• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hrpa tehnike u polju , oprez puno slika !

R

Ratarko

Guest
Danas sam naletio na svog prijatelja koji je imao pune ruke posla .
Evo što je sve dovukao u polje .
Sve slike su sa istog mjesta.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Jadranko kaže:
Slike su prva liga sve pohvale...

Eh da samo znaš da sam i trčati morao da to sve poslikam jer ja sam došao tu blizu njih špricati svoju repu i imao sam prilično posla ali ovakva prilika za forum se ne propušta pa sam malo na brzinu poslikao .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
johnny...u ovakvom iz serije 6020 sam bio na sajmu...i šta da kažem;ljubav na prvi pogled...jel taj bio možda na sajmu čovjek kad smo ja i deuzman bili?
 
R

Ratarko

Guest
abrkili kaže:
johnny...u ovakvom iz serije 6020 sam bio na sajmu...i šta da kažem;ljubav na prvi pogled...jel taj bio možda na sajmu čovjek kad smo ja i deuzman bili?

Ne , taj je dvije dogine star .
Super traktor , mora se priznati , jedan od najboljih traktora te klase u koji sam ušao .
Samo za podatak da taj traktor može nositi šest metarsku sijačicu sa punim spremnikom žita i radi sa njom normalno .
Kada sam to prvi puta vidio ostao sam otvorenih usta , svaka mu čast , super traktor.
Evo sijačice sa kojom radi .

Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Vidim sustav za navodnjavanje Tifon i agregat odnosno pumpu . Čime se bavi nekom povrtlarskom proizvodnjom
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
Vidim sustav za navodnjavanje Tifon i agregat odnosno pumpu . Čime se bavi nekom povrtlarskom proizvodnjom

Ne , taj sistem za navodnjavanje je isključivo kupljen za ratarske kulture .
Koristi se za šečernu repu i sjemenski kukuruz .
Upravo na toj parceli gdje taj JD šprica je posijan sjemenski kukuruz .
Trenutno se navodnjava ta cijela tabla jer za aktiviranje zemljišnog herbicida je potrebna kiša .
Oni če ju umjetnim putem napraviti .
Predpostavljam da če navodniti do nekih 25 litara na kvadratni metar .

Sutra če sustav još uvijek biti aktivan pa ču poslikati i koju sliku u radu.
To jako lijepo izgleda i vidi se sa udaljenosti veče od jedan kilometar jer top baca vodu jako visoko u zrak .
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Koliki je kapacitet tog navodnjavanja hektara na sat?

Mario , sve ovisi o količini vode koju želiš .
Može raditi danima na jednoj tabli i od nje praviti močvaru a može u tri sata proletiti cijelu parcelu ali rasuti samo par litara vode na kvadratni metar .

Ako te točno zanima koliko mu vremena treba da recimo baci 25 litara vode po kvadratnom metru na parcelu od 10 ha sutra ču pitati vlasnika .
 
R

Ratarko

Guest
Evo slike sustava za navodnjavanje u radu .
Prva slika je sa udaljenosti od 1300 metara , druga sa 600 metara od kamere.
Ako nekoga nešto zanima u vezi toga navodnjavanja drage volje ču odgovoriti ako znam .

Sustav je za osam sati navodnio 6 ha po 20 litara vode na kvadratni metar , to je odprilike jer točnije mi niti vlasnik nije mogao reči .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Koliko konja ima motor od pumpe? Koliko troši? Kako se kreče po njivi ono gdje je raspršivač?

Koliko hektara obrađuje taj čovjek, koliko navodnjava?
 
R

Ratarko

Guest
Koliko je jak motor nisam siguran , pitati ču pa ti javim .
Koliko troši isto mi nije poznato ali sam pričao o tome sa vlasnikom koji kaže da je svaka litra koju potroši milion puta isplačena . Znam da motor konstantno radi na 1980 okretaja pa bih rekao da potroši max. 150 litara goriva za 12 sati rada ali to je moja procjena .

Ona kolica sa topom se kreču pomoču vode koja na onome velikom rolomatu polako namata alkaten i privlači kolica prema sebi .

Vlasnik je moj školski prijatelj i recimo da radi malo više zemlje nego ja plus što ima farmu svinja , nekoliko tisuča komada .
Navodnjava trenutno samo za sjemenski kukuruz kojega ima oko 30 ha godišnje .

Dodano kasnije :

Evo pitao sam ga za motor i potrošnju.
Motor ima 110 KS a neka uobičajena potrošnja je 200 litara za 24 sata .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
čekaj,jel nisam dobro razumio ili?voda znači pokreče kolica s topom?
 
R

Ratarko

Guest
abrkili kaže:
čekaj,jel nisam dobro razumio ili?voda znači pokreče kolica s topom?

Dobro si razumio .
Voda se pomoču pumpe gura kroz rolomat koji dio vode koristi za pokretanje motora koji povlači cijeli alkaten i top sa kolicima .

Onaj šumarski Torpedo 90 ( ...da , da i takvi postoje :D ) koji stoji u polju ispred rolomata je samo za transport , on ne radi ništa dok se navodnjava .
Pokraj toga rolomata i TD 90 bi mogao spavati , nema nikakve buke , sve radi kao vodom podmazano 8)
Buku pravi samo motor koji pogoni pumpu ali on je stotinjak metara udaljen od rolomata.
 
B

Bobo

Guest
Ne, onaj veliki kolut se namata polako i kolica se primicu tako... A prije prskanja kolica odvuces traktorom na drugu stranu, ili mozda postoji mogucnost da se kolut odmotava, i da kolica stoje na tom mijestu s kojeg ce krenuti...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo , kolica se odvuku traktorom na drugu stranu jer je jako bitno da se kolica vuku pravocrtno odnosno točno između redova kukuruza tako da se ona onda tim istim putem i vračaju . Taj dio mi je najzanimljiviji kada se kolica polako ali u centimetar vračaju istim putem nazad.

Abrkili , vodu uzima iz kanala Biđ , znaš za taj kanal ?
Po njemu je Bicko Selo dobilo ime .
 
B

Bobo

Guest
Ja sam mislio da se kolica ostave na jednoj strani njive i da se tamo "zakoce" ta da se Torpedom polako vuku velika kolica i da se tokom voznje polako odmotava alketen cijev. I kad ti je dosta, s Torpedom stanes, ukljucis smijer vrtnje da se alkaten namotava i kolica se vuku istim putem kako je alkaten ostavljen...

No ni sistem da se traktorom odvuce na drugu stranu nije problem nikakav...

Nisam to iz bliza vidio, ali sam na faksu ucio o tom sistemu. Profesor je to zvao "TIFON", a ne "TAJFUN" kako je netko napisao...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo pa možda se to tako i radi kako si ti rekao ali samo prvi puta jer kada ti kolica sa topom dođu do rolomata on automatski ugasi motor ( pumpu za vodu ) i onda imaš na jednoj strani njive i kolica i rolomat . Kako onda odvuči kolica , jednostavno ih traktorom odvučeš u prvobitni položaj i sve iznova .

Druga stvar je da su kolica sa topom jako lagana i nisam siguran da bi se dala ukočiti pa onda da se rolomat razvlači .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
da ratarko,pričao mi je deutzman za taj kanal...a vidiš baš sam se pitao zašto baš 'bicko' selo?najozbiljnije...
 
Na vrh