• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 5135 i 5136 - kakva je razlika?

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Zanima me kakva je razlika između ov dva imt.
Motori su vjerojatno 100 % isti ali cuo sam da je razlika u mjenjaču. U čemu je stvar?
 
B

Bobo

Guest
5135 bi trebao nositi original perkins motor, ali i 12+12 ZF mjenjac te vece prednje tockove 24"
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Razlika je sto 136 imam a 135 nemam. Salim se naravno. Mozda i ne...

5135 ima full sinkroniziranu getribu i nema S46T motor nego kao Massey 1006T.
 
B

Bobo

Guest
Razlika je sto 136 imam a 135 nemam. Salim se naravno. Mozda i ne...

5135 ima full sinkroniziranu getribu i nema S46T motor nego kao Massey 1006T.

ZF sa mahanickim reverzerom 12+12...

ovo pisem zato jer se i na 5136 moglo nadoplatiti full sinhronizirani mjenjac, ali nema reverzera i ostaje mjenjac izmedju nogu. 5135 ima dvije rucke s desne strane a medju nogama nista. Mislim da se na 5135 mogao nasoplatiti i EHR.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Bobo u pravu si, nisam naveo reverzer. EHR je na 5106-5136 bila opcija jos '90. godine.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Hvala na konkretnim odgovorima.

Ako je ZF , to onda znači da je 5135 puno ozbiljniji stroj od 5136.
Ima li sa 5135 problema na kardanu ?
jer sam čuo da na skoro svim 5136 ne radi kardan, zbog nekog čudnog prijenosa snage preko hidromotora ili nekaj slično, a popravak je preskup.
Da li je onda 5135 sličan Rakovici 135?
 
B

Bobo

Guest
Ne znam od kojeg godista pa prema naprijed svi imaju noviji tip kardana koji radi bez greske... kolega je takav imao na 5106 i tjera rotodrljacu kao nista, samo pjeva. na 136 imaju stari kardan koji nikad nije radio. Jos jedan koelga je sve novo pometao unutra, htio je silirati s 5136 a na kraju se ispostavilo da ukljucen kardan moze zaustaviti rukom.

Novi tip kardana je dobra stvar stari tip treba izbjegavati.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Ne znam od kojeg godista pa prema naprijed svi imaju noviji tip kardana koji radi bez greske... kolega je takav imao na 5106 i tjera rotodrljacu kao nista, samo pjeva. na 136 imaju stari kardan koji nikad nije radio. Jos jedan koelga je sve novo pometao unutra, htio je silirati s 5136 a na kraju se ispostavilo da ukljucen kardan moze zaustaviti rukom.

Novi tip kardana je dobra stvar stari tip treba izbjegavati.

Kakav je to novi tip kardana?
neki drugačiji model lamela, zupčanika ili ?
Kolega ima 5136 pa me zanima . Traktor je za povuć zvijer ali kardan 0 bodova.
 
B

Bobo

Guest
Puno me pitas na koji princip radi... Znam samo da je 50 puta bolji od ovog starog tipa kardana.

Radi i stari tip kardana kad se redovno mjenja ulje da se djelovi ne trose, no to nitko ziv ne radi. Kolega ima 106 sa starim tipom kardana i ogroman magnet u kuciste ubacen. Kaze da ge jednom godisnje vadi van i da je kao jez pun spene, a ulje ostaje cisto i da mu kardan radi jos uvijek kako-tako, al prijasnji vlasnik valjda to nije radio, pa je i njegov kardan dobio po usima...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ne znam od kojeg godista pa prema naprijed svi imaju noviji tip kardana koji radi bez greske... kolega je takav imao na 5106 i tjera rotodrljacu kao nista, samo pjeva. na 136 imaju stari kardan koji nikad nije radio. Jos jedan koelga je sve novo pometao unutra, htio je silirati s 5136 a na kraju se ispostavilo da ukljucen kardan moze zaustaviti rukom.

Novi tip kardana je dobra stvar stari tip treba izbjegavati.

pregovaram o kupnji jednog IMT 5136 pa ako mozes provijeriti od kad se montira taj noviji kardan da se nebi zeznuo iako mi ovaj tip "garantira" da sve radi da je puno djelova promijenija itd itd i ako mi moze netko obijasniti kako radi "automacko" ukljucivanje prednje vuce jer mi to izgleda ko da bi se lako pokvarilo i zasto moraju zadnji kotaci okrenuti u prazno da bi se prednja vuca ukopčala dali se moze i rucno ukopčati....:?
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Novi tip kardana na Brenama je ugradjivan od '88. na dalje, sve prije je malo bedasto odradjeno i nije dugog vijeka. Razlika je u lamelama, osovini na koju se nizu lamele, samom zvonu lamela i kocnici. Na mladjim modelima je to znacajno poboljsano. Sve opet ovisi koliko ga se koristi i kako se odrzava a obzirom da je kod nas obicaj mjenjati ulje u getribi jedanput u 10 ili 15 godina problemi su neizbjezni. Naravno da su zapadnjaci bili pametniji pa su stavili filtere koji imaju propusnost cestica od 200 mikrona i dok se taj filter zastopa sve staje od hidraulike, volana kocnica do mjenjaca. Na IMTu se vozi i dok ima ulja i dok nema, ko ga provjerava?

Pogon prve vuce nije dugog vijeka i jako su rijetki kojima automatska ukapcalica jos radi. Rolnice koje su se ugradjivale unutra (sistem slican pogonu bicikla) nekada su se za IMT proizvodile u Austriji i odavna ih nema za nabaviti. Mozes kupiti rucnu ukapcalicu i miran si, radi 100% ok a imas i vucu u rikverc. Cijena oko 4000kn.

Kardan ispitaj obavezno prije kupnje jer ako neradi mora se odvajati zadnji kraj od mjenjaca i kabine (posla ko lud s brasnom). Znade falit ulja u getribi i opet kardan nece u tom slucaju dolijes ulje i sibaj dalje. Ako ni sa uljem nece onda **biga mestre. Optereti ga s necim, najbolje rotodrljaca pa ces vidjeti.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Novi tip kardana na Brenama je ugradjivan od '88. na dalje, sve prije je malo bedasto odradjeno i nije dugog vijeka. Razlika je u lamelama, osovini na koju se nizu lamele, samom zvonu lamela i kocnici. Na mladjim modelima je to znacajno poboljsano. Sve opet ovisi koliko ga se koristi i kako se odrzava a obzirom da je kod nas obicaj mjenjati ulje u getribi jedanput u 10 ili 15 godina problemi su neizbjezni. Naravno da su zapadnjaci bili pametniji pa su stavili filtere koji imaju propusnost cestica od 200 mikrona i dok se taj filter zastopa sve staje od hidraulike, volana kocnica do mjenjaca. Na IMTu se vozi i dok ima ulja i dok nema, ko ga provjerava?

Pogon prve vuce nije dugog vijeka i jako su rijetki kojima automatska ukapcalica jos radi. Rolnice koje su se ugradjivale unutra (sistem slican pogonu bicikla) nekada su se za IMT proizvodile u Austriji i odavna ih nema za nabaviti. Mozes kupiti rucnu ukapcalicu i miran si, radi 100% ok a imas i vucu u rikverc. Cijena oko 4000kn.

Kardan ispitaj obavezno prije kupnje jer ako neradi mora se odvajati zadnji kraj od mjenjaca i kabine (posla ko lud s brasnom). Znade falit ulja u getribi i opet kardan nece u tom slucaju dolijes ulje i sibaj dalje. Ako ni sa uljem nece onda **biga mestre. Optereti ga s necim, najbolje rotodrljaca pa ces vidjeti.

traktor je navodno 87-88.....
prodaje se sa 2metrenim malcerom valjda je njime radio
garantira da kardan radi i urikverc jer na 577 ne radi u rikverc a ovaj tvrdi da 5106 i 5136 radi automacki u rikverc.....
boh....
8000 eura nije puno za traktor od 136ks.... ali .....:x
 
B

Bobo

Guest
Automatika ne radi u rikverc, osim ako nije povareno, pa da stalno radi prednji pogon...

8000€ je dobra cjena ako je i traktor zbilja dobar. Dobre gume, sva stakla na kabini, papiri uredni, novi tip kardana, rucno ukapcanje prednjeg pogona, da radi ko suza i da nije nigdje mastan.

S obzirom da je to cjena za traktor s malcerom, onda je to OK, gledaj samo da ima papire i da je sve na njemu...

Ako je automatski prednji pogon, ne moze nikako raditi u rikverc...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Automatika ne radi u rikverc, osim ako nije povareno, pa da stalno radi prednji pogon...

8000€ je dobra cjena ako je i traktor zbilja dobar. Dobre gume, sva stakla na kabini, papiri uredni, novi tip kardana, rucno ukapcanje prednjeg pogona, da radi ko suza i da nije nigdje mastan.

S obzirom da je to cjena za traktor s malcerom, onda je to OK, gledaj samo da ima papire i da je sve na njemu...

Ako je automatski prednji pogon, ne moze nikako raditi u rikverc...

Kako ja mogu prepoznati koi je tip kardana gore?, kako da znam dali radi automacko ukopcavanje prednje vuce ?
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Navezi traktor prednjim krajem uz kakvi stari orah usaltaj u prvu pomocnu pa ces vidjet jel radi prva vuca ili ne
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
ja imam 5106 sa automatckom prednjom vučom kod mene je 5 godina i nemam problema sa njom jedino što ne radi u rikverc a kardan sam slagao čim sam ga kupio izašao me je oko 500e nešto sam uzimao novo a nešto i polovno poslije sam terao rolo balirku i silomlin nije proklizivao jedino mi kočnica ne radi pa vrti malo i dok je kardan ugašen samo ulja mora biti do onog imbusa inače ako si na brdovitom terenu i malo ga cimneš hoće da stane kardan ako nema dovoljno ulja
 

Najnoviji postovi

Na vrh