• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

INDOS i ostali viličari

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Nisam nigdje vidil da ima ovakva slična tema pa ovo stavljam ovdje.
Naime imam doma INDOSovog viličara i imam problema sa kočnicama dešava mi se da blokiraju kod laganog kočenja, ne obje već konkretno samo lijeva što je kod prijevoza težih tereta opasno naročito kad su vilice visoko..
Sad me zanima zbog čega se to može dešavat? Jel su možda pakne spucale ili postoji neki problem sa samom hidraulikom?
To mi se prvi put počelo dešavat nakon pranja pa sam počel izbjegavat pranje osim ljeti kad se nema prilike uprljat...
I još pitanje kako se snalazit za dijelove za te paklene strojeve? Pretpostavljam da kao i skoro svi EX-YU proizvodi i ovaj se više ne proizvodi?
Jedna fotka ljute mašine :p
IMG_20230129_165512.jpg
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Nisam pojma imal da je Muha imal susreta sa ovim čudom tehnike 🤔
Lagano se bliži istovarivanje paleta umjetnog gnoja, a baš mi se ne bori sa njim i takvim kočnicama sa teretom od skoro 1.5 tone, mislim da nemre bit baš previše komplicirano kada su u pitanju klasične doboš kočnice.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Kočnice su prilagođene od TAM-ića, znači anker ploče, pakne sve ti paše.
Provjeri si stanje sajli ručne kočnice, da li lagano hodaju, dakle i da se jednako vračaju.
Pumpa kočnice ti je več pretpostavljam poznata.

Za dijelove za INDOS viličar možeš pitati i ovdje:
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
E to me zanimalo!
Moram se prije s ocem dogovorit oko toga pa da imam 3 - 4 dana fore da mogu to u miru raskopat i složit i dok dijelovi dođu ako će trebat kaj, a i da si dokumentiram to za uspomenu jer do sada je oko njega bilo samo provjera ulje, voda i tlak u gumama, podmazat zadnji trap i rolice i gas u nove radne pobjede 😎
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Za to ti je muhać expert
Hvala lepo gospon na mišljenju.
Nisam baš expert ali družil sam se sa njima desetak let ;)

Nisam nigdje vidil da ima ovakva slična tema pa ovo stavljam ovdje.
Naime imam doma INDOSovog viličara i imam problema sa kočnicama dešava mi se da blokiraju kod laganog kočenja, ne obje već konkretno samo lijeva što je kod prijevoza težih tereta opasno naročito kad su vilice visoko..
Sad me zanima zbog čega se to može dešavat? Jel su možda pakne spucale ili postoji neki problem sa samom hidraulikom?
To mi se prvi put počelo dešavat nakon pranja pa sam počel izbjegavat pranje osim ljeti kad se nema prilike uprljat...
I još pitanje kako se snalazit za dijelove za te paklene strojeve? Pretpostavljam da kao i skoro svi EX-YU proizvodi i ovaj se više ne proizvodi?
Jedna fotka ljute mašine :p
View attachment 57035
Dijelovi su postali več odavno problem ali sreča kaj je to sklepač za kojeg večinu stvari bravar i tokar mogu odraditi.
Kak ti je @plus napisal, kočioni sistem je isti kao i na Tamiču, osim glavnog kočionog ali on se da reparirati. Isto tak ti je i Kuplung isti, motor znaš i sam, za jaram tokar sve može odraditi, hidraulika se isto reparira bez brige, cilindar volana može biti problem ako pukne ventil kod rastavljanja i djelovi za mjenjač. Oko šalthebla se sve može odraditi u varenoj izvedbi, samo treba pripaziti da se to na vreme napravi da nebi kaj opalo unutra i zdrobilo koji zupčanik. Sam mjenjač i diferencijal su inače vječni.
To kaj ti blokiraju kočnice na mokro je najvjerojatnije problem u oblogama.
Rastaviš i daš naljepiti nove ili nanitaš sam.
Provjeri u kakvom stanju su cilindri i po potrebi stavi nove gumice i to mora raditi besprjekorno.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Za početak, konstruktoru želim dug život i tešku bolest da se pati kao ja...

IMG_20231126_220432.jpg

Nit gedora, nit okasti, samo viljuškasti, i tako 12 puta, ajde je*eš ovo gore, ali treba sve ove dolje odraditi, a usput je*bem i onoga tko ga je namazao kao da ide u rat, nemoš rukom nijednog okrenit koliko ima silikona, pas mater!

I tako, razmislio ja malo, pa reko, neću raditi komplet remont, nego samo nužno, čitaj: dimljevinu iz auspuha, kočnice i onaj slomljeni doboš/glavčinu, lamela i motor po potrebi pogledati, pa možda samo zveknit karike i ležajeve, što bi rekli "osvježenje" jer mnogo će da košta ako se upustim u sve što sam mislio, a i vremena će otići, pored toga imam i kombajn za sređivati, koji mi je realno potrebniji i veći prioritet od ovog kenjca koji ionako samo prducka po dvorištu.

I tako, iz dosade, htjedoh ja danas skinuti PVP i da vidim kakva je lamela, to da prvo odradim, a ostatak kad bude.

Pošto slini ispod njega, reko da skinem anlaser da ne maže ispod zimeringa.

Kad ovo vidiš, to je vrlo dobro!
IMG_20231126_195604.jpg
Jer znaš da je lamela i sve unutra dobro podmazano i da sve ide kao nevinost.

ALI...

Vidiš da je netko sjebao montažu nosača motora pa su šlicevi do kraja. Nema problema, reko dignem motor gore, malo povuci potegni i to je to, okej, ide to. Samo...

IMG_20231126_224602.jpg
IMG_20231126_224546.jpg

Bok ti mater grdu, pa tu ni nema lamele!! 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

I kaj sad? Moli boga kada promijeniš crno gadno ulje u mjenjaču da je to problem, ako nije, bit će da je vangler prdnio u fenjer i onda? Onda? A onda ga hebi, ili sredi ili ostavi i ne očekuj čuda, pri tome mislim da će biti ovo drugo.

Već kada sam motor skinuo, vidi se na zupčaniku pumpe visokog pritiska i dekliću da ima naslaga u motoru, e sad dali riskirati pa ga otvoriti i oprati, usput grunit karike i ležajeve pa dokle dur-dur ili ga vratiti nazad, ubaciti šampon prije izmjene ulja i zaboraviti na sve probleme, poslužiti se koliko ide i gledati nešto bolje...

Tražim zvuk razuma, pa makar to bila i lopata preko tikve. 😂😂
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nema, samo gas.

Mislio sam da Novosađani nisu bili ispred svog vremena... Da je bio neki sistem s lamelom jer mi je dan takav podatak, bez obzira što je automatik, ima lamelu do motora.

Bit će da ođe sve odrađuje ventil.

Nego, preporuka za ulje mjenjača, dali ATF ili 46?

Sada je unutra nešto crno i gusto, bez mirisa i okusa po ikakvom hidro ulju.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Indos ima kvačilo i zdjele...i papuču kvačila.

S obzirom na zdjelu rekli bi atf..ali ako je radio na to gusto vrati mu gusto
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Radio, ali kako je radio, to samo on i ja znamo.

Reskirat ću s ATFom pa možda bude bolje, a možda i ne 🤷🏻‍♂️😂
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nijesam ja tebe izbacijo, ja tebe volem. Za tebe ću imati pitanje kada nabijem motor nazad. Za merenje pretiska. Njih uvlačim u igru samo radi toga jer vrlu da imaju iskustva s tim prdavcima.

Na motoru je zamajac, a na mjenjaču vandler, dakle samo jedan vandler/zdjela, gdje i dali se puni ne znam jer još nisam došao do toga, kako sam sinoć u 23h završio s tim, danas još nisam dirao, trenutno sam s pumpom na reglaži tako da dok ne dojdem doma, nič.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
@MUHA @plus

Vi ste šarafili po takvim šerpama, sugestije?
Ja to zovem hidrodinamična spojnica. Sve koje smo imali imale su po obodu čepove, što za nalijevanje/ispuštanje ulja i sigurnosni čep koji bi se trebao rastopiti, ako ulje zakuha od preopterečenja.
Za kontrolu ulja jedan čep postavi u najdonju točku, kao da ideš ispustiti ulje, a kontroliraj da li i koliko ima ulja onda na čepu "sa strane'. To bi trebao biti nivo ulja.
To su kod nas bile odlične i dugovječne spojnice, gotovo bez održavanja, možda je tek jednom iz jedne izletjelo ulje na čep. Na Indosima smo imali kombinaciju takvu spojnicu i lamelu, na cca desetak komada. Takav viličar kao tvoj nismo imali iako smo imali i Turbomatike i svega po malo kroz puno godina. Nema se tu skoro što pokvariti ako u nutra ima ulja ona uglavnom bude vukla, prenosila okretaje i snagu motora na dalje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da li na zvonu ima neka rupa /poklopac gdje bi mogao do zdjele. tj gdje bi eventualno mogao ispuštati ili dolijati ulje ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
@MUHA @plus

Vi ste šarafili po takvim šerpama, sugestije?
To kaj je kod tebe na mjenjaču je tork konverter ili ti wandler. Nema lamele.
On se puni uljem iz mjenjača kojeg pumpa pumpa koja je u mjenjaču......
Skini ga dole i zamjeni semering ili teflonske brtve na spojničkoj osovini.

Ulje koje sam ja točil u takve mjenjače je bilo ATF, danas su došla neka druga, napredna, vremena pa možda to i više nije tak
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Ako nije hidrodinamična spojnica ovo što @MUHA spominje ja nisam sretao u svojoj praksi. Tu sam beskoristan.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
E tako.

Sad sam došao kući i išao pogledati vandler detaljno. Nema šarafa ni rupa, dakle kako Muha kaže, a kako je i na Mercedesima, puni se uljem iz mjenjača.
Dakle ulje označavam kao potencijalnog krivca, jer on ne šlajdra, nego jednostavno nema snage preći preko 3cm visoke stepenice ako zadnji kotači dođu do nje malom brzinom.

Moja teorija nalaže da zbog kontaminiranog i gustog ulja, vander ne može proizvesti dovoljnu centrifugalnu silu ili problem leži u pumpi mjenjača, što ću znati samo ako izmjerim pritiske, a to ću morati kada nakeljim motor nazad.

PVP potvrđena kao ispravna, startno punjenje malo nisko, dizne bacaju ok, a to sam vidio i sinoć kada sam okrenuo pumpu par puta bušilicom, jedino je bilo smeća u pumpi pa je moguće da je zbog toga frfljala i dimuckala, to ćemo vidjeti kada vratimo sve nazad.

Ništa, idem onda skinuti zvono zamajca i motor baciti u nosač motora pa njega raskupusiti da vidim stanje, ako može proći s osvježenjem, tako će mu biti, ako ne... Onda ću ga komplet odraditi i nek ide kvragu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Takvi mjenjači su imali filter negde, samo se ne sječam gdje.
Ja bi krenul od njega.
 

Najnoviji postovi

Na vrh