• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 549

  • Temu pokrenuo intercooler
  • Datum prvog posta

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,709
Aha.. a koja je cijena Roginine brtve ak se zna(tad barem)? Jer nije mi ga sila baš raskapati za leto dan opet ak mi neka jeftinija otfućka opet, kolko god da po njemu volim "majstoriti"...
Ova stranica od Rogine je dobra za kontakt ?

@mikke napisal sam da mi baca vodu kada je motor pod opterećenjem, a ne vjerujem da mi je novi čep koji sam stavil loš(makar je turski), dost tvrd je feder na čepu.
Frend zval u 1 mjesecu ak sam dobro zapamtil 600 kn
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
I opet nitko sa sigurnošću nije odgovorio u čemu je uzrok gubljenja antifrza. Bilo bi dobro ako je dihtung da netko objasni princip stezanja glave,i na koliko se stežu šrafi.
Svi su se primili dihtunga glave pa kud svi Turci.....

Baš ovih dana preko pp-a s jednim našim forumašem debatiram o sličnom problemu. Išli smo naokolo, sve da nebi glavu skidal ali ipak ju je danas skinul i došli smo do zaključka da je dihtung drapil.

Ja osobno imam (jebi ga, tam u temi o šumarstvu sam baš jednom forumašu objašnjaval da on vidi samo svoje troškove....) tekučinu za ispitivanje propusnosti brtve glave koja obično točno odredi jel brtva prdnula, ali i ona košta i troši se.

Kaj se konkretnog slučaja kod našeg Petretica tiče ja bi krenul u kontrolu protoka vode kroz hladnjak.
Dali je zaštopan, dali je koje crijevo oštečeno pa smanjuje protok, dali termostat dozvoljava dovoljan protok, dali sama vodena pumpa ima dovoljno snage da protjera vodu kroz sistem jer očito se nešto događa tek onda kad je traktor pod večim opterečenjem a inače je sve u redu.
Mene to vuče na nedovoljan protok vode i pregrijavanje usljed toga.
Naravno, trebalo bi i temperaturu izmjeriti kad mu je teško.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Frend zval u 1 mjesecu ak sam dobro zapamtil 600 kn
Uvijek su bile skuplje nego u dučanu.
Ja sam nekad daval delati za Minija, koštala je cca 150 maraka, ali drugde ju nisam ni mogel kupiti.
Pred par let je brtva glave za ferca u dučanu koštala 200 kuna, a ovaj današnji smeh košta u Masivi 30 i koju kunu
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
@MUHA nisam baš zalukival previše oko njega dok je lakše poslove delal, al uvijek vidim da na strani gdje je cijev od kilera bude malo mokro ne jako al zna kapnut tu i tamo.
Da se pregrijava ne vjerujem jer na kombiniranom satu u kabini temperatura ne pređe pošteno preko prve crvene crte dok melje sa Ciklo 100 mlinom čekićarom.
Kiler sam bil ovo proljeće, pošto mi je procuril, nakon krpanja cijeloga opral iz vana i iz nutra dok nije počela teći čista voda van kroz ćelije, kiler je originalni i pretpostavljam da je čist.
Termostat koji sam ugradil je Wahlerov, prema originalnom uzorku kaj se dimenzija tiče, otvara na 79 stupnjeva kaj po meni ne bi smjel biti problem jer je debelo ispod 90 stupnjeva.
Pumpa vode je mijenjana sa Vin promovom, valjda nije u njoj greška, jer u suprotnom moram po noći proć po Kupljenčevu OEM pumpu :LOL:

To mi se isto znalo dešavati da tak baci vodu van dok i nije bilo termostata..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Kiler iznutra nemreš oprati ako je zaštopan, moreš, ali u peči za topljenje metala....
Vuri koja je na traktor ugrađena ja ne vjerujem ništ, treba oko njega prejti sa laserskim mjeračem temperature i mjeriti kojekud pa uspoređivati i vidjeti jel problem negdje sa protokom.

Nemora biti da sam u pravu, ali ja bi krenul od toga pa tek onda prema brtvi glave.

Ovo ti je jedan pogled kroz čep u bloku prema cilindrima.
Ako imaš to u motoru ili u glavi ne pomaže mu nikakva brva jer voda nemre od kamenca do stjenki cilindra i uvijek bude malo povračal na cijev hladnjaka pod večim opterečenjem.

 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Kako se ponaša bez čepa?
Kad sam ugrađival termostat i punil sistem antifrizom desavalo mi se da nivo antifriza varira(dizal se i spuštal).

@MUHA bi ovakvo sredstvo ili neko slično pomoglo u skidanju takvih naslaga ili niš bez dugačkog dlijeta i čekića?
RF-505-RADIATOR-FLUSH.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Ja sam probal tak nekaj točiti davnih dana i nije bilo nekog uspjeha. Možda je danas to napredovalo ali ja sa tim iskustva nemam.
Probal sam solnom kiselinom, onim sredstvom kaj muzilice peru, dimerom.... uglavnom je večina jako zaljepljenog kamenca ostala netaknuta sve dok ju nisi mehanički odstranil kolko tolko.
A i ovi današnji antifrizi jeftini su smeče i slabo štite od hrđe i kamenca.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Nisam probal s limunskom, čul sam za to ali nisam probal.
Meni se ocat pokazal kao najbolji za skidanje hrđe doma. Istina da treba stajati potopljeno nekoliko dana ali zadovoljan sam učinkom.

U sam motor me to nekak strah točiti, neznam kaj bi na to rekla brtva glave, pakung vodene pumpe....
 

Miljac98

Član
Tu od
27 Sij 2022
Poruka
45
Ako na stražnju hidrauliku stavim vilice za dizanje paleta i dižem teret na paleti od 1t - 1,5t kolko bi morao stavit napred utega?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,902
1. Optereti vilice dok se prednji kotači ne dignu.
2. Probaj opteretiti prednji nosač sa nekim provizornim/priručnim utegom da vidiš što ti odgovara
3. Ili računaj:
D1 -dužina od sredine prednjeg nosača do zadnje osovine X T1 težina utega
=
D2 -dužina od sredine gdje je zadnji teret X T2 -težina onog što voziš.
D1xT1 mora biti veće recimo 100 kg
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Možeš isprobavati, ali ja mislim da 549 nema šanse sa teretom od tone, plus viličar.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,709
Kad na 549 staviš napred dovoljno velik uteg da on digne 1 - 1.5t postoji velika šansa da nekaj pukne ili kak je @Marko355 napisao
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Ako na stražnju hidrauliku stavim vilice za dizanje paleta i dižem teret na paleti od 1t - 1,5t kolko bi morao stavit napred utega?
Cijelog IMT-a 577, jer ni on nemre nositi tonu i pol...
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Mogu 560 i 577 podignuti i 2.5 tone na zadnjoj hidraulici samo treba traktor biti opremljen vanjskim podiznim cilindrima 🤭 🤭 ;)
Sve piše u ovoj tablici ko misli da su IMTejci slabići na hidraulici :p

20221028_201819.png

Ja sam mišljenja da 549 ima kaj nositi pošteni traktorski viljuškar, a kamo li još jednu tonu tereta na njima..
 
Posljednje uređivanje:
  • Like
Reactions: ZJ

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
To nemore nijedan 50 konja dignit iza tonu i nositi.
Imaju veći traktori što nositi i dignit dva metra u zrak čiste bedastoće.
 

Miljac98

Član
Tu od
27 Sij 2022
Poruka
45
računao bi momente oko stražnje osovine ali ne znam di je centar mase prednjeg dijela i koja je masa.
A ovo pitanje oko dizanja jedne tone sam temeljio na literaturi di piše da hidraulika diže 1400kg.
1667080493471.png
Ja bi rekao da je to sila na kraju poluga hidraulike. Samo nemam puno praktičnog iskustva s traktorom pa ne znam jel to točno.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Pitanje jel na kraju poluga ili na gornjim ramenima.
Recimo da toliko može podići kad čupaš panj iz zemlje.
 

Miljac98

Član
Tu od
27 Sij 2022
Poruka
45
Ako mogu izvaditi panj tom silom. Pa onda nije ni daleko dizanje palete ovakvim viličarem?

Screenshot_20221030_091048.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh