• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 577

  • Temu pokrenuo Neven 533
  • Datum prvog posta

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Ovih dana sam se malo bavio sa kočnicama na traktoru, doduše u pitanju je IMT 560 ali pošto imam i 577 a sistem je isti pišem u ovu temu. Svi znamo kakve su kočnice na tim traktorima pa sam odlučio napraviti barem jednu mehaničku kočnicu da imam barem neku sigurnost. Ideja je u potpunosti moja i nisam je nigdje vidio ali se nadam da će funkcionirati, sve ideje, kritike i sugestije su dobrodošle. Ako nekome posluži kao ideja za još nešto bolje bit će mi drago. Traktor sam kupio bez sistema za kočenje (netko ga je izvadio) a novi bi me koštao cca 100E (dva diska + onaj sistem sa kuglicama) + 200 i nešto kuna cilindar + tko zna koliko centralni cilindar i onda opet za 2 godine je to sve skupa hrpa zahrđale sklamerije iz koje ulje curi na sve strane.

t1uaS1l.jpg


Sastavni dijelovi: standardna lamela za kočnice IMT, prednji disk od juga (malo urezan :icon_wink: ) i šipka 22 mm (pobrušena na cca 15 mm na potrebnim mjestima)

JlqxzRh.jpg

Ovako izgleda sve namontirano. U navedenom prostoru ima mjesta cca 7 cm, lamela je izvorno 1,2 cm (kod mene malo potrošena pa je tanja), disk od juga cca 4,5 cm i prema tome šipka treba biti "skinuta" na 1,5 cm. Okretanjem šipke koja je "skinuta" u ovalni oblik postiže se pritiskanje diska na lamelu.

BCZQjcz.jpg

Pogled s boka

bdFZKof.jpg

Poklopac koji ide s gornje strane

Gore prikazanu polugu mislim povezati direktno sa podesivom polugicom na desnu papuču kočnice i to je to. Nisam još ništa isprobavao na cesti jer je traktor cijeli u rinfuzi, ali moje su impresije zadovoljavajuće. Poluga ima dosta mali hod i moglo bi se lako dogoditi da blokira ko ludo, no sve je bolje nego ništa kako je do sada bilo. :icon_scratch: Svi prijedlozi, kritike i sugestije dobrodošli!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Zakaj misliš da se toga već netko nebi prije sjetil? Problem je u tome da nemaš stiskanje cijele lamele, već samo s jedne strane. Nadam se da ti bude uspjelo.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Da znam da nemam pritiskanje na sredini, inicijalno je ideja bila kopirati sistem kvačila sa potisnim ležajem (znači na polugu zavariti dvije cape koje bi na sredini stiskale taj disk, ali izdao me prostor... tamo naprosto nema mjesta za ništa pametnije. Nemislim da je ovo nešto previše pametno, ali do sada sam vukao i po 20 tona sa 577, a kočio motorom i rikvercom. Isti slučaj i sa Zmaj kombajnom, varijator i rikverc kočenje je jedino što funkcionira :(think): :icon_sad:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
Nekad sam imal volju nekaj slićno napraviti kolegi na 558 ali je traktor u međuvremenu prodan.
Moja ideja je bla slična samo kaj bi se unutra ugradil homemade hidraulični cilindar... ako bi to sve skupa jedan kočioni disk uspel zaustaviti.

Ja nebi koristil disk, a ako i bi onda bi bil ravan, bez ovog izbočenja pa bi bilo više mjesta unutra za kemije.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Videl sem jedan pripasani disk na srcu felge 577 disk i čeljust je bila od Iveka kočilo je super da mi se da stim zaj,,,,,, ideja nije loša i tak skupa ako se povoljno kupe čeljusti ovo riješenje od kolege ako i uspije kad se riješe dječje bolesti nebude prolazilo tehnički .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da si stavio dvije šipke s ekscentrom ?- samo onda treba bužir i sajla ..jer treba pritiskati jednu prema drugoj

kaj nisu unutra dvije lamele u orginalu?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jesu dvije lamele vrti ih poluosovina a ploče su iznutra i šire se i tak tiskaju lamele između seba i stijenki od trube i poklopca .
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ovako to izgleda kad se ugrade kocnice sa TAM-a.Ima ih naci na svakom otpadu sirovine.
i01468.jpg

i01467.jpg

i01471.jpg
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
U da ovo sa sajlom je super ideja, simetricno je i sve štima, samo jaka sajla i to je to. Ovo sa paknama je isto super, nekako mi se čini da je sve bolje od onoga što su u tvornici smislili.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ovo sa paknama su ugrađivale šumarije 80-tih ali je sve bilo mehanički osrednje kočilo modeli su bili 578/579 mislim da su doboši bili od FAP-a .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vjerojatno tvornica nije bezveze tak napravila,samo taj sistem očito traži češće čišćenje i po potrebi tokarenje nego kod pakni.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod IMT-a vrijedi kaj je kopiral ali kaj je izmislil sačuvaj bože sličan sistem kod MF-a i JD-ra pa i Zetora itd radi dosta dobro no nije se slušalo korisnike proizvoda pa glavno da se proda a tad se štitila DOMAČA INDUSTRIJA !!!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
Na Zetoru je sličan sistem ali u konačnici rezultat je kak i na IMT-u :(giggle):

@ Oficir od čiščenja toga orginalnog sistema je malo koristi, a tokarenje treba izbjegavati. Došel bu dan kad više nebu kaj tokariti.

Eventualno jednogodišnja kontrola i podmazivanje kuglica uz zamjenu semeringa po potrebi, a kad se te kočnice jednom pripale semerinzi su gotovi.
Došel bu dan kad više nebu kaj tokariti
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Meni nije jasno kaj je bil problem tada ugradit klasične disk kočnice sa klještima i pločicama?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
U onoj rupi nema mjesta možda pojasne , Muhač Zetor bar deset godina radi bez greške ili nekih 5000 - 7000 rh i daleko bolje koče (ako se zna naštelati ručna pa nožna :(clap):)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
Radi ali kad se naradi onda je to kvar od par soma kak i na IMT-u, a i na IMT- kad se složi traje par let.
E sad, poštelati... ma nije ni to valjda špansko selo.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Na Zetora možeš staviti klasiku , naštelati znaš nije špansko ali tvoji novi susjedi (ovlašteni) su znali grešiti a kod IMT-ejca novi Zastava celinderi ne drže na kuglici ma kaj ti got rekel to su promašene brenze kak i kardan (onaj nos ) i loš hidroulik jadni mi kaj nemamo penez za nekaj bolje :icon_fU:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja osobno nebi niakaj kemijal oko kočnica na 560/577.
Evo ja kak sam ih sredil več sam i zaboravil akd je to bilo, traktor koči i napred i nazad i ja sam zadovoljan, još se nije desilo da negde nisam uspel stati, znači sve originalno unutra i nemojte mi reči da malo radi traktor, jer traktor radi preko 600 rh godišnje i kočnice rade dobro i ljeti i zimi i ne blokiraju i ne griju se!
Uopče nije potrebno nikaj prerađivati, ja sam jedino stavil tanje lamele i to se pokazalo kao dobar potez!
I recimo, da baš treba svakih 5 godina to sve skupa rastaviti i srediti da koči nije apsolutno nikakav problem. barem meni ne predstavlja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E dok bum aj imal umorene noge, moj IMT bude negde trunuo na odpadu ili budeveč rastaljen za staro željezo. Ne planiram s njim penziju zaraditi :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh