• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IPARD mjera 101 i 103

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Da zapoćmem ovu temu,kako mi jučer kod kuće bio konzultant za EU fondove tek sada vidim da smo mi voćari i povrćari ne znamo puno toga ili gotovo ništa.
Kako stoji prvo moraš biti u PDV-u da sam samo znao i da sam ušao u PDV početkom godine ali sada je kasno, rok je 15.1.
Da skratim kredit dobivate od HBOR-a a EU vrača 50% i 55% ako ste mlađi od 40 godina.
Tko hoće ulagati u višegodišnje nasade sadnju,proširenje,skladišta,hladnjače,navodnjavanje,bušenje bunara idr,protugradna zaštita ,destilerije,prerada voća-povrća idr.idr.
više
http://og-corping.hr/financiranje/ipard/ipard-mjera-101.html#sek6

HBOR
http://www.hbor.hr/Sec1661
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
šteta je je što se o tome tako malo zna i što se javnost ne informira. Ove naše lopine od političara ništa nam ne žele priuštit, te pare od eu kao da oni moraju dat a nemaju ništa s time....

Firma di radim, gazda ima kao svoj hobi firmu za poljoprivredu, turizam itd (ono vinogradi, podrum, restoran, konji, seoski turizam). Na tim natječajima za subvencioniranje mu konstantno radi 2-3 ljudi. Do sad je izvukao traktor, poticaje za nasade, za staje za konje, za solarne panele, obnovu starih oobjekata, podrum, opremanje podruma itd. Time se treba konstantno bavit, papirologija je ogromna i puno toga povlači ako hoćeš nešt izvuć ali isplati se u svakom slučaju...
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Da sam znao, papirologiju rješava konzultant sve što može a neke osobne dokumente normalno da se mora osobno.
Sve u svemu tko god se proširuje i rekonstrukciju nasada (protugradna mreža,navodnjavanje pomlađivanje nasada) radi toplo preporučam.
Samo jedna stvar 2% kamata i 50% povrata sredstava od Eu-a tj smanjenje glavnice.
Vrata su svima otvorena samo treba pitat,pokrenut a najvažnije saznati nešto na vrijeme.
Sve rasprave dobrodošle tko što koga zanima slobodno pitajte.
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
Da sam znao, papirologiju rješava konzultant sve što može a neke osobne dokumente normalno da se mora osobno.
Sve u svemu tko god se proširuje i rekonstrukciju nasada (protugradna mreža,navodnjavanje pomlađivanje nasada) radi toplo preporučam.
Samo jedna stvar 2% kamata i 50% povrata sredstava od Eu-a tj smanjenje glavnice.
Vrata su svima otvorena samo treba pitat,pokrenut a najvažnije saznati nešto na vrijeme.
Sve rasprave dobrodošle tko što koga zanima slobodno pitajte.

odavno se to sve zna, samo da skupiš svu papirologiju treba ti jako puno zivaca :mad:: jer im nikada dosta papira, a jesi mozda pito kad dobiješ povrat tih 50% kad otplatis kredit ili ???
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije tako "jednostavno". Ja sam se zaletio, krivo sam procitao minimalnu povrsinu trajnog nasada koja je 2ha sto nije malo. Druga stvar je sta banke nisu bas lude za kreditiranjem, samo motaju i okolisaju, procedura traje mjesecima... kad u razgovoru spomenes da imas nekretninu koju bi mogli uzet pod hipoteku onda papiri mogu bit gotovi za tjedan dana.
Za ponude za opremu i materijal treba napomenut da je za ipard, od solarnih panela do cavala sve mora bit odobreno od eu tj. imat certifikate ( normalno i skuplje je). Mozda najgori dio je sto treba platit elaborat o zastiti okolisa, koji dosta kosta a nemate garanciju da cete dobit sredstva.
I za kraj, ne razumijem kako je svima tesko proc na stranicu od ministarstva i tamo ima na djelu o ipardu sve detaljno objasnjeno, pravilnici, primjeri, konzultanti...
Takodjer su spremni i pomoc u zupanijskim razvojnim agencijama.
Svi krive vlast kako im nije rekla... pa prica se o tim fondovima vec godinama, samo se treba pokrenut.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ak gledamo da je velika većina malih proizvođača izvan sustava pdv-a, nije ni čudno što se malo sredstava iskorištava...
i kad sve poračunaš onda, nije to baš 50 % sredstava nazad, nego se to bitno umanji...a kad idem nekaj kupit za keš lijepo pregovaram o 20-25% rabata, kupim bez EU certifikata (odmah je i tu jeftinije), ne patim se knjigovodstvom i ne riskiram da me drapne neki inspektor za nekaj kaj opće nemam pojma, pa smo mi lege moji tu negdje...
i zato neka ide ko može i ima živce sve to popratit, ali osobno mislim da ja nemam kaj tu tražit...
imam za život, pokupoval sam kaj mi treba od mehanizacije, tržište nekakvo obilazim i nemam viziju da ću zaradit milijone na svojih par hektara povrtalja...
zato mirno pajkim...:(happy):
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
I najvažnija stvar što to sve trebaš poplačati i naplačati sa gotovinom! Onda ti oni odobre DO čarobnih 50% nikad ne pređe 40 i tako...

Dobio Darijus kod mene DO nekoliko kuna za nagradno pitanje u rajčici :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ali to nije sve :) Ide prića kao Vi svejedno kupite traktor i morate platiti, onda bolje da Vam netko vrati 50%. A Njoko u toj fazi otvorio uši i oči i popuši spiku . Nemoj da se ljutiš Njoko.

Prvo kupio si vjerovatno švapski ili francuski traktori ili neko drugo EU elektronsko smeće.
Kupio si traktor jer je ljep i baš je eto taman voćarski, npr motor 1,8 3 cilindra mitsubishi,izgleda kao igračka, a neću valjda kupiti Vladimirac t25 za 7000 kn, jel tako? I da dalje ne nabrajam.

Tamna strana medalje.
Uzeti akumulirana teško stečena sredstva od vlasnika tih sredstava i zaposliti švapsku ili neku drugu proizvodnju. Oslabiti platežnu moć građana te zemlje da bi se dodatno zaduživali i onda im nuditi uvjete korporacije. Dakle da ti oni odlučuju što, kako i koliko ćeš proizvoditi.

Verzija HBOR.
Dobar dan! Dobar dan! Ja bi htio kredit za voćnjak i mehanizaciju. Odgovaraju mi nismo banka mi surađujemo sa poslovnim bankama. Visina utroška mehanizacije Vam nesmje prelaziti 1/3 ukupnih ulaganja. Onda ljudi napucaju knjigovodstvenu vrijednost sa ogradom, sa zaštitom od leda i slično a zaborave da imaju samo 4 ha voćnjaka za koji im je dostatan traktor od 2000 eura. Nastaju problemi...

Najviše se ima kad sam radiš i uzdaš se u svoju muku i znanje. Ćim tebi mora neko doći u kuću da ti kaže kako si glup kako ne iskorištavaš resurse, to te već košta traktora od 2000 eura.

Mudro ljudi, tko zna što donosi sutra!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Isplati se po meni nekome tko ce utuc u poljoprivredu milione, to nije za male, obicne poljoprivrednike vec velike firme i one koji trebaju prat lovu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
a jel mi nemamo svoje proizvođače traktora...i to specijaliste za voćarstvo i povrtlarstvo...
prima, hittner i labin progres ( vjerujem da bi i torpeda brzo osposobili kad bi imali volje) su koliko toliko domaći proizvođači, ako niš drugo bar plaćaju hrvatske radnike...
...i sad da mi imamo angelu za premijerku bilo bi rečeno da ako idemo kupit domaći traktor nećemo platit pdv-ja, još će nam nešto i ćuknut da ga lakše platimo (ili po sistemu vrati stari traktor uzmi novi) i lijepo bi se zadržala radna mjesta, uz mogućnost zapošljavanja novih ljudi na održavanju i proizvodnji rezervnih dijelova...
al ne, bolje kupit tuđe, triput skuplje, dijelovi ko da su zlatni...
em ti matematiku i život...opet me šora...:(happy):
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Da zapoćmem ovu temu,kako mi jučer kod kuće bio konzultant za EU fondove tek sada vidim da smo mi voćari i povrćari ne znamo puno toga ili gotovo ništa.
Kako stoji prvo moraš biti u PDV-u da sam samo znao i da sam ušao u PDV početkom godine ali sada je kasno, rok je 15.1.
Da skratim kredit dobivate od HBOR-a a EU vrača 50% i 55% ako ste mlađi od 40 godina.
Tko hoće ulagati u višegodišnje nasade sadnju,proširenje,skladišta,hladnjače,navodnjavanje,bušenje bunara idr,protugradna zaštita ,destilerije,prerada voća-povrća idr.idr.
više
a ja te pitam,,jel ti konzultant rekao,,koliko naplaciva da to sprovedes????nije on tebi badava to dosao nudit??
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
niko nikome još nikad nije dao ništa za džabe ili u pola cijene
nekakva zamka se mora kriti negdje
prije ili kasnije
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
sjećate li se sir olivera iz alana forda?

...halo bing, kako brat?...opet u zatvoru?
...nego, imam za tebe jedan deal, radi se o prodaji papira za ipard...cijena? ....sitnica...


to je samo još jedan način da porobe ostatke hrvatskog sela, jer kad ti nateftere kredit za sve kaj ti kao treba, a dao si u zalog svoj krov nad glavom, e neš ti bit u prvim redovima nikakve bune...
ko što kaže kontam, a mislim da je dijelom i na mene računao kad je spomenuo vladimirca, koliko takvih vladimiraca možeš kupit za jednog malog deutza agrokida...
ravno 20!!!
a kad ih prodaješ na kilaži si vratio 60 % uloga....:icon_rofl: el to nije više nego što daje EU?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
He he Darijus svaka čast :) A jeste skontali kako mi dižemo IPARD programe? Pusićka je totalno izvan toga. Oni nama daju novce do recimo 1 mld eura! Da bi mi moli dignuti tih DO 1 mld eura moramo potrošiti uglavnom u inozemstvo 7,5 mld kuna :) Kako ćemo to vratiti? Jeste li vidjeli koliko se tih programa odbija :) Da švabe žele ikome pomoći oni bo dovezli vamo tehnologiju, mehanizaciju i da li vrlo povoljno, sa tim da je moguće vratiti u robi. Onda dalje da oni za tu robu postignu dil u aziji za naftu ili slično. No mi sve radimo kontra, a političari ne rade ništa. Jel i jedan političar ugovorio proizvodnju nećega u vrijednosti mld eura u razdoblju 20 godina? Ne!
Tito je bio star fucker, mogao je amere poslati po grumen mjeseca da mu donesu na zlatnom pladnju za ciganku.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
a jel mi nemamo svoje proizvođače traktora...i to specijaliste za voćarstvo i povrtlarstvo...
prima, hittner i labin progres ( vjerujem da bi i torpeda brzo osposobili kad bi imali volje) su koliko toliko domaći proizvođači, ako niš drugo bar plaćaju hrvatske radnike...
...i sad da mi imamo angelu za premijerku bilo bi rečeno da ako idemo kupit domaći traktor nećemo platit pdv-ja, još će nam nešto i ćuknut da ga lakše platimo (ili po sistemu vrati stari traktor uzmi novi) i lijepo bi se zadržala radna mjesta, uz mogućnost zapošljavanja novih ljudi na održavanju i proizvodnji rezervnih dijelova...
al ne, bolje kupit tuđe, triput skuplje, dijelovi ko da su zlatni...
em ti matematiku i život...opet me šora...:(happy):

I za te tvoje favotite je moguće ostvarit povrat iz IPARD sredstava.nije nužno da budu europske marke,može i Hrvatske.
Ostvario sam povrat nekih sredstava putem IPARD natječaja,pa ako netko ima konkretna pitanja ,rado ću odgovoriti koljko znam
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
a ja te pitam,,jel ti konzultant rekao,,koliko naplaciva da to sprovedes????nije on tebi badava to dosao nudit??

Mislim da oni idu u prihvatljivi trošak, nisam više siguran.

I za te tvoje favotite je moguće ostvarit povrat iz IPARD sredstava.nije nužno da budu europske marke,može i Hrvatske.

Istina, ali za neke stvari traze da budu certificirane. Znam kada sam trazio protugradnu mrezu, pa sam na dva mjesta dobio drugaciju ponudu nego bi bilo da nije za natjecaj. Stavili su kao materijale koji prolaze na IPARD-u. Isto za fotonaponske panele, navodno ne možeš najjeftinije tj. koje ti hoćeš već mi je frajer rekao da trebam neke skuplje koji imaju certifikat, ti su normalno made in EU.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ma nije stvar u ipardu, nego je stvar u pomaganju domaće privrede...
umjesto da idemo ravnom crtom mi moramo kružit preko europe...a kad se ide okolo mora biti skuplje i nepovoljnije...
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
bas i nejdu u prihvatljivi trosak,,imam ugovor od konzultanta,,pisao o tome u temi sapard,,opet kak za koga,,ak ides u investicije od par milijona kuna,,onda je prihvatljivo,,,dosta sam upucen u to,,jel isao se raspitat za traktor,,na kraju,,nista od toga,,nisu napisali zakon,,na cekanju je,,,,na kraju krajeva,,svi dobiju cistu lovu,,a tebi ostaje kredit i borba sa otplatom kredita,,
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
odavno se to sve zna, samo da skupiš svu papirologiju treba ti jako puno zivaca :mad:: jer im nikada dosta papira, a jesi mozda pito kad dobiješ povrat tih 50% kad otplatis kredit ili ???

Ne 50% ti isplate banci na kredit čim vide da si sve radio po planu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh