• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

HUMUS

  • Temu pokrenuo ajajas
  • Datum prvog posta
A

ajajas

Guest
Bavi li se netko uzgojem kalifornijskih gujavica (nisu gliste) i proizvodnjom humusa? Volija bi izminjat iskustva.
 
A

ajajas

Guest
Zanimljivo, niko nije zainteresiran za ovu temu. Doduše ja san na nekom drugom Forumu. Ako nekog zanima bilo šta može se obratiti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne mogu reći da se bavim proizvodnjo humusa, ali pokušavam iskoristiti organske ostatke. Stavljam na hrpe, dodajem vapno u prahu, povremeno zalijevam. Koristim nakon 5-6 mjeseci kao djelomična zamjena za stajski gnoj. Čitao sam da za proizvodnju humusa treba kombinirati više vrsta biljnih ostataka u određenom omjeru, a to mi je u ovom trenutku prkomplicirano. Možda jednog dana, nikad se nezna. :idea: Opiši kako ti radiš.
 
A

ajajas

Guest
Ja ih hranin stajnjakon kao osnovnon hranon. Na to nabacin ostatke od povrća, voće, kartonažu. Po liti ostaje dosta voća i povrća po dućanima pa san tako osigurava voće i povrće. Isto i kartone. Već par dana prolazin kraj RENAULTOVE auto kuće i nikako da pokupin karton koji san već par puta uzima kod njih. Na male količine kažu da su dobre za preradu kućnog otpada od hrane. Ali tu moraš biti oprezan jer iako one podnose svašta ipak neke stvari ne. Npr nesmiš bacati preveliku masnoću, meso. U biti za šta nisi siguran da smiju nemoj in bacat. Sad je u điru komina od grožđa ali je moraš dobro pripremiti da bi je gliste mogle preradit. Za maslinovu kominu nisan siguran jer njoj triba i par godina da bi se mogla koristiti kao gnojivo pa tako vjerojatno i hrana za gliste. Postoji način, ne baš jeftin, sa nekakvin bioalgenom koji preradi maslinovu kominu za 5-6 miseci. Na taj se način dobije također kvalitetno gnojivo pa mislin da čak i nema potrebe da ih obrađuju gliste.
Da zaključin: ako radiš malu količinu i nemaš osiguranu hranu, budi oprezan šta in bacaš. Zaboravija san navest, citronasto voće se ne preporuča zbog velike kiselosti. Zato sa kartonon nećeš pritirat nikad samo mora biti dovoljno mokar. Ako te zanima još štagod slobodno se javi.
 
B

bono

Guest
Prije nekih šest godina i ja sam nabavio leglo, za vlastite potrebe. Ispočetka sam ih "mazio" stajskim gnojem koje sam kupovao. Kasnije, kad su se namnožile, to je postalo preskupo, pa im faktično stavljam sve organskog porijekla: slamu, sijenu, lišće, kuhinjske i vrtne ostatke (ne ono što se navodi u prijašnjem postu)..Nije se za pohvaliti, no zadnjih godina pomalo sam ih zanemario i uglavnom samo pazim da mi gornji sloj bude dovoljno debeo, odnosno da se tijekom vrućih i hladnih dana mogu povući u dublji sloj. Ne razmnožavaju se brzinom kako se to navodi u literaturi kad su u idealnom, no uvijek ih ima i pomalo "grickaju"..
Dobiveni humus sam koristio za sadnju voćaka i stavljao ga izravno na korijen. Bez obzira i na sušne godine, primitak sadnica bio je, izvrstan tj. 100%.
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
imam jedan problem a to je krtica koja papa gliste u boksu za preradu kako se ga rijesiti
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kako napraviti sanduk na zemlji, za smještaj i uzgoj glista, koja je cijena jednog legla glista
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
kako napraviti sanduk na zemlji, za smještaj i uzgoj glista, koja je cijena jednog legla glista

najednostavniji sanduk je četri daske spojiš po 3 ili4 metra dolje staviš građevinsku foliju da pušta vodu ako je na suncu onda treba pokriti sa onom zelenom mrežom i to sve napraviš za 150kn,jedno leglo ti se kreče oko 500 kn.
 
F

fair_play

Guest
Mene su te gliste prije par godina strasno zanimale, ali ipak nisam poceo s tim. Kada citas po novinama i tako, izgleda kao odlican posao, no u praksi sigurno nije sve tako super kao sto pise... kako to izgleda u praksi, jel to isplativo, jel se lako prodaje humus, jel ima problema sa naplatom, jel postoji organizirani otkup za nekoga ili sve sam treba prodati?
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
hoče li pobjeći kroz foliju koja pušta vodu, kao ih odbraniti od miša i krtice
 
Tu od
14 Kol 2009
Poruka
102
bih li ja njih mogao ubaciti u pileči gnoj onako napola suh piljevina i slama pomješane sa sjemjenjem korova i gdje bi se mogle nabaviti
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
gliste nemogu izači kroz foliju jer su to male rupice ono milimetarske a krtice i miševi valjda neće odozdola kopati rupe kroz foliju ,inaće gnoj treba ostajati jednu sezonu da malo istrune i da se oslobodi amonijak jer smeta glistama
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
gliste nemogu izači kroz foliju jer su to male rupice ono milimetarske a krtice i miševi valjda neće odozdola kopati rupe kroz foliju ,inaće gnoj treba ostajati jednu sezonu da malo istrune i da se oslobodi amonijak jer smeta glistama

ali miševi baš hoće kopati rupe kroz foliju, moral bi doć vidjet kad ja skidam stare najlone s plastenika, svi su pogriženi u rezance...to ih baš privlači, a mislim da privlači i krta i rovce...;)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
jedino jeftino rješenje je staviti stare daske na zemlju i onda foliju onda sigurno neče a najbolji način bi bio beton sa malim padom..
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
gliste nemogu izači kroz foliju jer su to male rupice ono milimetarske a krtice i miševi valjda neće odozdola kopati rupe kroz foliju ,inaće gnoj treba ostajati jednu sezonu da malo istrune i da se oslobodi amonijak jer smeta glistama
kako misliš da odstoji sezonu, ja to mislio odmah sad imam nešto jesenjeg stajskog đubriva, pa da ih ubacim nek rade
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
gradevinska folija(GEOTEKSTIL) ako na to mislite nije dobra jer ju krtica i ostala dubrad pregrize a onda ima gozbu nam je pojeo na jedno 2x8m boksu skoro sve gliste tako da smo morali sve prebacati da bi ga nasli ali nista on toga zato sad imamo ispod beton i sad je mir kolko tolko na jednom boksu imamo ispod obican najlon i to nemoze pregrist za sad bar nije se nista dogodilo
mi smo se poceli s tim intenzivno baviti podkraj 2010 sad imao oko 40 legla i bit ce na proljece humusa za prodaju
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
kako misliš da odstoji sezonu, ja to mislio odmah sad imam nešto jesenjeg stajskog đubriva, pa da ih ubacim nek rade

koliko se ja razumjem treba ostajati da se oslobodi amonijak iz đubriva jer smeta glistama volio bi da se neko javi ko to ima malo veču proizvodnju da da svoje iskustvo...
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Zanima me taj bioalgen. Čuo sam, da se s njim može sve pretvoriti u humus (malčirana kukuruzovina, sijeno i sl.).
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Pozdrav, mene jako zanima uzgoj glista i proizvodnja humusa ali neke mi stvari još nisu jasne,
1. Dali se stajnjak i ostali organski otpad dodaje u slojevima na gliste ili se odjednim natrpa na njih koliku smo visinu predvidjeli,
2. Dali stajnjak MORA biti ili gliste mogu proizvesti humus od ostalog otpada
3. Koliko je dugotrajan proces od početka do kraja prerade
4. Koliko se često gliste moraju hraniti stajnjakom
5. Kad kompost odvojimo od glista koliko on mora odležati da fermentira i dali se u tom procesu mora redovito prevrtati i mješati
Mogu li (vole li) gliste prerađivati lišće mislio sam u većim količinama po šumi skupljati list koji je pao na zemlju.
molio bih nekoga tko se razumije u to i tko zna da mi sve to lijepo pomalo objasni :(handshake):
 

Najnoviji postovi

Na vrh