• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Bilo sve po PSu osim navodnjavanja. Dvije godine suše su samo olakšale odluku.
Radilo se za Poljoprivrednu zadrugu, a oni imali svoju računicu.
Srećom, koliko znam nije bilo kredita. Podizao se u ono zlatno doba kapitalnih i poticaja. Država snosi isto dio odgovornosti:icon_rolleyes:

Po meni je to apsurdana stvar uložiti tolike para, a ne riješiti jako bitan faktor, a to je navodnjavanje. Bez vode nema ni prinosa, a o kvalitetu da i ne govorim.
Jabuka jeste da ima nisku cijenu ploda, ali to se mora riješiti visokim prinosom i kvalitetom.

Nije bilo računice...hektar jabuka ide van....gotovo je....radilo se sa gubicima. Mislilo da se može.

Mišljanja sam da se nije stručno vodio ovaj zasad i zato nije bilo računice.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
žao mi je posiječenih jabuka, odnosno bilo kakvoga voća ili ičega jer barem mi znamo koliko treba truda za uzgojiti jednu biljku , a kamo li hektare nasada

ali...

jedan kolega koji je bio kod mene u voćnjaku me pita,, zašto nisam stavio na nasad mrežu i sve po PS-u,,

ja mu kažem zato što je skupo i ne isplativo za proizvodnju, ne ići grlom u jagode
jedan nasad pogotovo početni trebao bi zaraditi buduće nasade i to raditi i usavršavati godinama
ali mi pohrlimo za talijanima ili zapadom koji su vrh proizvodnje i kod kojih je sve uređeno i organizirano i polako dovedeno do ovokvog modernog današnjeg stadija
a mi to hoćemo preko noći
e pam ne ide,možda odabranim pojedincima , ali nama "stoci sitnog zuba" šta ostane
možda je teško to prihvatiti ali po mojem mišljenju to je tako
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Onakav voćnjak uništiti srce da zaboli, zaista šteta nije mi jasno da je tako nerentabilan a jabuke imaju svoju cijenu, prodaje se škart po 4 kune još da se riješi navodnjavanje i netko ko se razumije i da se posveti poslu sigurno bi bio rentabilan.

Usput dali da osiječem ovu jednu grančicu što strši ili da ju pustim ovu sezonu.??
Hvala za odgovor..
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Malo je bezobrazno reči da nije znao proizvoditi, čovjek je agronom, vodio čitav niz voćnjaka. Kad bi se reklo da se čovjek ne razumije u prodaju, to bih već mogao prihvatiti. 3 godine je nudio da neđe nekog da nastavi, svi su odmahivali rukom, jer ne znaju kud bi sa svojim jabukama. Paradoks da više zaradi na rezidbi tuđih voćnjaka, nago na svom vlastitom. Nakraju krajeva ljudi eliminiravaju i veče voćnjake.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Prošlu godinu je bilo pod rentom, međutim čovjek, koji je radio, je isto odustao.
Pretprošle godine uz ne uračunati posao bilo 10000kn minusa

Tisuću puta sam rekao hvala Bogu što nemam više nasada jabuke,kruška je sasvim druga priča koja se isplati,jer je nema.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
da kruška
ali opet kruška ima svojih minusa i nedostataka
pa ti sad budi pametan
a i ima je sve više i više

ja sam samo htio reći da se ljudi zalete sa kupovinom mreža ,novih strojeva ... pa im nije isplativo

znam da to sve olakšava proizvodnju, ali je i opterećuje
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Lijepo i veliko olakšanje kada sve imaš za sigurnu proizvodnju bez gledanja u nebo svaki put pri promjeni vremena. Ipak prodaja gotovog proizvoda je najveći problem.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
Hocel covjek odsjec onu granu ? :) ja mislim da ostavi nek stoji zakasnio si krneula vegetacija
 

atomizer2

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
64
Ljudi jel kome stigla tuzba za proizvodnju zasticenih sorti jabuke?ja sam danas dobio od Korper i partneri za crips pink.optuzili me da reproduciram i prodajem sadnice neovlasteno a to ne radim. Imam u nasadu pinka kao i mnogi drugi vocari od toga ne bjezim.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Odsjeci onu grančicu i poskidaj rukom sve ove mlade izboje,ostavi samo pri vrhu 4 mlada izboja za buduću provodnicu i grane.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ljudi jel kome stigla tuzba za proizvodnju zasticenih sorti jabuke?ja sam danas dobio od Korper i partneri za crips pink.optuzili me da reproduciram i prodajem sadnice neovlasteno a to ne radim. Imam u nasadu pinka kao i mnogi drugi vocari od toga ne bjezim.
Ne znam kako je kod nas, ali znam neke slučajeve u Sloveniji, gdje su tražili da se nasad uništi komisijski (i to na trošak vlasnika nasada); znači ne samo pila i reži i priča gotova.... :(doh):
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Pitanje za bobostara

-u mome kraju pojedini voćari koriste mineralno rafinirano ulje uljane repice (iz lidla) pomješano s tekućim deterdžentom, omekšivačem itd. kao zamjena za bijelo ulje
-u biti bijelo ulje i je repičino rafinirano ulje dorađeno za uporabu u poljoprivredi, zanima me dali ovo mehaničko miješanje deterdženta i ulja može imati sličnu ulogu pravog
-velika razlika u cijeni koštanja, možda bi bilo isplativo, osobno sam vidio tu mješavinu i na oko izgleda jednako kao org. ulje
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Oko 10% , znači 10 l ulja 1 l omekšivača, ulje oko 10 kn/l i omekšivač 1,5 kn , puno jeftinije po litri od orginala ...
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Oko 10% , znači 10 l ulja 1 l omekšivača, ulje oko 10 kn/l i omekšivač 1,5 kn , puno jeftinije po litri od orginala ...

nisam skužio što koristiti kao omekšivač??
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Omekšivač koji žene stavljaju u perilice (ornel, silan itd..) ili tekući deterdžent ...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I ja znam ubaciti deterđent za posuđe kada mi usfali okvašivača.Konkretno - Čarli.
 

Najnoviji postovi

Na vrh