• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT-539 cilindar kočnice

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Ovak prije par mjeseci kupljen traktor. I sad pošto nemam iskustva sa traktorima itd imam jedan problem sa cilindrom od kocnica na zrak. radi se o cilindru koji propušta zrak za prikolicu.
Mene zanima kako on funkcionira jer sam ga ja rastavio i ocistio itd,ali sam dobio kontra efekt kad stisnem kocnicu ja zaustavim zrak prema prikolici a zar nebi trebalo bit kontra kad se kocnica ne stisce trebalo bi bit da nejde zrak a kad se stisne onda bi trebo zrak propustit.
Pokuso sam spajat znaći dolazni zrak sa boce i kontra u smislu ulaz izlaz i ista stvar sad neznam u cemu je caka dali cilindar nevalja,meni je izgledo sasvim uredu gumica u njemu itd sve sam stavio kako sam i rastavio mozda je neko prije mene nesto izvadio iznutra itd to neznam.
Pa ako zna neko da pojasni malo bio bi mu zahvalan hvala.:(doh):
 
B

Bobo

Guest
Kad stisnes pedalu, zrak prestaje ici prema prikolici i ona koci. Ispravno si ga sastavio i to tako treba raditi.

Tlak zraka POPUSTA kocnice na prikolici a kad uskretis pritisak, prikolica koci.

Samo spoji neku prikolicu pa ces vidjeti da to zbilja i funkcionira tako ;)
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Hvala na brzom odgovoru.
Ali mene zanima sad ako nije problem da mi pojasnis kako koci prikolica
Ocito na principu opruga koci zrak otpusta pakne tj kocnice.
Kolko sam vidio na brzom spoju na traktoru bi trebalo bit rucica tj ventil ili ne.
Izgleda mi koda je strgan
Hvala.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Prkolica predviđena za sistem kočnica na 539 koči pomoču zraka u rezervoaru prikolice.
Pogledaj malo po forumu, ovo smo već raspravili.
Osnovno je da je sistem takav da u slučaju pucanja crijeva prikolica automatski koči . Prikolica mora imati rasporedni ventil, rezervoar i cilindar kočnice .

Ventil sa ručicom zatvara prolaz zraka prema prikolici i odma ispusti zrak iz zračnog voda .Da možeš otkopčati poluspojke, i usput zakoči prikolicu total .Za otkočivanje treba ispustiti zrak iz rerevoara ili čekati, čekati.......
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma ko kaže da treba čekati?? Samo se na ventilu moraju rasteretiti kočioni cilindri da otpuste, zrak ostaje u boci i kad sljedeči puta zakopčaš kočnice an traktor, napuni se boca ako fali zraka, okrene se ventil (na tehnostrojki) ili se uvuče ventil (na pronarki) i teraj.
Imam doma Tehnostroj i Pronar prikolice s zračnim kočnicama, znam vrlo dobro kak funkcionira !
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U redu, ali sve ostale za koje ja znam i na kojima sam probao imaju uglavnom na taj sistem.

Moram priznati da nisam još vidio ni jednu IMT-ovku s zračnom instalacijom, tak da mi je to nepoznato.
Ali mišljenja sam da bi morao postojati ventil za rasterečenje. Jel od prve petoletke instalacija gore?
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Više nije nikakva, sve sam skinul.
Inače je direktna kopija željezničkog sistema kočnnice,sa željezničkim oznakama.Moj stari je bil strojovođa , tak da mu je to bilo skroz poznato .
Dok je radila, sistem je bil taj da ispustiš zrak iz rezervoara na pipac za kondenzat ak očeš otkočiti .
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Al zato na traktoru ( 533) imam kompresor koji se nema gdje iskopčati :D::D:

Ok, da se vratimo natrag , Kirurg sve ti radi ok na traktoru, spojnica bi mogla i nekakva drugačija pa ne treba ventil na njoj (originalna se neda otkopčati pod tlakom pa zato ventil ,iako iz ovog razgovora sa Šananom -možda ja imam i nekakvu ludu poluspojnicu :D::D:)
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Hvala ljudi na odgovorima,sad znam više nego što sam znao :D
znači nemam brige sve je ok što se tiče kočnica tj cilindra i cjelog sistema zraka.
Nisam imao prilike probat prikolicu mislim da nema niko u blizini mene nego ono (domača proizvodnja)
Inače namjeravam kupit nadam se uskoro,a bitno je da radi sve na traktoru a za prikolicu lako kad se kupi bice ok. Hvala još jednom.
Pošto sam novi u tome imam pitanja sto onak bi se reklo,jer volim i sam nešto probat napravit naučit itd.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Taj sistem da kad stisnes kocnicu na traktoru i prekines zrak na prikolicu je ispravan kako su ti vec rekli kolege.
Kako sam te ja skontao tebe muci kako koci kad si vec prekinuo dovod zraka prema prikolici.
Kad ti stisnes kocnicu i prekines dovod zraka na ventil prikolice tad reaguje zrak koji je u boci na prikolici.Znaci ako je sve ispravno u sistemu kocenja ,kompresor napuni bocu sa zrakom na prikolici (izjednaci se prirtisak na traktoru i prikolici),ti stisnes kocnicu ventil na traktoru prekine dovod zraka na ventil prikolice,zrak iz boce na prikolici tad vrsi pritisak na mehanizam ventila na prikolici i on otvori protok zraka prema cilindru za kocenje.
 
Na vrh