• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Husqvarna motorka

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543










a niš posebno...u odnosu na 371xp koda držiš drvo u ruci...slabija amortizacija...
a i hoće se štopat na zvijezdi piljevina...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ja takođe imam husgvarnu- tomos 61, sa tamnim polkopcom. kažu da su pravljene u Sloveniji.Svejedno mislim da bi zadivila sve u Huskiju koliko dugo i kvalitetno radi. Kupljena je 1988 godine, od 1997 godine radim sa njom veću količinu drva. Od 2000 godine sam nabavio i vitlo tako da od tada sa njom oko 300 metara drveta svake godine sječem na kratko za šporet, a uu to i još dosta oblovine se izradi. Koristim na njoj vodilicu od 36 zuba 3/8, a napravio sam i dodatnu vodilicu od 46 i 41 zub koje po meni dosta dobro pogoni. Prije četiri godine sam promijenio klip i cilindar, razlog istrošen cilindar u vrhu nestalo je nikla te sam zaključio da je vrijeme.Takođe sam mijenjao i karburator istrošio se leptir od gasa i osovinica, našao polovon i prepakovao. Razmišljao sam da je mijenjam ali još uvjek dobro radi, pogotovo kad se pored mene nađu drugi sa novim pilama onda vidim da nije nimalo lošija. Jeste grublja i na oko je sva izlizana , ali je besprijekorna. Ako odlučim je mijenjat onda mi trebaju dvije, jedna veća za obaranje i furke i jedna manja za iskresivanje. Ova zadovoljava sve.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Smilane jesi li mislio na ovu:



Ja sam ovu kupio prije 8-9 godina za 8 metara drva i radila je nekoliko u šumi a sad je kod kuće.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Da takva je samo je to novo za moju, ali sam sa njom prezadovoljan.Kad stignem u uslikat ću je, ovo pišem uz kafu, pa odoh radit. Mislim da je najvažnije ko sa njom upravlja, da je osjeti kako radi, da zna po zvuku kakva joj je snaga i smješa koja ulazi u karburator i u pravo vrijeme izvrši štelovanje dizni. Nako ko radi sa njom duži period bilo bi poželjno da je zna naštelovat. Dosta se razumijem, da kažem poznat mi je sav njezin mehanički sklop i sistem rada, tako da sam joj ja majstor. Za neke stvari sam se raspitivao u servisu Huskija i nisam bio zadovoljan njihovim znajem. Naprimer komšija i ja odemo da mu kupimi pilu,nebitno koja i sad kažu u servisu dizne su slijepe nemogu se stelovati samo (posebnim ključem) oni su naštelovali i tako radi odnos zraka i goriva. Međutim a ja ga pitam jer to dobro iz prakse znam na svim visinama nije isti zrak, imam situaciju da radim pored rijeke ujutro gdje je nadmorska visina oko 200 metar i poslijepodne ili drugi dan odem na 1000 matara , nemože da radi dobro i potrebna joj je korekcija smješe. Na planini je suv i rijedak zrak tako da ono njihovo štelovanje pada u vodu, jer su namjestili na neke optimalne uslove zraka koji se tokom godine mijenjaju u pogledu vlažnosti i pritiska. A ako nije dobra smješa ili je guši ili je preoštra ima presuvu smješu i duži rad dovodi do zaribavanja.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Da takva je samo je to novo za moju, ali sam sa njom prezadovoljan.Kad stignem u uslikat ću je, ovo pišem uz kafu, pa odoh radit. Mislim da je najvažnije ko sa njom upravlja, da je osjeti kako radi, da zna po zvuku kakva joj je snaga i smješa koja ulazi u karburator i u pravo vrijeme izvrši štelovanje dizni. Nako ko radi sa njom duži period bilo bi poželjno da je zna naštelovat. Dosta se razumijem, da kažem poznat mi je sav njezin mehanički sklop i sistem rada, tako da sam joj ja majstor. Za neke stvari sam se raspitivao u servisu Huskija i nisam bio zadovoljan njihovim znajem. Naprimer komšija i ja odemo da mu kupimi pilu,nebitno koja i sad kažu u servisu dizne su slijepe nemogu se stelovati samo (posebnim ključem) oni su naštelovali i tako radi odnos zraka i goriva. Međutim a ja ga pitam jer to dobro iz prakse znam na svim visinama nije isti zrak, imam situaciju da radim pored rijeke ujutro gdje je nadmorska visina oko 200 metar i poslijepodne ili drugi dan odem na 1000 matara , nemože da radi dobro i potrebna joj je korekcija smješe. Na planini je suv i rijedak zrak tako da ono njihovo štelovanje pada u vodu, jer su namjestili na neke optimalne uslove zraka koji se tokom godine mijenjaju u pogledu vlažnosti i pritiska. A ako nije dobra smješa ili je guši ili je preoštra ima presuvu smješu i duži rad dovodi do zaribavanja.

Nove serije Husqvarne imaju AUTO TUNE,,, c/p sa njihove stranice:

"AutoTune pruža optimalne performanse motora kroz automatsko podešavanje. Ne gubi se vrijeme na podešavanje rasplinjača. Prilagođava se nadmorskoj visini, čistoći goriva, temperaturi, vlazi i eventualnim začepljenim filterima."
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Podržavam ja da je potrebna elektronika , i da vrijeme ide u tom pravcu i da je to generalno razvoj na kom se zasniva skoro sve, naravno ja gledam iz svog ugla, koliko bi trebalo zamjena za 29 godine koliko je stara motorka. Možda bi i stradavale svakog paklenog ljeta jer elektronike kad se pregriju prave problem. U servisu steluju dizne preko račnara, takođe elektronika , ali u radu je to varljivo. Tako da sam ja suzdržan oko nove generacije elektronike, više volim ono što ja mogu da popravljam nego da mi drugi čačkaju, a debelo naplaćuju. Smatram da su počeli malo da zaštičuju svoj proizvod motornih pila kao i u automobilskoj industriji, natrpaju mnogo releja i računala, ne zato što je to potrebno za rad već da bude što komplikovanije u servisiranju, a svaki djelić uvezan i bez njega nemeš automobil. Može da stane zbog neke gluposti, a oni kažu da je problem računalo nemožeš da provjeriš dio, dali su objektivni ili ti uvale.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Četvrtu sezonu radim sa njom. Prve godine ubrzo nakon kupnje su me zvali da je stigla nova mapa. Spojili na komp, prebacili nove parametre i udri. Neđam nikakvih problema ni na -5 ni sad po ovoj paklenoj vrućino sam ju ubijao na 40. Pardon imao sam jedan problem otpao mi vijak sa auspuha :icon_razz:
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ja sam prije 8 mjeseci uzeo 365 i koliko vidim na slikama ista je kao 61. Dvoumio sam se izmedju 365 i 555 i prevagnula mi je robusnost izrade i snaga. Ma da sad stalno premisljam da li sam trebao birati tu noviju, moderniju i LAKSU motorku ili sam ispravno odlucio. Mana 365 osim kg mi je samo jos sto se lanac sam odspana i zna pasti s vodilice, ne znam zasto... sve ostalo je super i uzivam ju slusat na leru kako mocno čekica :wink:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Do sad u ovih 6,7 godina nisam imao problema sa otpuštanjem i spadanjem lanca na 365.
Ako je još pod garancijom da ju odneseš u servis da malo pogledaju u čemu bi mogao biti problem.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Na stihlu se isto s vremenom lanac sam otpusti, ali na husqvarni puno brze... izgleda da cu morati otici ako kazes da se tebi ne dogadja
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Dali vam se lanac otpusti ili se istroši i istegne to morate provjerit. Normalno je da se haba i isteže i potrebno je dotezanje. E sad ako se lanac otpusti u jednom potrošenom rezervaru goriva onda nije dobro segnut ili popušta španer. Normalno je da nakon 3 illi 4 rezervara bude opušten po 1-1,5 cm ispod vodilice, pogotovo kod bržih i snažnijeih motorki kao huskija koja ima više od 3 KW. Takođe tu bitno utiče i podmazanost lanca ali to je druga priča. Ja kad kupim nov lanac za svoju 61 i stavim ga, trošim ga do kraja oštrenja zuba, tad mi se lanac istegne do kraja španera vodilice ili na dužinu oko 3 cm. Takođe je normalno da huskije brže istežu lanac, odnosno troše ga jer su i brže motorke. Dobro poštelena 61 huska radi i do 12,5 000 obrtaja.
Ako se radi na rezanju drva može da bude i labav ali kod kresanja tankih grana lanac mora biti zategnut jer tada spada sa vodilice ako je prelaba i može da ozbiljno ošteti deklove kvačila i zvijezdu vrha vodilice.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Lanac kada stavim na motorku dotegnem ga onako solidno, upalim ju da malo proradi i obično tada još malo moram dotegnut lanac. Kad se stegne vodilica(mač) sa ona dva šerafa to više ne mrda nikud.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Pozdravljam sve,
vezano za otpuštanje lanca, imam 350-icu, promijenili su mi zatezač lanca jer mi je stari propao ali to izgleda nije jedini problem jer se događa sljedeće-lanac se prebrzo olabavi a kad ga ručno okrečem onda jedan krug je labav visi ispod vodilice centimetar, pomaknem ga dalje a on se zategne?! Kao da je nešto u ekscentru. jel ima tko slična iskustva.
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Može bit da je istrošen lančanik pa lanac hoće zajahat ,ili istrošena zvijezda na vodilici .Možda jedna od triju stavki nije istog koraka (lanac, lančanik,vodilica )
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
s drugom vodilicom i lancem isto mi se događa. Lančanik nije star, montiran je kad sam kupil lanac i vodilicu koji su sada problem. Jel može osovina biti problem?
 

Najnoviji postovi

Na vrh