Putin produžio zabranu uvoza hrane iz EU - ruski potrošači negoduju zbog visokih cijena
Dok se ruski potrošači žale na visoke cijene i lošiju kvalitetu domaće hrane zbog nedostatka konkurencije, Putin je produžio zabranu uvoza hrane iz EU na dodatnih godinu dana.
Putin produžio zabranu uvoza hrane iz EU - ruski potrošači negoduju zbog visokih cijena
Zabrana uvoza mliječnih proizvoda, mesa, sira, ribe, voća i povrća iz Europske unije u Rusiju prvi put je uvedena u kolovozu 2014. godine, a bila je reakcija na sankcije koje im je Zapad nametnuo nakon sukoba u Ukrajini.
Sada je ruski predsjednik, Vladimir Putin potpisao odgovarajući dekret i produžio zabranu do 31. prosinca 2021. godine.
Ta zemlja, kako piše agrarheute, koristi embargo za obnavljanje vlastite proizvodnje, primjerice u mliječnoj industriji i to kako bi što više smanjili ovisnost o uvozu.
Potrošači se žale na cijene i kvalitetu
Logično, zabrana uvoza utječe na mnoge zemlje koje su uvele sankcije Rusiji, uključujući Sjedinjene Američke Države, Australiju, Kanadu i Ukrajinu.
Rusija lani prvi put izvezla više poljoprivrednih proizvoda nego naoružanja
Mnogo robe s embargom, poput sira iz Francuske i Italije, i dalje dolazi na tržište ove zemlje zaobilaznim putovima i krijumčarenjem, a ondašnje su vlasti uništile tone takve hrane.
Istovremeno, kritika dolazi od strane potrošača koji upozoravaju kako je uklanjanje inozemne konkurencije povećalo cijene ruske hrane. Osim toga, kupci se ponekad žale i na lošiju kvalitetu u odnosu na hranu sa zapada.
Rade na povećanju samodostatnosti
Političari u Moskvi ovu zabranu ocjenjuju velikim uspjehom, smatrajući kako će se time poboljšati samodostatnost te ojačati i pozicija zemlje kao izvoznika poljoprivrednih proizvoda.
Rusija očekuje najveću žetvu pšenice dosad?
Podsjetimo, očekuje se da će žetva pšenice u toj zemlji porasti za najmanje tri milijuna tona. Ove bi godine mogla prikupiti sveukupno 127,5 milijuna tona, što bi bila jedna od najvećih žetvi u zemlji i druga najveća dosad. Od nje je veća samo ona iz 2017. godine kada su požnjeli 135,5 milijuna tona žitarica.
Proizvođači hrane iz Unije ušli su na druga tržišta poput SAD-a i Kine, a Putin je nekoliko puta rekao da će ukinuti protusankcije čim EU okonča kaznene mjere protiv Rusije. Međutim, kraj se i dalje ne nazire.
Isto tako je prilikom embarga Srbije, Srbijanska poljoprivredna proizvodnja procvala, a bez EU poticaja.... Pa Pa neka naša politika povuče paralelu....