• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hurlimann-490+razni popravci

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Hurlimann-490

marko hurlimann xa86 kaže:
markach:eek:dkud ti podatak da ima 5400kg??? :scratch
:lol: odkud mi podatak pa ima knjižicu vozila al sory ima 5390kg točno al ok i meni je to dosta za trak. od 98 ks nema nikakve utege nego je jednostavno ogroman kak sam i rekao već prije a vagali smo se već puno sa prikolicama imal je valjda tu negdje oko 5000+- ovisno i o kol.goriva čak ide i do 125l,tak da točno ja neznam al službeno je tak al vagat ču ga -
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Hurlimann-490

malo mi čudno jer sam na netu našao 4350kg-- :scratch
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: Hurlimann-490

markach kaže:
bilo načeto- zamor- traktor se naradio i kaj reć

Nije to zamor materijala vec los materijal. Nesto slicno su imali oni veliki IMT od 180ks sa mercedesovim atmosferskim v6 motorima ili oni veci zglobni, otpadali ili se drobili zubi na zupcanicima u diferencijalu a takodje i ovi novi ruski traktori, otpadaju im zubi sa onog velikog zupcanika u onim bocnim reduktorima na kotacima, to se desilo vec na nekoliko rusa tu kod mene u selu, onda ljudi traze po odpadima one stare traktore jos iz vremena CCCP-a i stavljaju njihove koji iako stari rade puno bolje.

Nisam mehanicar ali sam silom prilika morao popravljati zetora 7011, isto mjenjac(getriba), moj stari je to kupio 1982 i nije znao da se sipa ulje u mjenjac, samo je mjenjao u motoru, mislio je da je to spojeno kao na imt-u, i 1996 godine poslije nesto manje od 3000 radnih sati se mjenjac raspao.

Niko od mehanicara tu u okolini nije htio da uzme na popravku pa sam morao da narucim katalog iz Zagreba pa smo ga sami rastavili i izmjenjali snopove i zupcanike koje smo mogli kupiti(djelovi nisu bili skupi ,jer smo kupili od nekog slovaka koji je to onda donosio iz tvornice zetor), da ne ulazim u detalje ali ono malo ulja sto je ostalo u mjenjacu nije vise ni licilo na ulje to je bila smjesa spene metala i neke crne guste smole koju kad smo povadili zupcanike van, tocnije receno kad smo ih istresli iz mjenjaca, tu smolu smo morali izbaciti van jer nije vise bila u tecnom stanju.
Od lezajeva nismo nasli kuglice, samo od onog najveceg, vecina kosuljica na lezajevima je izdrzala tako da nismo morali baciti i kuciste mjenjaca ali zato je poklopac bio polomljen jer ga je gornji snop polomio. Otac je uredno zavrsio sve poslove i stigao nekako kuci sa tim traktorom;)

Mislim da jos na zeljeznom otpadu kod mene u dvoristu postoje ti djelovi mjenjaca, recimo na jednom snopu je pojeo preko 2cm metala ne mm vec cm na kojem je bio onaj iglicasti lezaj u gornjem snopu. Steta nisam onda imao foto aparat da to uslikam:)
Jedino sto je bilo poslije sastavljanja da je mjenjac jace zujao jer nismo promjenili bas sve zupcanike, ali je to vremenom nestalo.
Evo sada je na satu oko 4500 sati , stanje unutra ne znam ulje se samo nadoliva(hipenol 90) kad padne ispod minimuma.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Hurlimann-490

grabik kaže:
Nije to zamor materijala vec los materijal.

Nisam mehanicar ali sam silom prilika morao popravljati zetora 7011, isto mjenjac(getriba), moj stari je to kupio 1982 i nije znao da se sipa ulje u mjenjac, samo je mjenjao u motoru, mislio je da je to spojeno kao na imt-u, i 1996 godine poslije nesto manje od 3000 radnih sati se mjenjac raspao.

I vjerovatno je zamor matrijala nego loša kvaliteta na HURLIMANU, pa nije to imt (odlaze zbog lošeg proračuna i žestokog motora), hinter i sl...


Na kojem imt-u je spojeno motorno ulje s uljem mjenjača, ili navedi 1 traktor koji ima to tako riješeno?

Velika greška i neupućenost vlasnika!!!!

Inače i ulje u mjenjaču ima svoj interval zamjene, što ljudi zanemaruju pa kad ode mjenjač ili hidraulika kažu nevalja traktor.....

Također i volan, bočni reduktori.....

Uf, da se trktori održavaju kako treba išli bi mnogo više, čast pojedincima tu na forumu...
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: Hurlimann-490

petar kaže:
grabik kaže:
Nije to zamor materijala vec los materijal.

Nisam mehanicar ali sam silom prilika morao popravljati zetora 7011, isto mjenjac(getriba), moj stari je to kupio 1982 i nije znao da se sipa ulje u mjenjac, samo je mjenjao u motoru, mislio je da je to spojeno kao na imt-u, i 1996 godine poslije nesto manje od 3000 radnih sati se mjenjac raspao.

I vjerovatno je zamor matrijala nego loša kvaliteta na HURLIMANU, pa nije to imt (odlaze zbog lošeg proračuna i žestokog motora), hinter i sl...


Na kojem imt-u je spojeno motorno ulje s uljem mjenjača, ili navedi 1 traktor koji ima to tako riješeno?

Velika greška i neupućenost vlasnika!!!!

Inače i ulje u mjenjaču ima svoj interval zamjene, što ljudi zanemaruju pa kad ode mjenjač ili hidraulika kažu nevalja traktor.....

Također i volan, bočni reduktori.....

Uf, da se trktori održavaju kako treba išli bi mnogo više, čast pojedincima tu na forumu...

Da objasnim ovo sa imt i "spojenim mjenjacem i motorom " nisu spojeni fizicki niti ulje cirkulise:)))))

Moj stari je mislio da je imao dva imt-a prije i da kod prve generalke motora na oko 6000 radni sati je mjenjao PRVI puta ulje u mjenjacu traktora i za sada jedini sada ima blizu 8000radnih sati motora.

Ovako: djed je prvi ferguson kupio 1966 godine i sa njim su natukli u 5 godina 5500radnih sati ne pitaj kako taj se traktor nije gasio, radili su uslugu vecinom oranje onda. Taj je prodat 1972 zato sto je imao jednostepeno kvacilo i sa 5500 radnih sati NIKADA mu nisu promjenili ulje u mjenjacu , onda je kupljen imt533 sa dvostepenim kvacilom.
Onaj prvi englezer jos radi kod drugog vlasnika i kaze da se nije kvario a pretpostavljam da mu je on promjenio ulje u mjenjacu:))))

Ovaj drugi imt je imao generalnu motora sa oko 6000 radnih sati (losiji traktor od onog prvog) i onda mu je prvi puta zamjenjeno ulje u mjenjacu i jedan lezaj jer je bio los, i vise nikada nije mjenjano ulje , znaci da pojasnim sa onim uljem je dosao 1972 iz tvornice, sada ima oko 8000radnih sati i jos vuce dvije tehnostrojke kukuruza u klipu znaci oko 10t tereta , znaci tamo kod sledece generalke motora ce se mjenjati ulje u mjenjacu. Sad usporedi imt koji je los traktor i sa 8000radnih sati ima jednu zamjenu ulja i mjenjac u izvrsnom stanju i dobrog zetora koji ga je samljeo poslije 3000radnih sati:)))

S tim kad je bio imt mladji orao je dosta i brao dosta kukuruza za uslugu sa onim zmajevim beracem koji se montirao na traktor i traktor ga je nosio po njivi a poslije sa jednorednim vucenim dok nije kupljen veci traktor i dvoredni berac.


Kako je imt sto dalje to je losije traktore pravio ovaj nikad nije prodavan jer mislim da bi noviji manje izdrzao.

A u vezi zamora materijala teorija kaze da od njega stradaju samo djelovi koji su izlozeni savijanju u prvom redu osovine, vratila(uvijanje) , opruge. Na tvojoj slici se to ne vidi ali ako na presjeku loma imas vise nijansi, znaci da je recimo osovina napukla prije i taj deo je oksidirao vise pa se onda pukotina postepeno sirila i na kraju je doslo do loma onda je sigurno zamor materijala, vidi se lepo na prijelomu.
Gusani djelovi(kucista) ne pate od zamora materijala jer su inertni i nema savijanja(elasticne deformacije koja se stalno ponavlja i materijal postepeno stvara pukotinu i to se siri).
Gusani djelovi pate vise od pregrijavanja i trajnih deformacija (kod bloka koji je tako iskrivljen mora se raditi takozvano "trnovanje" bloka motora).

Ona kratka osovina na kojoj ti je jos ostao planetarac je savijena znaci nije zamor materijala nego plasticna deformacija materijala. E sad zupcanici slabo se to moze vidjeti na slici ali ja bih rekao da je klasicna havarija nesto je popustilo ili se otkinulo i upalo unutra(kosuljica lezaja, kuglica, saraf itd) i izazvala lom ili se nesto zaglavilo kad si rekao da si isao u rikverc pa doslo do loma ali to uopce nije bitno. Ja bih se kladio da nije do zamora materijala.
Nisi rekao koliko je radnih sati napravio taj traktor.

Za taj traktor mi nije poznato da spada u neku elitu od kvalitete sto opet ne znaci da nije kvalitetan kako ti kazes. Ja znam da su pojam kvalitete 70-tih i 80-tih bili internacionali, pa djoniji, takodje prvi imt-i koji su imali mercedesov motor, ZF-ov mjenjac i dakicev diferencijal isto se pricalo da su nepoderivi , pa stajeri i sliteri iz 70 i 80 godina.

Za ove najnovije traktore koje pravi iveco i samo mjenja boje limova na haubi i natpise ne znam, ali za 10 tak godina ce pokazati sta vrijede.

Zanima me gdje nabavljas kvalitetne kuglicne lezajeve, jer su se ovdje pokazali i oni SKF koji su pravljeni u italiji da ne vrijede porcije ribe a takodje i neki falsifikati FAG-a koji imaju samo oznake na kutiji a na lezaju nista.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Hurlimann-490

grabik svaka čast dal si truda i super pojasnio neke stvari,kak sam rekao bilo je već to duže vrijeme gotovo 2 god od kad ga imam to neko preskakanje znalo se čuti al rijetko kad sve do onda kad je nešto nutra puklo il jače preskočilo i tako išlo i dalje al ne za dugo taman sam završil s poslom i planiral ić to otvarat trebalo je samo izdržat barem 250 metara,kaj se tiče ulja bilo je mjenjano odmah kak smo ga kupili znači najviše 2000rh i uvjek do max.,po mom mišljenju sve je to bilo razlokano mislim na rukavac i one satelite ispod kojih je sigurno bila zračnost možda 2mm odnosno na sat.kutiji i rukavcu koji je fiksiran za kutiju s elastičnim zatikom(čivija) koji je puko i počeli lomovi on nije mogao ispast iz ležišta jer je dolazio s jedne strane do hipoidnih zupčanika i tu se savinul i očtećival sve do nije pukla kutija tak dugo je to išlo sva sreča hipoidni zupčaniki su ostali cjeli tj.samo malo oštečenje na jednom zubu.
evo danas sam sastavio diferencijal i vidim da mi trebaju malo deblje podloške kod bočnih zupčanika,a od lagera mislim stavit FAG-a ili SKF-a ,bili su TIMKEN lageri francuska
kad bum na svom kompu stavit ću stranicu iz kataloga pa se može bolje objasnit slikom
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: Hurlimann-490

markach kaže:
grabik svaka čast dal si truda i super pojasnio neke stvari,kak sam rekao bilo je već to duže vrijeme gotovo 2 god od kad ga imam to neko preskakanje znalo se čuti al rijetko kad sve do onda kad je nešto nutra puklo il jače preskočilo i tako išlo i dalje al ne za dugo taman sam završil s poslom i planiral ić to otvarat trebalo je samo izdržat barem 250 metara,kaj se tiče ulja bilo je mjenjano odmah kak smo ga kupili znači najviše 2000rh i uvjek do max.,po mom mišljenju sve je to bilo razlokano mislim na rukavac i one satelite ispod kojih je sigurno bila zračnost možda 2mm odnosno na sat.kutiji i rukavcu koji je fiksiran za kutiju s elastičnim zatikom(čivija) koji je puko i počeli lomovi on nije mogao ispast iz ležišta jer je dolazio s jedne strane do hipoidnih zupčanika i tu se savinul i očtećival sve do nije pukla kutija tak dugo je to išlo sva sreča hipoidni zupčaniki su ostali cjeli tj.samo malo oštečenje na jednom zubu.
evo danas sam sastavio diferencijal i vidim da mi trebaju malo deblje podloške kod bočnih zupčanika,a od lagera mislim stavit FAG-a ili SKF-a ,bili su TIMKEN lageri francuska
kad bum na svom kompu stavit ću stranicu iz kataloga pa se može bolje objasnit slikom

Ako mozes naci SKF samo one made in italy zaobidji, i nisu neka kvaliteta kako cujem, mislim da je u pitanju eksplorer ili tako nekako serija, SKF pravi lezajeve u vise tvornica(drzava).
Prijatelj mi je pravio jednom tipu osovinu na tokarskom za cekicar(mlin) za papriku i radilo se o 5000 ili 6000 o/min i SKF su se toliko grijali a nije proslo ni minuta u radu onda su stavili neke FAG koji se uopste nisu grijali u radu, radilo se o istom tipu lezaja i oba su bili originali samo je SKF bio proizveden u italiji, jedan red kuglica, iako u SKF katalogu stoji da je dopustena brzina bila cak 10000o/min ali nista od toga.
Jednostavno postaje problem naci dobar lezaj , kinezi su poceli da falsifikuju sve i svasta pa tako i lezajeve na jeftine ispisu sta preprodavci zele a jos neki trgovci hoce dobro da zarade i evo problema.

Primjer jedan prijatelj je rastavio mjenjac na traktoru(rus) prije jedno 6 mjeseci(70 jutara oranja) i mora ponovno, vecina lezajeva se raspala i izbacuje iz brzina i sve lomi unutra(kupovani onako nasumice po trgovina i pijacama). Sad je kupio neke japanske navodno trgovac tvrdi da su provjereno originali i da su kvalitetni a i koliko cujemo od musterija da dosad nije prodavao fush robu.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
marko hurlimann xa86 kaže:
Prava zvjer od traktora ;) ;)
bas je zvjerka za 98 ks , ratarski=spor na cesti (30km/h) ali brz u polju
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
marko hurlimann xa86 kaže:
Ma bitno da dere s 3 brazde..
to je 6 cilindri?
4cyl turbo mislim da je to već bila grupacija same-lambo-hurli(primjer same hidrauluka,i ima otisnute znakove na kućištima s-l-h
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Bio bi zvjer da je 6 bez turba ali dobar je i ovak 8)
Kak je u kabiini ima vibracija ili je za podnositi samo muziku navineš??
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
marko hurlimann xa86 kaže:
Bio bi zvjer da je 6 bez turba ali dobar je i ovak 8)
Kak je u kabiini ima vibracija ili je za podnositi samo muziku navineš??
bilo je muzike al sad nema samo mp3 player ili moj solo glas :) radim na tome da je bude , kabina ok dosta udobna ma sve ovisi na kakvoj si tabli zemlje
 
Na vrh