• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanska jabuka - kaki

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Većina će otpasti,ali možda će ostati 4-5 kom.Meni je lani na 5-godišnjem cvalo i preko 1000 cvijetova,na kraju ostalo 7 plodova.A prije toga ih je bilo oko 80-ak,godinu prije,tako da je kaki jako za.... što se toga tiće.
 

Mio30

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
13
Ljekovito djelovanje kaki jabuke na naš organizam

List kaki jabuke koristimo kao dobar adstrigent, što znači da list biljke dobro zateže tkivo u našem organizmu. Plod kakija ima veliku nutritivnu vrijednost i dobra prirodna ljekovita svojstva te se preporučuje kao antitusik, adstrigent, laksativ i stomahik. Svjež plod ili sok kakija uzimamo za liječenje bolesti crijeva kao što su kronična konstipacija, upalna stanja i infekcija crijeva. Također kaki je dobar prirodni lijek kod poremećene probave i pražnjenja naročito za vrijeme putovanja ili promjene klime.

Bolesti želuca također liječimo uz pomoć kaki jabuke. Kod prehlađenog želuca, gastroenteritisa, loše probave želuca te loše probave inače, pomoći će nam kaki jabuka. Kaki jabuka je dobra i za liječenje hemoroida, bolesti jetre i žuči te za liječenje proljeva.

Osušeni zreo plod kakija dobro je ljekovito sredstvo za liječenje komplikacija sa bronhima i to naročito kod suhog kašlja. U tom slučaju uzimamo prašak od suhog kakija. Mladi izdanci grana djeluju kao adstrigent i stiptik, svježe istisnuti sok kakija dobar je kod liječenja visokog tlaka, a cvjetne čaške su dobre za liječenje štucavice. Pomoću kakija liječiti možemo i bolesti živaca, a dobar je i za jačanje imuniteta.

Izvučeno iz članka.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Probao sam ja da pravim caj od lista od 2 sorte kakija i prvi je bio ok i moglo se piti a drugi je bio toliko gorak caj da sam sve pobacao sto sam osusio listove a bilo ih je dosta.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Probao sam ja da pravim caj od lista od 2 sorte kakija i prvi je bio ok i moglo se piti a drugi je bio toliko gorak caj da sam sve pobacao sto sam osusio listove a bilo ih je dosta.
Svaki dobar čaj je gadan za piti.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Mlado stabalce kaki, sorta Tipo, na početku vegetacije:



Obožavam kaki, a kako su mu sadnice skupe i kod nas ne baš uvijek lako dostupne, potrudio sam se i pognojio ga vrhom punim kolicima prezrelog stajnjaka jesenas. Prije nekoliko dana gnojio sam sa 1 kg NPK 15 : 15 : 15, a dobiti će i prihranu KAN-om za mjesec dana. Do sada nisam imao potrebe ni za kakvom kemijskom zaštitom u ovih nekoliko godina :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Moj je četiri godine uzastopce izmrzavao totalno - a prošle je imao dva ploda.
Sada je prolistao, ali cvijetova nema.
Hoće li cvijetova biti nakon listanja?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Onda ću valjda dočekati cvijetove. Zaboravila sam kada je procvao prošlog proljeća.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ma hoćeš, a i cvjetovi nisu baš nešto jako vidljivi izdaleka. Kaki najprije prolista i počne tjerati mladice - pa tek onda cvjeta
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Evo, izboji na kakiju lijepo tjeraju. Cvijeta još nema, ali će ga biti, vjerujem obilno:

 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Cvjetova na svim kakijima ima more jedno. Isto tako, ove godine mi, po prvi puta, cvate Diospyros lotus - ali nažalost je muška biljka :(
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ovako izgledaju cvjetni pupovi na muškoj biljci D. lotus:



A ovako cvjetni pupovi na kakiju, sorta Tipo:



 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E, sada si me zbunio, pa zar treba i muška biljka?
Ja imam samo ovakvu ko na drugoj slici, i ima jako puno cvijetova.
Šta ću sada?
Prošle godine je bilo nekoliko cvijetova, ali je na kraju ostalo par zametnutih, a do kraja su izdurala dva ploda.
Šta da radim?
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Ma ne brini se, ne treba ti "muška biljka". Kaki ne treba stranog oprašivača. Ako imaš sortu Tipo, možeš posaditi sortu Ciocolatino ili Vainiglia koje če mu poslužiti kao oprašivači ali ne radi zametanja plodova, nego radi druge stvari. Tipo se mora umediti za konzumaciju ali ako se opraši sa jednom od tih sorti, onda ga možeš jesti dok je još čvrst.

Kod kakija je inače normalno da prve godine odbaci večinu plodova ali kada stablo ojača, morat češ podupirati grane da se zbog roda ne polome. Zato prilikom formiranja uzgojnog oblika treba voditi računa, da primarne grane izrastaju pod čim otvorenijim kutem u odnosu na provodnicu.

A ovo što je @breskvar spomenuo D.lotus, to ti je kako bi po domače rekli, divljak na kojega se cijepi plemeniti kaki, na primjer Tipo.
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Cvjetova na svim kakijima ima more jedno. Isto tako, ove godine mi, po prvi puta, cvate Diospyros lotus - ali nažalost je muška biljka :(

Moja je nažalost ženska,pa opet ništa od sjemenki. Lani je imala plodiće kao špekule,nekoljiko komada,ove godine ih ima na tisuće. Svjetovi su pojedinačni

23ly5qx.jpg
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Evo kako izgledaju muska i zenska biljka lotus, od pocetka cvetanja pa sve do zrelih plodova.
Ja sam posadio lotuse greskom pre 5 godina (ja kupio kaki a prodavac mi podvalio lotuse) i nisam hteo da ih vadim da vidim dal ce biti muska i zenska biljka :wink:
Sto se tice plodova lotusa sitni su jako a i ukus im nije nes poseban, mene podseca na trulu sljivu ko da jedem samo malo sladje :D:

Ono sto sam primetio i prve godine kad je cvetala muska sadnica je da ih pcele obozavaju, svake godine muska sadnica u vreme cvetanja je prepuna pcela.
Juce po hladnom vremenu a pcele na cvetovima lotusa a kad je bilo takvo vreme pre kad su cvetale jabuke, kruske, tresnje i ostalo nase voce pcela nije bilo.. sto znaci da vole cvetove lotusa :)

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Hou8d6hlDsc[/YT]​
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ja bi volio imati i žensku biljku Diospyros lotus, samo zbog sjemenki za podloge. Diospyros kaki nema muške i ženske biljke.

Po literaturi, kaki sam odbacuje višak ploda, naročito mlade biljke. No, kod mene to "ne drži vodu" jer je mladi kaki sorte Tipo, posađen u proljeće 2012. kod mene lani do zrelosti donio preko 90 plodova, većina od njih teži od 300 grama. Drugi kaki iste starosti i iste sorte imao je lani samo 2 (ogromna) ploda.

Što se savijanja grana tiče, napravite od deblje žice savijače za grane i dok su izboji duljine 20 - 30 cm i još zeljasti, iz osnove ih otklonite pod kut od cca 45 stupnjeva.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ne znam koja je mojasorta, imala sam prošle godine dva komada i već jako kasno ih ubrala i čekala da omekane - jesu, ali su svejedno bili trpki dok sam ih jela - i to poprilično.
Zašto?
 

Najnoviji postovi

Na vrh