P
Hrvatska će unaprijediti ekološki prihvatljivu poljoprivrednu praksu uz pomoć Svjetske banke
Priopćenje br.2008/137/ECA
Osobe za kontakt
U Zagrebu: Vanja Frajtić (+385-0)1 2357 297
vfrajtic@worldbank.org
U Washingtonu: Michael Andrew Jones (+1-202) 473-2588
Mjones2@worldbank.org
WASHINGTON, 7. prosinca 2007. – Svjetska banka odobrila je jučer Hrvatskoj darovnicu Globalnog fonda za okoliš (GEF) u iznosu od 5 milijuna USD za Projekt kontrole onečišćenja u poljoprivredi. Projekt će pomoći Vladi da kod poljoprivrednih proizvođača u hrvatskoj panonskoj nizini unaprijedi poljoprivrednu praksu tako da ona bude u skladu sa zaštitom okoliša. Time će se smanjiti ispuštanje nutrijenata iz poljoprivrednih izvora u površinske i podzemne vode.
Projekt će također pomoći Hrvatskoj u procesu pristupanja Europskoj uniji, budući da će se putem projektnih aktivnosti uskladiti s Direktivama o nitratima Europske unije. Time će se pomoći Vladi u uspostavljanju konkurentnoga poljoprivrednog sektora.
“Nadamo se da će uspješna provedba projekta biti korisna za okoliš zbog uvođenja prakse gospodarenja stajskim gnojivom na ekološki prihvatljiv način i smanjenja onečišćenja površinskih i podzemnih voda. Projekt će također donijeti i ekonomske koristi poljoprivrednim proizvođačima i lokalnoj zajednici, budući da će se s razvojem i primjenom konkurentnijih i inovativnijih načina poljoprivredne proizvodnje hrvatski poljoprivrednici moći ravnopravno natjecati s onima u Europi nakon što Hrvatska pristupi Europskoj uniji,” rekao je Andras Horvai, voditelj Ureda Svjetske banke u Hrvatskoj.
Projekt kontrole onečišćenja u poljoprivredi provest će se na pokusnoj osnovi u tri odabrane županije u Hrvatskoj: Osječko-baranjskoj; Vukovarsko-srijemskoj i Varaždinskoj. Te županije odabrane su zbog velike gustoće stoke, koncentracije stočnih farmi srednje veličine, kao i oštećenja skladišta stajskog gnojiva i infrastrukture za kontrolu kakvoće vode nastalih za vrijeme rata u nekim područjima.
Projekt se sastoji od četiri međusobno povezane komponente. Prva komponenta bit će usmjerena na promicanje ekološki prihvatljive i održive prakse gospodarenja stajskim gnojivom, time što će se, na primjer, davati potpore stočarima koji uvedu inovativne i ekološki prihvatljive načine obrade stajskog gnojiva. Druga komponenta će razvijati, promicati i provoditi Kodeks dobre poljoprivredne prakse usklađen sa EU u suradnji sa stočarima u pilot županijama. U sklopu treće komponente, koja se sastoji od kampanje informiranja javnosti, interesne skupine projekta, poljoprivredni proizvođači, lokalni i županijski službenici, skupine u lokalnoj zajednici i nevladine organizacije bit će informirani o koristima od projekta i aktivno će sudjelovati u njegovoj provedbi. Naposljetku, četvrta komponenta osigurat će potporu uspješnoj provedbi Projekta.
Otkako je Hrvatska postala članicom Svjetske banke 1993. godine, ova organizacija Hrvatskoj aktivno pruža financijsku i tehničku pomoć, savjete o sektorskim politikama i analitičke usluge. Banka je do sada poduprla 37 projekata u ukupnoj vrijednosti od 2,3 milijarde USD i odobrila 49 darovnica u ukupnoj vrijednosti od 57 milijuna USD.
ne razumijem?
kako misliš ostaje unutra?
gdje unutra? :?
a neki cilj tog separiranja i je stvaranje komposta/humusa...
znali iko kolika je cijena svih masina za proizvodnju bio plina