju biti tokarene. Vodilja lamela su ozubljenja i oni im diktiraju rotaciju. Tako da prečnici mogu biti nepravilnog oblika. . Za narednu izradu imam sve mjere i biti će određene rezanjem bez ikakvih dorada.
Potrebe tokarenja površine ploče lamele je neka druga priča kao i matrijal.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Netreba sad o tom. Nije završeno. Kad se završi onda se mogu vidjeti osobine. Prednosti i mane ..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
@smilan, vidim kuplung, a ne vidim kočnicu.
Vidim ovaj šnaper, ali njega nemreš otpustiti dok ne "bubanj ne namata".
Kak se sajla otpušta?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Nemogu da skontao šta te interesuje, pa onda nemogu pojasniti. Ako te interesuje princip rada, to ide ovako vidljiva ručka se najteže i tad vitlo vuče, ona se vraća sama ili oprugom...
Kočnice nema već kontra zubčanik, kad se napravi poluga koja će zubiti ona drži uzubljenje, biti će na oprugu u položaju uzubljenje i položaju isključenosti. Znači poluga uzubljena, prebaci se opruga na isključiti uzubljenje, a onda se malo povuče ova ručica da doboš namotava, i tad poluga iskoči i zubčanik sa dobošom slobodan za otpuštanje tereta. Tu će se postaviti pločica za zadržavanje doboša. Neznam koliko je jasno. Kad bude završeno bit će jasno.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Neki vitlovi rade tako. Za mene bolji princip od pojasne kočnice , koja se uvjek negdje iskrivi i onda je problem jer drži i teško odmotava. Ovdje ništa ne dodiruje doboš, samo pločica za zadržavanje, stim da se i ona šteluje pa kad treba i ona ne drži za odmotavanje preko 100m sajle.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovo je bolje kad radiš sam a danas mnogi moraju raditi sami..jer je vitlanje privuci/šlajsaj ...privuci šlajsaj vrlo jednostavno.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,016
Jedino imam jedan prigovor,a to je na onaj dio di se kopča lanac za povlačenje trupaca,sa stražnjeg dijela,bilo bi ga dobro još više zavariti
Problem nastaje kad su deblji trupci,jer ga tada hidraulika,malo ili ništa digne od poda ,za tanje je ok
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Višlja tačka kačanja, pa može ali ona onda utiče na moć potezanja. Brzo podiže traktor.
Kad je ograničeno podizanhe, za deblje trupce način vezanja ide drugačiji. Tad se radi konbinacija dva lanca oli posebno izrađenih lanaca. Mjesto stezanje dolazi na sredini čela trupca. Tako vezan trupac se može podići dosta višlje. To zavisi od vještine operatera.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,016
Tad se radi konbinacija dva lanca oli posebno izrađenih lanaca.
Sve jasno,ali treba imat takve lance,ok za nekoga tko je svaki dan u šumi,ali meni rijetko treba,a na mojem su kopčanja još niže postavljena i kopčam isključivo na omču i ponekad ih jedva malo digne od poda
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Visoko je ovo vitlo, tako da su i kacenja dosta visoka. Jedino, ako se ne varam, kosina koja ide u zemlju nema nikakva ojacanja, a treba da ima.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Visoko je ovo vitlo, tako da su i kacenja dosta visoka. Jedino, ako se ne varam, kosina koja ide u zemlju nema nikakva ojacanja, a treba da ima.
Nema ojačanja to je 8mm. Krpan 4t je izrađen od 5 mm lima. Ovo će biti oko 6t. Smatram dovoljno. Ako pomota ili ispravi moja popravka, nema šanse za to.
Sve jasno,ali treba imat takve lance,ok za nekoga tko je svaki dan u šumi,ali meni rijetko treba,a na mojem su kopčanja još niže postavljena i kopčam isključivo na omču i ponekad ih jedva malo digne od poda
Nemam slika kako se kombinuje sa dva lanca, da se dobije vez preko čela. Nije to nešto posebno, jedan duži lanac i jedan kraći (120cm) sa kukom skraćivač i velikom kukom klizajućom. To obično preporučujem ljudima. Ali uglavnom vez stoji ovako napred. slike 1 043 (1).jpg
Ovo je konbinacija cvike na klizajući lanac.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Zavisi od jacine vitla, ali mogu ti reci da jako vitlo kosinu od lima 8mm debljine izuvija kao nista. Narocito kad upre u neki panj ili kamen. Ja recimo za jake traktore stavljam lim 12mm ili 15mm i obavezno ojacam.
 

Prilozi

  • IMG-3758521a5bb10b3815e993613f4c5413-V.jpg
    IMG-3758521a5bb10b3815e993613f4c5413-V.jpg
    48.1 KB · Pregleda: 39

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,016
Nema ojačanja to je 8mm. Krpan 4t je izrađen od 5 mm lima. Ovo će biti oko 6t. Smatram dovoljno. Ako pomota ili ispravi moja popravka, nema šanse za to.

Nemam slika kako se kombinuje sa dva lanca, da se dobije vez preko čela. Nije to nešto posebno, jedan duži lanac i jedan kraći (120cm) sa kukom skraćivač i velikom kukom klizajućom. To obično preporučujem ljudima. Ali uglavnom vez stoji ovako napred. View attachment 69177
Ovo je konbinacija cvike na klizajući lanac.
Znam na šta si mislio,imam takav jedan par,ali problem je što kad recimo zakopčam (na omču)na jedan lanac više komada trupaca,onda dobijem efekt jednog velikog,a ne mogu na jedan veliki lanac zakopčati
Rekao sam kod mene je to još niže,snađem se na sve načine,ne radim toga puno
Ali sve me nekako vuče kad ulovim vremena ta to navarim na višu poziciju
Samo sam htio dati primjedbu kad se već radi da bi možda bilo bolje da je više
 

Najnoviji postovi

Na vrh