• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Industrijska konoplja

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Industrijska konoplja je izuzetno korisna biljka od koje se može proizvesti velik broj raznih proizvoda (neki izvori navode čak preko 20000 proizvoda). Od vlakana iz stabljike proizvode se gotovo nepoderiva užad, tkanina, šatori, visoko kvalitetan papir itd... Od "pulpe" koja se nalazi u stabljici može se proizvoditi građevinski materijal (navodno u Portugalu proizvode blokove, crijepove), zatim materijal sličan plastici... (Henry Ford je 40-ih godina proizveo auto od materijala baziranih na konoplji, koji je bio nekoliko puta lakši, ali također pri sudarima i nekoliko puta čvršći od čeličnog). Ulje od sjemena je izuzetno cjenjeno u zdravoj prehrani (omega masne kiseline) i ima ljekovita svojstva, protein iz sjemena konoplje ima poptuni aminokiselinski sastav te se po tome razlikuje od ostalih biljnih proteina koji su slabo iskoristivi u ljudskoj preharni (jer ne sadrže sve esencijalne aminokiseline). Također može se proizvoditi i biodizel. Zaista, ima velik broj proizvoda koji se mogu dobiti od konoplje.

Prije 50-ak godina uzgajana je na velikim površinama kod nas. Samo u okolici Đakova bilo je nekoliko "kudeljara" gdje se prerađivala stabljika konoplje. Sadašnje stanje je potpuno drukčije. Kod nas je gotovo zaboravljena, i nemogu pronaći podatak kada je, tj. dali je uopće uzgajana unazad 20-ak godina. Uzrok tome je prije svega zakonsko ograničavanje uzgoja, te pojava umjetnih vlakana što je rezultiralo potpunim nestankom prerađivačkog sektora.

Ipak, nedavnom izmjenom zakona omogućen je uzgoj konoplje u RH. Najvažnija izmjena u odnosu na stari pravilnik za uzgoj je ta da se na sortnoj listi nalazi veći broj sorti čije se sjeme može uvesti iz inozemstva. U starom pravilniku se također kao uvjet za dobivanje dozvole navodilo da poljoprivrednik mora imati osiguran otkup, što nije slučaj u novom pravilniku. Ipak u njemu se navodi da je konoplju dozvoljeno uzgajati "u svrhu proizvodnje hrane i hrane za životinje". Tu ima dosta nedorečenosti, no po tome se isključuje mogućnost proizvodnje za preradu stabljike, već se omogućuje uzgoj konoplje za dobivanje sjemena (dakle za prehrambene svrhe).

Kako mnogi ovi biljku nazivaju "kraljicom biljaka" i "biljkom budućnosti" mislim da bi se i kod nas trebao pronaći način kako iskorisiti mnogobrojne mogućnosti koje ova biljka daje, te na određeni način potaknuti proizvodnju ove gotovo zaboravljene kulture.

ispričavam se zbog dugog posta, no na ovom forumu nisam pronašao temu o konoplji, pa sam ju odlučio otvoriti, bar malo da se ova biljka izvuče iz zaborava :D
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Industrijska konoplja je izuzetno korisna biljka od koje se može proizvesti velik broj raznih proizvoda (neki izvori navode čak preko 20000 proizvoda). Od vlakana iz stabljike proizvode se gotovo nepoderiva užad, tkanina, šatori, visoko kvalitetan papir itd... Od "pulpe" koja se nalazi u stabljici može se proizvoditi građevinski materijal (navodno u Portugalu proizvode blokove, crijepove), zatim materijal sličan plastici... (Henry Ford je 40-ih godina proizveo auto od materijala baziranih na konoplji, koji je bio nekoliko puta lakši, ali također pri sudarima i nekoliko puta čvršći od čeličnog). Ulje od sjemena je izuzetno cjenjeno u zdravoj prehrani (omega masne kiseline) i ima ljekovita svojstva, protein iz sjemena konoplje ima poptuni aminokiselinski sastav te se po tome razlikuje od ostalih biljnih proteina koji su slabo iskoristivi u ljudskoj preharni (jer ne sadrže sve esencijalne aminokiseline). Također može se proizvoditi i biodizel. Zaista, ima velik broj proizvoda koji se mogu dobiti od konoplje.

Prije 50-ak godina uzgajana je na velikim površinama kod nas. Samo u okolici Đakova bilo je nekoliko "kudeljara" gdje se prerađivala stabljika konoplje. Sadašnje stanje je potpuno drukčije. Kod nas je gotovo zaboravljena, i nemogu pronaći podatak kada je, tj. dali je uopće uzgajana unazad 20-ak godina. Uzrok tome je prije svega zakonsko ograničavanje uzgoja, te pojava umjetnih vlakana što je rezultiralo potpunim nestankom prerađivačkog sektora.

Ipak, nedavnom izmjenom zakona omogućen je uzgoj konoplje u RH. Najvažnija izmjena u odnosu na stari pravilnik za uzgoj je ta da se na sortnoj listi nalazi veći broj sorti čije se sjeme može uvesti iz inozemstva. U starom pravilniku se također kao uvjet za dobivanje dozvole navodilo da poljoprivrednik mora imati osiguran otkup, što nije slučaj u novom pravilniku. Ipak u njemu se navodi da je konoplju dozvoljeno uzgajati "u svrhu proizvodnje hrane i hrane za životinje". Tu ima dosta nedorečenosti, no po tome se isključuje mogućnost proizvodnje za preradu stabljike, već se omogućuje uzgoj konoplje za dobivanje sjemena (dakle za prehrambene svrhe).

Kako mnogi ovi biljku nazivaju "kraljicom biljaka" i "biljkom budućnosti" mislim da bi se i kod nas trebao pronaći način kako iskorisiti mnogobrojne mogućnosti koje ova biljka daje, te na određeni način potaknuti proizvodnju ove gotovo zaboravljene kulture.

ispričavam se zbog dugog posta, no na ovom forumu nisam pronašao temu o konoplji, pa sam ju odlučio otvoriti, bar malo da se ova biljka izvuče iz zaborava :D


U toku Domovinskog rata je kudeljara u Viškovcima još naveliko radila,i sam sam je imao posijanu.Kultura je fenomenalna,no dali si vidio možda gdje kako je kombajniraje za sjeme
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Kod konoplje za sjeme sije se u rijeđi sklop tako da se biljkama omogući "grananje", a ima još specifičnosti kod tog načina. Žetva se može obaviti adaptiranim žitnim kombajnom, no navodno se dosta štopa, i u praksi nisu najbolja iskustva sa ovim načinom. Navodno se može posijati i gušći sklop za sjeme, baš zbog toga da se može ovršiti žitnim kombajnom.

No ako se radi o manjim količinama, može se i ručno ovršiti. Dakle konoplja se pokosi, sakupi, i zatim se uzme nekoliko biljaka te se djelom gdje se nalazi sjeme udara o npr. koso postavljenu dasku, ispod koje se postavi podloga na koju bi sjeme otpadalo. Tada bi sjeme trebalo što prije očistiti, npr. propuštanjem kroz žitni kombajn...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Sve si ti to lijepo opisal i slažem se stobom da je isplativa kultura a kome ju prodati kod nas nikom a izvoz ipak bi trebao imati velike količine..
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Naveo sam da ne postoji prerađivački sektor, dakle kao što si rekao nema se kome prodati... Trenutno... No to nemora značiti da će tako i ostati... Djelomično je "neizravna" zakonska zabrana uzgoja promjenjena, dakle to je bio prvi uvjet da se uopće nešto pomakne s nule, e sada nadam se da će se malo po malo i prerađivački sektor pojavljivati. Pa ako se u Rumunjskoj može npr. raditi izdvajanje proteina iz sjemena i pravljenje suplemenata za sportsku prehranu, nadam se da će kad tad i kod nas neke stvari zaživjeti.

Jedan primjer kako to funkcionira u Engleskoj. Tvrtka u blizini Norwicha bavi se preradom konoplje i proizvodnjom izolacijskih materijala u građevini, tkanine za uređenje okoliša koja propušta vlagu ali onemogućava rast korova, briketa visoke kalorijske vrijednosti za ogrijev, posebne slame kao podloge za konje, ulja, građevinskog materijala s kombinacijom vapna kao veziva itd. Oni procjene količinu stabljike i sjemena koja će im biti potrebna za preradu, zatim sa zainteresiranim poljoprivrednicima ugovaraju proizvodnju i otkup. Moguće je proizvoditi konoplju za vlakno ili kombiniranom metodom za stabljiku(slamu) i sjeme. Prerađivač poljoprivrednicima dobavi sjeme i usjevi su pod nadzorom njihovih stručnjaka. U dokumentima koji su namjenjeni proizvođačima nalazi se očekivana cijena (bazirana na prošlogodišnjoj cijeni), detalji o uzgoju, pa čak i neka vrsta računa dobiti i gubitka, te je za 1 ha konoplje koja se sije kombiniranom metodom navedena bruto dobit od oko 930 Funti (cca. 8.500kn), no navedeni su samo varijabilni troškovi.

Već vidim upise da je kod nas općenito totalno drukčija situacija nego u Engleskoj, da je lako samo pričati, tj. pisati itd itd, no naglašavam da sam ovo naveo samo kao primjer

Čujem da je održan prošlog vikenda u Zagrebu simpozij o Industrijskoj konoplji i medicinskom kanabisu. Između ostaloga, izlaganja su imali neki strani proizvođači, ali navodno je bila i predstavnica ministarstva pa me zanima dali je slučajno tko prisustvovao tom simpoziju?
 
Posljednje uređivanje:

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
slvnc dali si imao kada konoplju posijanu kao ratarsku kulturu
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hehe, ovu priču mi je nekoliko puta pričao pajdaš, inače veliki zaljubljenik u istu:weedman:....to je sa onoga dokumentarca, jel..
Konoplju su naši stari redovito uzgajali za izradu platna...zanimljiva mi je bila bakina priča kako su žene namačući i perući konoplju u potoku, primječivali da su se ribe okretale i isplivavale na površinu, ajmo reč, čudno se ponašale:mrgreen:
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Zvona, nisam. A koliko čujem nije dosta dugo bila uzgajana kod nas. Poslao sam ti privatnu poruku, treba mi par informacija od tebe budući da kažeš da si ju prije uzgajao...

I ja sam od bake saznao da je konoplja u prošlosti bila uobičajna kultura na ovim prostorima.

Inače po zakonu u suhoj tvari nesmije biti više od 0,2% THC-a. Neki strani proizvođači uz polja sa konopljom postavljaju table sa natpisima da je sadržaj THC-a u konoplji zanemariv i da je namjenjena samo za industrijske svrhe, tako da nebi bilo uništavanja usjeva od ljudske ruke http://www.salem-news.com/articles/may032011/industrial-hemp_dw.php
 
Posljednje uređivanje:

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
slvnc ništa mi nije stiglo u pp,vidim piše da si iz Đakova. Mene zanima isključivo uzgoj konoplje za proizvodnju sjemena.No znam da je 90tih godina dok se konoplja masovnije uzgajala ( barem na području Đakovštine) svaka parcela je bila ,, progažena,, mislili smo da su to lovci,no međutim to su ,,progazili ,, krim policija u mogučoj potrazi za onom drugom konopljom.Jedan kolega sa područja Slatine je navodno nešto iskopo papire da bi mogao sijati konoplju za proizvodnju sjemena,sada kada budem išao u taj kraj moram ga posjetiti.
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
slvnc ništa mi nije stiglo u pp,vidim piše da si iz Đakova. Mene zanima isključivo uzgoj konoplje za proizvodnju sjemena.No znam da je 90tih godina dok se konoplja masovnije uzgajala ( barem na području Đakovštine) svaka parcela je bila ,, progažena,, mislili smo da su to lovci,no međutim to su ,,progazili ,, krim policija u mogučoj potrazi za onom drugom konopljom.Jedan kolega sa područja Slatine je navodno nešto iskopo papire da bi mogao sijati konoplju za proizvodnju sjemena,sada kada budem išao u taj kraj moram ga posjetiti.

Poslao sam ponovno
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
dakle prema FAOSTAT-u posljednja godina u kojoj se uzgajala konoplja u Hrvatskoj bila je 1994., 14 hektara konoplje za vlakno.
U prošlosti se u bivšoj jugoslaviji od 1961. do 1967. konoplja uzgajala na oko 40.000 hektara godišnje, i tada slijedi značajan pad na oko 17.200 posijanih hektara 1968., a zatim su se zasijane površine polagano smanjivale iz godine u godinu tako da je 1988. brojka pala na manje od 1.000 hektara
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo da nije istinito bilo bi smješno i žalosno koja blamaža naše države ja kupujem sjeme konoplje u ribolovnom dučanu isto za prihranu riba prije ribolova pa sad moram paziti da i mene ne zatvore na 30 dana....
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Hm, ak je stvarno tak kak veli deda onda je .Al kak se to ni dogodilo nigde drugde?Kaj mislite da ni moguče da je namjerno zmešal malo indijke - veči je profit , a se je na tvojoj strani ,dobar alibi...Nemojte se čudit ,tu kod mene su isto tak stari sadili indijsku ,kakti za čaj ,da si kupe svinje itd neki isto tak stari su završili i v reštu .Jen je rekel da nezna ko mu je to posadil po koruzi i kad ju je videl ,počel ju je čupati da ju vništi no baš su onda z drača skočili Policajci.Nemora bit al se je moguče.
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Sumnjam. Postoje starije sorte industrijske konoplje u kojima sadržaj THC-a u suhoj tvari prelazi tih 0,3% odnosno po novom pravilniku 0,2% (ne značajno, već to bude oko 0,4%).
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Čujem da je bilo predavanja zahtjeva za dozvole za uzgoj, ali nisam uspio saznati dali je tko sijao već ove godine...

Ima li tko informacije dali je netko sijao već ove godine? Možda netko zna nekoga iz svoje okolice, ili bilo kakvu inf?
 
D

djevojkasasela

Guest
Ajmo glave na hrpu

:!:
Poslao sam ponovno
Bavim se pisanjem Eu projekata. Konoplja me zainteresirala još davno, pred desetak godina, kad sam na Sajmu obrtništvo u Minhenu vidjela izolaciju napravljenu od konopljinih vlakana.
S ovom biljkom u središtu, dao bi se napraviti zgodan projekt i pokrenuti neka priča, u glavi imam ideju, ali mi treba što više informacija o uzgoju i o tome kako se "bere" ili kosi ili što već.

Molim sve zainteresirane da mi se jave da dogovorimo sastanak na kojem bih vam prezentirala ideju. Napominjem, VAŽNO, ne želim vam prodati nikakvu izradu projekta, projekt ću ja napraviti o svom trošku, ako troška bude.

Navodim svoje pune podatke u nadi da ih nitko neće zloupotrijebiti!

Renata Hrastić
Širinec 30
Križ
renata@sirinec.com
091 566 17 40
 
Na vrh