• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

imt 560 turbo

saby

Član
Tu od
2 Kol 2011
Poruka
36
Sta mislite o dodavanju turbo punjaca sa intercoolerom mali pritisak od nekih 0,5 bara to bi bilo otprilike 90 ks uz znatni porast obrtnog momenta i mislim da ne bi skodilo menjacu i ostalim delovima, da ne mislite da bezveze lupetam imam dosta iskustva sa turbo benzincima i chip tuningom i prepravke atmo u turbo, bavio sam time pre.
Ali dizele nisam radio, dali bi trebalo druge dizne staviti ili samo prestelovati i sta je sa pumpom jel bi i nju trebalo nositi na prestelovanje, treba mu vise goriva definitivno ali kako dodati?
malopre nestane topic :s
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
kažeš da imaš iskustva sa time.
onda znaš da konstrukciski nisu isti atmosferac i turbo.
a kako imaš iskustva onda ti nemoram nabrajat razlike i govorit koliko če motor trajat ak mu našarafiš turbinu.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
nije da to ljudi nisu vec radili:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=n-Q9Yxow9ls&feature=mfu_in_order&list=UL[/YT]
 

saby

Član
Tu od
2 Kol 2011
Poruka
36
pa benzinci moze da izdrze od 0.3 do 0.5 bara bez zamene klipova al traktor ima kovane klipove kolko ja znam, i ne bi trebalo da mu skodi, al ispravite me ako gresim :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
pa benzinci moze da izdrze od 0.3 do 0.5 bara bez zamene klipova al traktor ima kovane klipove kolko ja znam, i ne bi trebalo da mu skodi, al ispravite me ako gresim :)
Kak misliš kovane?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
S 0,5 bara nebuš dobil puno više snage. Ako potrefiš turbinu, motor bude dobil na elastičnosti i nekaj malo na snazi i bez preštelavanja pumpe. I to upravo zato jer mu nebu falilo zraka pri nekom opterećenju, te bi i dim trebal biti manje zamjetan.
Kak 560 ima motor s pretkomorama, nebu toliko veće opterećenje na klipovima. Na 565 (direktno ubrizgavani motor) bi bilo dobro malo skratiti klipove ili podići glavu.
Inače, mjerilo opterećenja motora je temperatura ispuha.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Hmm,kak bi se rad turbine na dvocilindrašima očitoval?Jel bi bilo kakve koristi?Znači,Vladimirec,Ursus C 335 i sl.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Sta mislite o dodavanju turbo punjaca sa intercoolerom mali pritisak od nekih 0,5 bara to bi bilo otprilike 90 ks uz znatni porast obrtnog momenta i mislim da ne bi skodilo menjacu i ostalim delovima, da ne mislite da bezveze lupetam imam dosta iskustva sa turbo benzincima i chip tuningom i prepravke atmo u turbo, bavio sam time pre.
Ali dizele nisam radio, dali bi trebalo druge dizne staviti ili samo prestelovati i sta je sa pumpom jel bi i nju trebalo nositi na prestelovanje, treba mu vise goriva definitivno ali kako dodati?
malopre nestane topic :s

Na jednom autu (benzincu 1.4) sa slobodnim usisom, stavljana je turbina. Rezultat, cca 70% više okretnog momenta i 20ak% više snage. Turbina je imala tlak 0.4 bara, koji se kao i 0,5 bara računa pod nizak tlak. S time da do 0,4bara na autu nije bilo preinaka na motoru, dakle stari klipovi, stara lamela (može prenositi veči okretni moment). Zamjenjena je ispušna grana, a na usisnu grana je dodana još jedna brizgaljka goriva, kojom upravlja računalo i po potrebi dodaje goriva. Mjenjač je također serijski bez preinaka i može podnositi toliko povečanje snage i momenta. Jasna je stvar da ne može podnositi u intervalu u kojem bi podnosio prije, ali neće doći do ZNATNOG smanjenja vijeka trajanja.

Treba riješiti pitanje blow off ili west gate ventila.

Na auto se spoji mobilni testni uređaj u očitavaju se parametri tokom vožnje, po potrebi se mijenja mapa turbine...


E sad, kako češ ti to napravit na 560, ostaje improvizacija i rad. Koliko će to na kraju biti djelotvorno, vidjet ćemo.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
moj amaterski dojam je da su ti svi strojevi slabi na stajacim i letecim lezajima i dosjedima!
Svaki taj imt kad se ugrije izgubi pritisak ulja, po meni najvjerojatnije nisu dovoljno siroki...
e sad kad bi to jos turbo opteretio, ne bi to bas dugo...ja mislim
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Hmm,kak bi se rad turbine na dvocilindrašima očitoval?Jel bi bilo kakve koristi?Znači,Vladimirec,Ursus C 335 i sl.

Imaš ih na jubitou koliko 'oćeš. Upiši Ursus 335 turbo.
Fali mu bar jedan cilindar da se izgubi kreštavi zvuk.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Treba riješiti pitanje blow off ili west gate ventila.

Na auto se spoji mobilni testni uređaj u očitavaju se parametri tokom vožnje, po potrebi se mijenja mapa turbine...


E sad, kako češ ti to napravit na 560, ostaje improvizacija i rad. Koliko će to na kraju biti djelotvorno, vidjet ćemo.

Ne znam kak su turbine radile prije procesorskog upravljanja i famoznih mapa , čipova i svih tih sranja?
hm..valjda su i oni improvizirali ..brijem da se i danas improvizira sa stajalištea tehnologije turba 22 stolječa :rolfer:
 

saby

Član
Tu od
2 Kol 2011
Poruka
36
ma regulacija nije problem, turbo kakav god da je ima wastegate ili interni ili externi, uglavnom interni, to se lako steluje! to na pomenutom autu je stavjana 5 a dizna da bi davalo pluss goriva, ima raznih kontrolera za to! no to za ovo ne bitno sad. dali ima smisla dizati snagu?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ljudi dragi da se nitko ne uvrijedi ali ne treba pretjerivati tamo gdje od toga nema velike koristi:partyman:
 

saby

Član
Tu od
2 Kol 2011
Poruka
36
ma regulacija nije problem, turbo kakav god da je ima wastegate ili interni ili externi, uglavnom interni, to se lako steluje! to na pomenutom autu je stavjana 5 a dizna da bi davalo pluss goriva, ima raznih kontrolera za to! no to za ovo ne bitno sad. dali ima smisla dizati snagu?
a kompresioni odnos je na 560 17,4 :1 a recimo na golf gtd je 23 : 1 samo da nadjem koliki mu je fabricki pritisak punjenja, dali neko zna koliko pune traktori sa turbom, recimo zetor ili mtz koji su fabricki turbo, i koji kompresioni odnos imaju?
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Ne znam kak su turbine radile prije procesorskog upravljanja i famoznih mapa , čipova i svih tih sranja?
hm..valjda su i oni improvizirali ..brijem da se i danas improvizira sa stajalištea tehnologije turba 22 stolječa :rolfer:

Radile su na temelju proračuna brzine vrtnje i količine punjenja.... Nisu radile tako da iskopaš neku turbinu, i staviš je na stroj koji je trenutno nema, te očekuješ da to radi savršeno. Može radit a ne mora.

Naravno da nisu gluposti, pa turbini treba dati mozak da radi, ako je več na autu, neka bude iskorištena kako treba, a ne da stoji za reklamu.

Stavljanje riječi čip i sranje u istu kategoriju podržavam.
 
M

Miško 007

Guest
Kupiš orginal motor s turbom i rešio si problem...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Sta mislite o dodavanju turbo punjaca sa intercoolerom mali pritisak od nekih 0,5 bara to bi bilo otprilike 90 ks uz znatni porast obrtnog momenta
Ja mislim da od toga nečeš imati koristi već samo probleme. Jednostavnije je da prodaš taj traktor i da kupiš jači ako ti treba od 90 ks!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Saby, ima ti bivši član FRA BRNE u dvorištu MF175 sa turbo motorom od IMT-a 575. Isplati se svakako i nemoreš pogriješiti s tlakom do 1 bar.

Netreba ti niti VTG turbina niti waste gate (ak nije prevelika). Čak i ako nabaviš turbinu sa waste-gate-om, njega i tak upravlja tlak iza puhala.
Dakle, turbina od nekog kamiončića ili đipa koji ima motor oko 3 litre i to je to.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Baš bi volo vidjeti učinak i rad takvog motora bez interevencije na kopresionom prostoru , pumpi , glavi ..pa i sistemu podmazivanja hlađenja i svemu ostalom .
 

saby

Član
Tu od
2 Kol 2011
Poruka
36
bice regulacije, na 0.5 bara, ja mislim da nece biti problema, 17,4 nije neki velik kompresioni odnos, mora pumpa da se presteluje, to drugar vec radio, stavio turbo klipove u zetor crystal i pumpu prestelovao zeravica, no videcemo, polako cu krenuti sa projektom :)
 
Na vrh