• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izlazak iz sustava PDV-a

pinkis

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
15
Pozdrav.
Zanima me ima li ovdje jos tko da ima slican slucaj i ideju kako ga rijesiti.
Dobio sam mali kredit HAMAG-BICRO-a i HBOR-a za male opg-e koji se bave mljekarstvom.
Nisam bio u sustavu pdv-a jer sam debelo ispod granice dobiti. Tek posto mi je kredit odobren shvatio sam da me, da bi mi ISPLATILI novac, tjeraju u sustav pdv-a jer traze da se novac isplati iskljucivo na broj poslovnog racuna (pocinju sa 5...) koji naravno mogu imati samo firme u pdv-u.
Ja sam taj racun otvorio i normalno usao "svojom voljom" u sustav pdv-a! To sam ucinio jer nisam znao da se iz njega sad ne mogu izvuci 3 godine.
Dakle s petstotinjak kuna doprinosa sam skocio na 1700 plus trosak knjigovodje. A mali sam opg i nema sanse da cu to moci podnijeti kad jos krene naplata rata kredita. Ispada da radim za poreznu.
Ocito su me dobro "ozenili" kao i, nadam se, jos koga ovdje, i nije mi jasno kako nas mogu tjerat da s tako malim prometom i dalje ostajem u pdv-u 3 godine (kao da sam svojevoljno usao u sistem).
Ima li nas jos?
Ima li netko da ovo vidi a pravne strane sta se moze?
Hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Krivo razmišljaš. Sad kad si u PDV-u, moraš zarađivati više :D
Sarkazam, razumijem kak ti je
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Lopovi nasjednuo si sad će ti poticaj otići na njihovo lihvarenje
 

pinkis

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
15
Sve mi je to jasno.
Samo sto ja sad gledam kako se toga otarasit a da ne moram ici u krajnju nuzdu i muljaze.

I jel moguce da nema nitko vise taj slucaj? Pa krediti su bili za male. Koji su uglavnom i nakon toga ostali mali a utjerani u pdv.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
2 mala ti je isto sto i veliki,visina prihoda je bitna i ajmo unutra,da si uzeo jedan mali nikom ništa.
Mi koji nemozemo uzet mali neuzimamo ni veliki bas zbog davanja i troškova,jer raditi za to bolje neradit pogotovo kad nemas uslov za širenje.
Sada van sumnjam da mozes,mozes samo trazit rješenje da plivas u toj priči.
 

pinkis

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
15
Nisam uzeo 2 vec 1.
Nisu me natjerali u pdv zbog visine prihoda vec broja racuna... Pise u prcom postu da ne duljim
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Ok nije bitan razlog zašto si usao,usao si dobrovoljno i sad znas da je jedino rješenje ici trazit posao i da ti poslodavac placa doprinose.
A da netko bude imao razumijevanja da ces propast dok to poplacas od toga sumnjam da se budes pomogao.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Trošak knjigovođe odradiš sam, i umjesto da plaćaš knjigovođu platiš PDV.
Trebalo je prije nego si ušao u taj kredit raspitati se što i kako?
Kod ulaženja u bilo kakav kredit treba napraviti procjenu poslovanja.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
406
Po zakonu je da kad dobrovoljno uđeš ne možeš izaći 3 godine, nema tu iznimke niti pomoći
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
tri godine brzo prođu...a dug lijepo naraste... ;)

NEMA BESPLATNE LOVE U OVOJ DRŽAVI...sve su smdonje izračunale...eu smrdonje, naši su nesposobni i to smislit...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Imaš li koga zaposlenog u kući?
Ako imaš, upiši ga za nositelja. Možda bi to moglo pomoći?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Kredit se ne gleda kao dohodak,a idiotizam je što su te u*ebali da uđeš u PDV.
Iako si možda trebao pitati nekoga da se ne dogodi što se dogodilo.
Koliko sam gledao,nigdje nema uvjeta za odobrenje kredita da je ulazak u PDV .
Znam da HBOR isključivo kreditira one koji su u PDVu.
Morao si otvoriti račun koji počinje sa 15,a to može i poslovni korisnik koji nije u PDVu,jer nema smisla da baš svaki poslovni korisnik ulazi odmah u PDV.
Netko te je nasanjkao.
Imao si konzultanta ili si sam pisao poslovni plan?
Ako ste pisali da ćete ući u PDV u poslovnom planu onda ste morali tako i postupiti...
Pogledaj negdje da li moraš biti nositelj OPGa zbog kredita ili nemoraš.
Jedino što mi pada na pamet da zatvoriš OPG,izađeš iz pdva zbog prestanka obavljanja djelatnosti,prijaviš se na zavod za zapošljavanje,i onda opet ispočetka,otvori opg,pa u paušal ili u kojem si već sustavu,i pdv gotov.
 

pinkis

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
15
Imao sam konzultanta.
Nakon sto je kredit odobren, dobio sam papir za upisati taj broj poslovnog racuna s 5 da bi novac sjeo. I koga god sam zvao rekli su mi da taj broj imaju samo oni u PDV-u.
Nije bilo nacina da to izbjegnem osim odustati od kredita.
Prebaciti OPG na zaposlenig clana kucanstva mogu ali bas gledam prvo sta ce kreditor reci.
Nije mi palo na pamet da ga samo zatvorim i otvorim drugi isto na sebe (nisam bio ni u pausalu). I to povlaci pitanje kako ce kreditor regirati jer duznik sam ja osobno ali valjda i OPG (zatvoreni)...
 

pinkis

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
15
Edit: to da se racun ne moze otvorit ako nisi u sustavu pdva je informacija iz svih banaka. Sustav im nema uopce tu opciju.
I to je jedini razlog sto sam usao. Nije u pitanju ni iznos kredita, sve stavke da zbrojim ispod limita sam.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ako zatvoriš O.P.G. pada ti projekt, toga moraš biti svjestan.

Ako si kredit dobio, odnosno isplaćen ti je i utrošio si ga morat ćeš ga vratiti.

Sada je na tebi da odvagneš dali ćeš odustati od kredita i raspitati se dali automatski zatvaranjem O.P.G.-a izlaziš i iz sustava PDV-a. Sada je samo u pitanju rentabilbost svega, ako misliš da ne možeš to izdržati, bolje odustani od kredita...

Problem bi bio da se može ulaziti i izlaziti kako se kome sprdne, ta ja bi prvi kada dođe neka lova izlazio pa kasnije na manju dobit ulazio.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Velim glupo je ući u pdv da možeš dobiti kredit.
To nema veze s vezom.
Jer kada si u pdvu moraš voditi knjige pa banke u slučaju da trebaš kredit lakše procijene sposobnost(bonifikacija).
Ako uđeš u pdv a premali si,koja im je svrha kad nemaš značajan promet,ispod 300 tisuća kuna.
 

pinkis

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
15
Svrha je ta da dobiju jos jednog koji ce u drzavni proracun uplacivati vece doprinose svaki mjesec. Dok ne propadne.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kredit+sustav pdv=propast
Jednostavna računica lopovluk.
Prevarom ljude vuču u propast kad odeš u poreznu prave se ludi niko ništa nezna
 
Na vrh