• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplativost sjetve Kukuruza?

H

hoti

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

DF&Torpedo kaže:
E da koji tip tla imaš?

Radi se o glinenom tlu. Inače parcela se nalazi u Bosni, a ovdje je situacija malo drugačija, jer dosta ljudi ima berač, pa je teško naći kombajn. Čak razmišljam o kupovini jednog.
Moj pokojni ujak, od koga sam naučio ponešto, i koji je živio na tom imanju, je izgradio veliki čardak. Uvjek je brao i skladištio u klipu. Kako skladištiti u zrnu? Da li bi bilo dovoljno opšiti čardak sa mrežom? Da li se mora zrno sušiti prije nego što se skladišti? Ta tehnologija sa zrnom mi nije baš jasna, kako vidite!?
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

ako je tlo glinasto onda ce bit cirkusa pri proljetnoj obradi...

vidim ja da je tebi jednostavnije branje u klipu, ako je, nema nikakvih problema, poberes i strpas u cardak, u kojemu ce se on do proljeca prirodno osusiti, i u proljece ga orunis i prodas....

susenje kombajniranog vlaznog zrna sa te povrsine nemozes sam s nikakvim improviziranim spravama napravit, za to trebaju susare kojima se susi...
ako toga kod tebe nema i ako nisi previse informiran, te ako nemozes prodati sirovi kukuruz nekom kupcu koji ce ga susiti (tako ja radim) onda ti je jednostavnije beracem pobrati, ali uskladistit 10-15 vagona klipa kukuruza koje bi ti mogao... za to ti treba cardak koji se proteze od pocetka do kraja sela...
puno je to prika kukuruza...

ako ti jos sta nije jasno samo ti pitaj :roll:
 
M

mladen

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

posijat 20 h kukuruza i kontat ga ubacit u cardak to ti je neizvodljivo kao sto je i josip reko ,
u tu avanturu se ne upustaj , vec se ti raspitaj imal ko u tvom kraju da otkupljuje kukuruz u zrnu sa nive i tako se ti njega rjesi.
ej da si mi blizi da ti ja to sve uradim naravno sa popustom na tu kolicinu :mrgreen: :lol:
 
H

hoti

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Da li imate nekakav link o sušarama, npr. meni bi trebala nekakva koja bi osušila ovu količinu recimo od 5t x 20 = 100t kukuruza i silos za tu količinu. Gledao sam na TV reportažu, gdje nekakav inovator iz Vojvodine objašnjava kako je napravio zidanu sušaru za meso itd. u kojoj se može uz dodatak, koliko se sjećam, nekakve šupljikave (izbušene sa strane) cijevi, koja prolazi kroz sredinu sušare, sušiti i kukuruz. Ja bih morao uskladištiti kukuruz uz zrnu, jer još nisam pronašao kupca.
 
V

vinac

Guest
Isplativost sijanja kukuruza

Evo imam jedno pitanje ja i bratič smo mislil posijati kukurzu na površini od jedne rali, pošto je to polje uz glavnu cestu mislil smo da bi mogli pokušati dobiti besplatno sjeme i da postavimo table kak se to može kaj treba i gdi ? I kolko se uopče isplati kukuruz uzgajati i prodavati, dali se više isplati u klipu ili suho zrno i koja mu je cijena ? Ili zasijati tikve pa ulje raditi i onda problem dal se bu ulje prodalo, a i ima puno posla sa tikvama ! Ili kao imate savjet koja bi se kultura mogla zasijati da bi se isplatilo to prodavati i da bi se uspjelo prodati :D ni sam neznam koja :madmana:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Evo imam jedno pitanje ja i bratič smo mislil posijati kukurzu na površini od jedne rali, pošto je to polje uz glavnu cestu mislil smo da bi mogli pokušati dobiti besplatno sjeme i da postavimo table kak se to može kaj treba i gdi ? I kolko se uopče isplati kukuruz uzgajati i prodavati, dali se više isplati u klipu ili suho zrno i koja mu je cijena ? Ili zasijati tikve pa ulje raditi i onda problem dal se bu ulje prodalo, a i ima puno posla sa tikvama ! Ili kao imate savjet koja bi se kultura mogla zasijati da bi se isplatilo to prodavati i da bi se uspjelo prodati :D ni sam neznam koja :madmana:

Ma kakav kukuruz za prodaju na jednoj rali, sadi krumpir.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Evo imam jedno pitanje ja i bratič smo mislil posijati kukurzu na površini od jedne rali, pošto je to polje uz glavnu cestu mislil smo da bi mogli pokušati dobiti besplatno sjeme i da postavimo table kak se to može kaj treba i gdi ? I kolko se uopče isplati kukuruz uzgajati i prodavati, dali se više isplati u klipu ili suho zrno i koja mu je cijena ? Ili zasijati tikve pa ulje raditi i onda problem dal se bu ulje prodalo, a i ima puno posla sa tikvama ! Ili kao imate savjet koja bi se kultura mogla zasijati da bi se isplatilo to prodavati i da bi se uspjelo prodati :D ni sam neznam koja :madmana:
ma nista od kuruze,,povrtlarsku neku kulturu definitivno :partyman:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ma od tog kukuruza nema ništa,,drugo je da siješ 50hektara,povrtne kulture su najisplativije,samo moras raditi oko njihbiti svaki dan u polju,špricati i navodnjavati jer bez vode nema ništa mogao si se ujeriti samo da si tv gledao :gitarist:
 
V

vinac

Guest
ma od tog kukuruza nema ništa,,drugo je da siješ 50hektara,povrtne kulture su najisplativije,samo moras raditi oko njihbiti svaki dan u polju,špricati i navodnjavati jer bez vode nema ništa mogao si se ujeriti samo da si tv gledao :gitarist:

oko krumpira nema tak puno posla ko kod paprike ili paradajza i manje se treba navodnjavati i špricati
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Evo imam jedno pitanje ja i bratič smo mislil posijati kukurzu na površini od jedne rali, pošto je to polje uz glavnu cestu mislil smo da bi mogli pokušati dobiti besplatno sjeme i da postavimo table kak se to može kaj treba i gdi ? I kolko se uopče isplati kukuruz uzgajati i prodavati, dali se više isplati u klipu ili suho zrno i koja mu je cijena ? Ili zasijati tikve pa ulje raditi i onda problem dal se bu ulje prodalo, a i ima puno posla sa tikvama ! Ili kao imate savjet koja bi se kultura mogla zasijati da bi se isplatilo to prodavati i da bi se uspjelo prodati :D ni sam neznam koja :madmana:
za table i sjeme se trebate obratiti lokalnim distributerima sjemenskih kuća, u svakoj poljoapoteci imate kataloge pa si izaberete sortu i tamo imate kontakte distributera, budući da vam je parcela na glavnoj cesti i sigurno ste željni i nešto zaraditi bez puno posla neznam točno kako se zove ova kultura s slike ali navodno dobra zarada pogotovo na glavnoj cesti prodat ćete sve.
evo slika:
 

Prilozi

  • nepoznata kultura.jpg
    nepoznata kultura.jpg
    33.9 KB · Pregleda: 114

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
slušaj ti kolega, ato ti nemaš blage veze o kukuruzu i dal ti se splati onda bolje nemoj niti razmišljati da ga sadiš. pusti pamet na pašu naj razmišljati o kukuruzi
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
pa el ti to nas zajebavaš ili kaj, po toj tvojoj logici svi kaj siju kukuruz bi trebali dobiti zabadava sjeme (a pošto misliš da moreš zaraditi na 1 rali) misliš da mi živimo ko tajkuni :prayer: :toimonster:
 
Posljednje uređivanje:

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
oko krumpira nema tak puno posla ko kod paprike ili paradajza i manje se treba navodnjavati i špricati
da ima manje posla to je istina al nemoj misliti da neces zamazati ruke!! ako nemaš navodnjavanje ne razmišljaj ni o krumpiru
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
pa el ti to nas zajebavaš ili kaj, po toj tvojoj logici svi kaj siju kukuruz bi trebali dobiti zabadava sjeme (a pošto misliš da moreš zaraditi na 1 rali) misliš da mi živimo ko tajkuni :prayer: :toimonster:

ma nije sam sjeme kuruze za badav, dobiješ i gnojivo od petrokemije, sam ih trebaš nazvat i reći im kolko ti treba :-D hahahahaha
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ne znam da li imaš kakvu igru za kukuruz, ako nemaš nema đabe ni u stare babe. Ja ga sijem samo za hranu na manje. Uglavnom situacija ti ide tako da na 1 ral budeš dobil oko 4t. Troškovi sadnje i branja ti uzmu pola. Trebaš osušiti, uvrečati i prodati 4t kukuruza. To je sve da bude dobra godina i da nemaš elementarnih nepogoda i da imaš sve svoje od traktora i priključka. Najvažnije je da imaš znanja i da to odradiš kak treba, a ne po savjetima susjeda na foru da se kukuruz nikad ne sije prije 1.5. Zaradu vrlo lako izračunaš, ako uspiješ prodati 4t uvrečane kukuruze po 1.8 kn. Ako misliš prodat na bilo koji drugi način zarada je o. Sad ako misliš čekat godinu dana da da bi zaradio oko 2500-3000 kn i molit boga da te tuča i vjetar zaobiđe, a bogami ima nešto i posla sa tom kukuruzom. Probaj pa budeš još i puno stvari sam otkrio koje ti nisu tu napisane.
 

Najnoviji postovi

Na vrh