• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

izrada freze za traktor

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
imate li iskustva ili ideju kako napraviti frezu širine 2 metra za traktor
pa podijelite sa nama , svaki savjet je koristan
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
što odmah ne kažeš, ima li kupiti, gdje i pošto su

pa ovisi koju oces...idi u najblizu trgovinu s poljo opremom...od kud si?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,420
Traktorska freza nije nikakva mudrost za napraviti. Prvo i najvažnije je snaga traktora, druga stavka je radni zahvat. Prema tome dimenzioniraš getribu, a zatim i sve ostalo. Getriba je najskuplji dio, ostalo je bravarija i to jednostavna :)
Jedino što ti treba "original" su noževi, a to kupiš od nekog postojećeg modela koji se proizvodi
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Traktorska freza nije nikakva mudrost za napraviti. Prvo i najvažnije je snaga traktora, druga stavka je radni zahvat. Prema tome dimenzioniraš getribu, a zatim i sve ostalo. Getriba je najskuplji dio, ostalo je bravarija i to jednostavna :)
Jedino što ti treba "original" su noževi, a to kupiš od nekog postojećeg modela koji se proizvodi
to me interesuje, koji odnos obrtaja je najbolji i koji diferencijal bi mogao iskoristiti, traktor je 77 konja , a radni zahvat 190 cm.
(ima kakva šema ili nacrt za izradu barem osnovne dimenzije)
 

sismis92

Novi član
Tu od
3 Tra 2009
Poruka
18
Prvo sto trebas da nabavis je rotor (osovina sa nosacima nozeva) i diferencijal od nekog kamiona ili nekceg malo jaceg(najbitnije da ga prepravis tj. da izvadis trkace i napravis osovinu iz komada sa spojnicom za pogon rotora), dalje nosece ploce koje idu s cela ne tanje od 8mm, kucista s lezajevima(najeftinije ti je kupiti gotova, nije neki kvalitet ali moze da posluzi), konstrukcija od cjevi malo deblje stjenke, malo lima da napravis zastitu, lanac i lancanici (prenosni odnos ti zavisi od diferencijala koliko treba da ubrzas rotor) i jos sitnica (farba, vijci, brusne i rezne ploce...). Najbitnije da znas sta hoces i da imas neku sliku u glavi i naravno pare i onda je sve lako. Ja trenutno pravim frezu sirine 165cm sa cjevastim valjkom bice negdje oko 400kg teska i bice gotova ubrzo, izace me sve da bude tip-top oko 500e, stim da sam sve sam pravio tokaraija, bravarija, lakiranje... A da je neko pravi to ide koliko materijal toliko i ruke pa sad vidi gdje si... Neznam odakle si mozda ti mogu pomoci oko nekih djelova gdje imas povoljno da nabavis...
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Imam dve slike freze pravljene za tomu vinkovića, diferencijal je od mercedesa 123-ke, ostalo je čista bravarija, a noževi su kupljeni gotovi radi daljnjeg menjanja. Frezu je pravio majstor iz Požege (Srb) i koštala je oko 900€.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Prvo sto trebas da nabavis je rotor (osovina sa nosacima nozeva) i diferencijal od nekog kamiona ili nekceg malo jaceg(najbitnije da ga prepravis tj. da izvadis trkace i napravis osovinu iz komada sa spojnicom za pogon rotora), dalje nosece ploce koje idu s cela ne tanje od 8mm, kucista s lezajevima(najeftinije ti je kupiti gotova, nije neki kvalitet ali moze da posluzi), konstrukcija od cjevi malo deblje stjenke, malo lima da napravis zastitu, lanac i lancanici (prenosni odnos ti zavisi od diferencijala koliko treba da ubrzas rotor) i jos sitnica (farba, vijci, brusne i rezne ploce...). Najbitnije da znas sta hoces i da imas neku sliku u glavi i naravno pare i onda je sve lako. Ja trenutno pravim frezu sirine 165cm sa cjevastim valjkom bice negdje oko 400kg teska i bice gotova ubrzo, izace me sve da bude tip-top oko 500e, stim da sam sve sam pravio tokaraija, bravarija, lakiranje... A da je neko pravi to ide koliko materijal toliko i ruke pa sad vidi gdje si... Neznam odakle si mozda ti mogu pomoci oko nekih djelova gdje imas povoljno da nabavis...
ja sam mislio raditi bez lančanika direktno iz diferencijala da budu poluosovine u ulozi rotora, prostije je za napraviti,
koji ti je odnos obrtaja rotora i izlaznog vretena
akad je nabavka dijelova ja mislim samo na noževe, diferencijal tražim ali neznam koji odnos prenosa uzeti

kosijerac- jako dobra freza da te dugo služi
 
Posljednje uređivanje:

sismis92

Novi član
Tu od
3 Tra 2009
Poruka
18
ja sam mislio raditi bez lančanika direktno iz diferencijala da budu poluosovine u ulozi rotora, prostije je za napraviti,
koji ti je odnos obrtaja rotora i izlaznog vretena
akad je nabavka dijelova ja mislim samo na noževe, diferencijal tražim ali neznam koji odnos prenosa uzeti

jest mozda prostije ali je slabo za tu sirinu jer su tanke polu osovine a i plitko ce ici mozda bi bila radna dubina nekih 5-10 cm, a i nebi mogao mjenjati brzinu... kod mene je diferencijal 4:1 ali zato moram staviti lancanik jedan 18 zuba a drugi 12 i to dodje nekih 1:1.5 ustvari ulaz 540 izlaz 135 onda da povecam na lancima pa dobijem rotor da se vrti 202.5 i to je sasvim dovoljno a uvjek moga da povecam ili smanjim... ma nisu samo nozevi ves ostale stvari nozevi su najjeftiniji u rumi, diferencijal negdje na otpadu, tako i plocevina lim i cjevi su ti najjeftini na otpadu zeljeza....
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
dferencijal bmw serje 5 ili mercedes 123 linija

jeli odgovara odnos prenosa obzirom da ne planiram raditi prenos lančanicima

šišmiš92
gledao sam originalne freze urađene na ovom principu i jako dobro funkcionišu
a što se tiće prenosa po tebi bi trebao biti odnos oko 2:1 jel to brzo
 
Posljednje uređivanje:

sismis92

Novi član
Tu od
3 Tra 2009
Poruka
18
jeli odgovara odnos prenosa obzirom da ne planiram raditi prenos lančanicima

šišmiš92
gledao sam originalne freze urađene na ovom principu i jako dobro funkcionišu
a što se tiće prenosa po tebi bi trebao biti odnos oko 2:1 jel to brzo

sve je to uredu ali je presiroko 2m za takav princip, meni se to licno nesvidja jer ostaje po sredini neobradjen dio zemlje... pa ja mogu odnos mjenjati, ako bude prebrzo ja samo smanjim broj zuba pogonskog lancanika i skratim lanac i to je to...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Te sa diferencijalom u sredini nisu se nešto pokazale , prvo slaba konstruktivno a i neće u zemlju da ide kao ona sa gornjim reduktorom
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Te sa diferencijalom u sredini nisu se nešto pokazale , prvo slaba konstruktivno a i neće u zemlju da ide kao ona sa gornjim reduktorom
dali se oblikom i veličinom noževa može riješiti dubina frezanja, konstukcija se da riješiti, meni najveći problem kod ove sa diferencijalom u sredini predstavlja kardanski prenos, obzirom da je ona niska u odnosu na traktor pa ne znam na koji način riješiti prenos da ne lomi kardan zbog velike razlike u visini kardanskog izlaza iz traktora i freze
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Možeš ti povećati prečnik rotora ali opet samo povećavaš sile i nisi riješio mnoge probleme
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Možeš ti povećati prečnik rotora ali opet samo povećavaš sile i nisi riješio mnoge probleme

ako povećam rotor gubim na snazi i trpi reduktor, za ovu sa reduktorom gore jeli dovoljna debljina osovine 65mm cijev debele stijenke
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Bolje ti je da uzmeš pun material punog preseka, otokari po potrebi i uklopi.
Dok uklopiš tu cev od 65mm, skuplje će te koštati...
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
cijev sam mislio zbog težine i veće debljine jer da stavim puni komad bit će teško
 

Najnoviji postovi

Na vrh