• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Gdje se mogu nabaviti sadnice jabuka osim gore u međimurju i to od sorte Pink lejdi??

Šta niko ništa nezna ili jednostavno neželite pomoč forumašu :icon_scratch:
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Koliko je meni poznato Pink se ne smije prodavati u HR jer nismo kupili "licencu", e sad manja količina za svoje potrebe vjerojatno se može nabaviti a na veliko znam da su kupovali pod drugim imenom, pitaj u Polj. Institut u Osijeku odjel voćarstva....
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Koliko je meni poznato Pink se ne smije prodavati u HR jer nismo kupili "licencu", e sad manja količina za svoje potrebe vjerojatno se može nabaviti a na veliko znam da su kupovali pod drugim imenom, pitaj u Polj. Institut u Osijeku odjel voćarstva....

Nebi ništa na veliko nego za sebe 3-4 sadnice,ima kod nas jedan vočnjak pa ima te jabuke i fine su pa smo si htjeli takve zasadit u svoj vočnjak. Hvala na odgovoru :icon_thumright:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Cripps Pink (Pink Lady) je australska sorta nastala križanjem sorata Golden Delicious i Lady Wiliams 1979. god., a na tržište je uvedena 10 godina kasnije. Ime Pink Lady je zaštićeno i patentirano od strane APAL-a (Apple and Pear Australia Limited) zbog nadzora kontrole kvalitete jabuka koje se prodaju pod imenom Pink Lady. Jedna je od najmlađih sorata u uzgoju i može se reći da je visokoproduktivna plantažna sorta. Ima povećane zahtjeve za temperaturom, tako da je uzgoj djelomično ograničen. Dosta kasno dozrijeva, od kraja listopada do sredine studenoga. U područjima koja odgovaraju za njeno dozrijevanje, njome se produžuje vrijeme dozrijevanje jabuka. Potrebni su joj oprašivači, a dobrim su se pokazali sorte Fuji i Gala. Plod je srednje velik do velik, duguljastog, koničnog oblika s velikim površinama zelenkastožute boje te dopunskim crvenkastorozim obojenjem, što čini karakteristiku ove sorte. Meso ploda je čvrsto, gusto, kremaste boje, a okus slatko kiselkast te podsjeća na Granny Smith iako je uvijek bolje ocijenjena od nje. Po svojim organoleptičnim kvalitetama probija se zamjetnom brzinom na svjetsko tržište, vjerojatno i brže nego bilo koja druga sorta. Pokazuje dugačak vijek čuvanja i ne pokazuje znakove bilo kakvih fizioloških oštećenja kod normalnog čuvanja.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
kako to spriječiti,ima li kakva zaštita?

Ja se nebi puno sekirao zbog tog truleža ploda (monolia fructigena) što se tiče te bolesti jabuke, ona je mizerna, jest da se desi, ali jako retko...eto tebe baš strefilo, i sad se sekiraš! Više treba obratiti pažnju na startu "Venturiju" zvana - krastavost, pa jabukin cvetojed i smotavac!
Trulež ploda obično napada koštičavo voće...al jabučasto,,,retko, i ako se desi, bude po koji slepljen za granu i mumicificiran plod, kao u tvom slučaju.
Ima fungicida koje se koriste za trulež ploda, ali niko to nekoristi za jabuke...
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
ima i mravi su se pojavili ne znam sta se koristi za njih,na ruzama sam juce vidio i uši zelene njih sam konto neopitroidom poderat..
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
ima i mravi su se pojavili ne znam sta se koristi za njih,na ruzama sam juce vidio i uši zelene njih sam konto neopitroidom poderat..

pa mravi su ti se pojavili zbog lisnih ušiju. lopovi čekaju da se one pojave i kada počmu ispuštati mednu rosu nakon što se nasišu sa biljke, oni fino dođu i to kupe sa njih i eto veselja besplatnog :icon_lol:. za lisne uši nisam siguran da više pomaže neo-pitroid. ako možeš nabaviti sredstvo DALI, meni se pokazalo izvrsnim za lisne uši :(clap):
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
danas sam pregledao malo jabuke i primjetio sam na par stabala na listu neke crve dali je to rutava buba i sto raditi
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Rutava buba (cvjetojed) je veliki insekt, otkucaj na google-u pa češ vidjeti slike.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Čemer, jad i bijeda u bratićevom voćnjaku...imao je volje za rad, međutim nije išlo:(.....agonija je morala završiti:icon_toilet:
29n84uc.jpg

i3dkwk.jpg

241l72t.jpg

o5vvux.jpg

2j46mc2.jpg
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Šta je bilo s ovim vočnjakom...u čemu je problem ako dobro vidim stabla su posiječena na metar visine......
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Nije bilo računice...hektar jabuka ide van....gotovo je....radilo se sa gubicima. Mislilo da se može.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jel bilo na kredu ili šta?
Vidim da ima mrežu, navodnjavanje?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Bilo sve po PSu osim navodnjavanja. Dvije godine suše su samo olakšale odluku.
Radilo se za Poljoprivrednu zadrugu, a oni imali svoju računicu.
Srećom, koliko znam nije bilo kredita. Podizao se u ono zlatno doba kapitalnih i poticaja. Država snosi isto dio odgovornosti:icon_rolleyes:
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
mislim da sam na jedno mjestu na forumu pročitao komentar da je ipak kruška povoljnija od jabuke u svakom smislu
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Prošlu godinu je bilo pod rentom, međutim čovjek, koji je radio, je isto odustao.
Pretprošle godine uz ne uračunati posao bilo 10000kn minusa
 

Najnoviji postovi

Na vrh