• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada roto malčera (reduktor Hassia)

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
698
Pošto nisam uspio pronaći neke detaljnije informacije (ima nešto o temi u malčerima ali sve je razbacano) o izradi roto malčera, prednostima i nedostacima odlučio sam otvoriti ovu temu.

Kao prvo, dobio sam od kolege reduktor od kombajna za krumpir HASSIA, koji je pokretao transportnu traku.
Reduktor je omjera 1.7/1, pa ću ga morat okrenuti.
Ležaji na osovinama su 6206 i 6207 ( čisto da se dobije orjentacija u vezi veličine).

Ukoliko reduktor bude odgovarajući, zanima me koji oblik elise odabrati ?
Dvokraki ili trokraki ?

Koju dimenziju ? Dal bi bio dostatan za 150 cm ?

Posjedujem INO TFZ 130 s kojim meljem grane u voćnjacima, ali za održavanje trave je prespor, htio bih napraviti roto malčer - kosilicu koja bi bila više za održavanje trave nego za malčiranje.

Evo i slike reduktora:









Molio bih sva iskustva i sve savjete bilo kakvi bili (što se tiče ovog nema glupih savjeta, samo dobri i manje dobri) ;)!
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
698
za ovo bih koristio IMT 533, IMT 542,
ma nije problem u traktoru :) funkcionira i 533 s roto malčerom 150 bez problema.

pogotovo za održavanje trave između redova što mi je potrebno, za zahtjevnije radove u voćarstvu imam ino malčer s čekićima...

ovo mi je potrebno zbog brzine. ono je presporo
 
Posljednje uređivanje:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
ma znam da nije 150 problem,radio je moj 533 sa 180 malčerom

150-160 bi bilo taman za malog
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Ak hoćeš kosilicu, napravi ju s dva noža, iskoristi multiplikaciju i poveži ih sa dva remena.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Pucaš na ovak nekaj?

roto-kosa-malcer-mali-traktor-slika-28572656.jpg
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
698
ZJ, prije bih nešto poput malčera, ukoliko se nađe neki ostatak grane koje nije zdrobio malčer s čekićima da ne doživim havariju, a i sama konstrukcija mi je lakša.

Tino, napravio bih nešto robusnije, ovo mi se čini dosta osjetljivo na drvne ostatke, a i sama izvedba mi se baš ne sviđa.

Malčer s 3 noža:



Malčer s 2 noža:


Po meni bi ovaj reduktor trebao biti dostatan za malčer, na debljoj osovini bi bila kardanska osovina, dok bi na početni dio kardan istokareni navoj za sigurnosnu maticu, a na ostali dio bi išlao ženski nastavak u obliku kardanske osovine (nešto takvo je na tvorničkim izvedbama roto malčera)

Evo slike malčera koje bi kopirao, znači širina 150 cm, koju elisu odabrati 2 ili 3 noža ?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
698
Malčer si sam delal ak jesi de su ovi reduktori najjeftiniji ...

Mursanic, na koga se odnosi to tvoje pitanje ?

Ja sam u izradi malčera a reduktor sa slika ću prilagoditi :)....

A ovaj sa slika je tvornički koliko vidim...
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Dal češ dobit potrebne okretaje za roto mulčer,meni se čini mala redukcija i mislim da če bit premalo okretaja na rotoru.Jedino ak bi preko remenica i remenom uradio dodatnu redukciju.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
698
Omjer na tvorničkim malčerima je 1:1.9, kod mene je 1:1.7, s time da ću malčer koristit samo za travu, i poneku zaostalu granu ( do debljine 1 cm) koja mi je ostala od malčiranja grana poslije obrezivanja voćnjaka.

Prijenosni omjer će biti ok, više me brine hoće li prijenosni zupčanici to izdržati, ali po meni bi trebali.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
vidio sam na nekom forumu kako su ljudi napravili roto malčer širine 180 cm od ladinog diferencijala
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
U temi Malceri, 232 strnica... Imas nesto o mojem kojeg sam sam napravio ! Ako trebas sto - pitaj slobodno, al ovaj reduktor... mislim da ti ne bude dobar !? Premali broj okretaja ...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Evo ekipa i ja uskoro krečem u izradu roto malčera od 160cm samo da stigne diferencijal od bembure, nadam se da sutra stiže, večina željeza je na kupu a ostalo kaj bude zafalilo budem potražil na otpadu. Imam pitanje za poznavaoce a pogotovo Savorisa jer je imao posla sa preradama diferencijal. Dif je omjera 1-3.4, šta sve tu treba nutra povaditi, povariti, preraditi, znam da je Savo pričal nešto oko trkačih...? Radil bi na tri noža, znam da je omjer malo žešči ali po potrebi bi ga reduciral mada mislim da u kukuruzu i travi nebi smjelo ništa stradati!
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kućište je tu, još da se napravi reduktor i gas.
c68c6164fec5d897674523a3da7eae88.jpg


Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,697
Ja ti držim fige da ga što prije završiš i da budeš zadovoljan sam sa svojim "uradkom" :)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Hvala, nadam se da će nešto vrijediti.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Tema malčeri je stvarno obilna
Volio bi da mi se jave oni koji su sami izradivali malčer. Radio bi malčer sa dva rotora po dva noža zahvata 1.6m. Te bi sve povezao s lancem??
 

Najnoviji postovi

Na vrh