• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada sumske prikolice od tamica pomoc

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Pozdrav svima nedavno sam uzeo sasiju od tamica 4,60m duzine i prednja osovina e sad nabavio sam druge felge od 22,5cola je 16cola jednostavno su slabe i niska bi bila prikolica sljedeće koja duzina rude ja najbolja i kotace na koju duzinu postavit da bude najbolje mislio sam jedno 150cm od zadnjeg kraja i sad ta osovina prednja od tamica dal ce bit dovoljna da nosi 5-7m drva?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,225
Pa zar je tamiceva sasija (mislis utovarni prostor) 4,60 m dugacka?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,422
Prednja osovina od tamića je za 16 gumu i može nosit do 2,5 tone sve preko je višak i vremonom se krive rukavci a za 7 metara drva trebaju rukavci biti najmanje 55 mm prečnik, jer se ponekad teret nakrene sav na jedan točak.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Što je osovina bliže zadnjoj strani to je ona manje opterećena. No više je opterećana šasija (na svijanje) i traktor (vertikalna sila na poteznici).
Sedam metri drv je cca 7 t (friška, mokra). Prema podatacima kolege @smilan prednja osovina od tamića nije prikladna za prikolicu te nosivosti, makar osovinu ugradil čisto otraga. Trebaš još jednu takvu osovinu i složiti tandemku. 😉
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Dobro uglavnom osovina je 45mm na najslabijijem djelu stavit cu je na 1/3 duzine prikolice kolega godinama vozi 5-7m drva ista osovina nije nikakva pojacanja ali je felge od kamiona stavio tako i ja sam naso prepravio da rupe pasu i gume kamionske onda planiram ovako pojacat pod koso stavit zeljezo jaće crvenom bojom označeno (amortizere i gibnjeve sam skinuo) jer taj dio gdje sam označio narančastom bojom je slabije je meso od sredine gdje je puno deblje nek vozim 5m cjepanica meni dosta a ovrsine mogu i vise to mislim da bi trebalo ić
 

Prilozi

  • 2020-08-09_16.57.09.jpg
    2020-08-09_16.57.09.jpg
    71 KB · Pregleda: 66
  • DSC_2393.JPG
    DSC_2393.JPG
    53.7 KB · Pregleda: 63

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gle ti možeš napraviti kak ima kolega ili nekako drukčije (bolje ili lošije). Između vožnje 5 i 7 metara je razlika skoro 2 tone, odnosno 5 t je 29% manje.
Ja sam ti napisal da je kod slabije osovine ili guma, bolje osovinu pomaknuti više otraga (manje je opterećena), a koliko, to zavisi os jačine uzdužnih profila i dopuštenog vertikalnog opterećenja na kuku traktora.
Ukruta koju spominješ sigurno nebu škodila, naprotiv. No, ona ne rješava slabo mjesto te osovine koje je navel @smilan.
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Razumijem da ipak sam odusto sa osovinom od tamica danas sam uspio nac od MAN kamiona koja je jaca i nebudem imo brige oće puknut i uvijat se a pasu mi felge sto imam 22,5cola... Samo se dvoumim još dal da stavi fiksno rudo ili okretno sad na traktorima ima okretne poteznica mislim da nema potrebe
 

Prilozi

  • 2020-08-15_12.55.40.jpg
    2020-08-15_12.55.40.jpg
    65.1 KB · Pregleda: 36

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako na traktoru imaš okretnu poteznicu, ne da ne trebaš okretnu kuku, nego je ne smiješ koristiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Postavi okretnu kuku s rupom fi 50, rudo nek bude kvačeno na donju kuku. Sve niske kuke, bilo automatske, s fiksnim klinom ili pak obične kategorije D su fiksne.
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Da doljnja kuka je fiksna mi na oba traktora Al bez brige mogu na gornju jer su gume visoke i dimenzije 22,5cola.... Sad rudo sutra planiram malo pravit od prvih stica jedno 1,10m do 1,20m duzine mislim da bi to bilo dovoljno nebi volio dugacko rudo zbog okretanja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Postavi rudo za donju kuku radi boljih vučnih svojstava.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mario,
bolje je da zaboraviš na gornju kuku. Predviđena je za dvoosovinke. Posluhni kaj ti preporučuje ZJ. Ako baš hoćeš da pod prikolice bude paralelan sa cestom, možeš to dobiti rudom. No, ako je sanduk nagnut malo prema naprijed, lakše se vuće uzbrdo, pogotovo visoki teret..
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,605
Bum ti poslikal svoju duga 4 metra i štice 1,5m. Ide 6 metara i to mu je puna kapa naravno ako te zanima. Okretno rudo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,383
Sama sasija od tamica je slaba da bi nosila taj teret, mora se to pojacat, pogotovo na toj duzini na koju planiras
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Stavio sam 120x 120 5mm meso koju duzinu rude ostavit mislio sam 110cm
 

Prilozi

  • DSC_2463.JPG
    DSC_2463.JPG
    51.4 KB · Pregleda: 52

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,225
Ljudi....vi ovakve prikolice planirate registrirati ili???
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako sam dobro upoznat, trenutno nije moguće registrirati prikolice iz samogradnje.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,225
Je ali osim rude potreban je atest i za cijelu sasiju....bar mislim....
 

Najnoviji postovi

Na vrh