• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanska jabuka - kaki

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Hvala, saznala sam zašto je moj kaki trpak kada se jede - plodovi nemaju sjemenki, a čim je sjemenki u plodu manje, trpkost je jače izražena.
Ove godine trpkost nije bila jako izražena, no i rod je ove godine bio beznačajan, desetak plodova, u odnosu na prošlu godinu kad sam nabrala tridesetak kila.
Prijašnja odluka da ga iskrčim je poništena - ostaviti ću ga, bez obzira na djelomičnu trpkost plodovi su ukusni kada su zreli.
A oni u dućanu su bezobrazno skupi.

Bravo. Raduje me tvoja odluka.
ove jeseni sam u jednom selu kod nas vidio stogodišnji kaki i jeo njegove plodove. Jednostavno fascinantno. ja budala zaboravio slikati
 

zoommode

Novi član
Tu od
6 Stu 2017
Poruka
9
Zasadio sam ovog proljeća dvije petogodišnje(navodno) sadnice sorte Tipo. Sadnice su nagnojene prilikom sadnje, kasnije su okopane i obrezane. Primile su se i plodovi su već odmah krenuli što me čudi. Strah me je da će ti plodovi u ovako ranom stadiju uzimati hranu ostalim dijelovima voćke. Što napraviti?
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Evo jedan video o tome kako se jede kaki za sve one koji ga nikad nisu probali :).

 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Kod mene završena sezona što se tiče kakija, plodovi pobrani i dosta njih već i pojedeno. Ove godine najkrupniji plod kakija je bio 460g težak :).

 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Jedan video mog stabla kakija kojeg do sada niste imali priliku videti.

@ kalemkonjuh

To sve zavisi od vise faktora ali moze poceti najranije radjati 2 godine posle sadnje na stalno mesto.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Moj je počeo rađati petu godinu.
Sve dok mu nisam, nakon 4 godine čekanja i razočaranja svakog proljeća četvrtu godinu na jese rekla - ovo ti je zadnje šansa - ili budu sljedeće godine plodovi ili bude sjekira radila.
Čudo jedno kako je japanka razumjela hrvatski, od tada rađa svake godine. :)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Moj je počeo rađati petu godinu.
Sve dok mu nisam, nakon 4 godine čekanja i razočaranja svakog proljeća četvrtu godinu na jese rekla - ovo ti je zadnje šansa - ili budu sljedeće godine plodovi ili bude sjekira radila.
Čudo jedno kako je japanka razumjela hrvatski, od tada rađa svake godine. :)
Ako riječi ne koriste preporuča se par puta isturirati motorku kraj nje. ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Gdje kupiti sadnice i jel to osjetljiva biljka? Koja sorta?
Lokacija SZ Hrvatska.
Voli bi imati koju u voćnjaku, jer volim plodove.
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Znadu ih imati u Bauhausu al je cjena paprena , lokalni poljoprivredni dućani ,rasadnici. Ako je akcija 80 kn ili sve do 200 kn .Ne bi trebala bit osjetljiva , meni rodila prvu godinu a sad već dvije sve odpada .Zasadio još dvije pa čemo vidjet ,negdje griješim . Pratim jednu u Trnovcu Bartolovečkom uz glavnu cestu , poveće stablo lišće odpadne a ostanu samo plodovi ko da kite jelku .Ma milina za vidit .
 
  • Like
Reactions: ZJ

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Video o tome zasto u plodu kakija nema semena i zasto neki plodovi sazrevaju ranije od ostalih.

 

golmar

Novi član
Tu od
6 Lip 2022
Poruka
2
Posadio sam ovo proljeće sadnicu sorte tipo. Ispod kore je zelen, ali nije potjetao niti lista. Da li je propao ili da još čekam. Negdje sam čuo podatak da kaki može mirovati cijelo ljeto, pa potjerati tek sljedeće godine?! Sada je već kraj 8. mjeseca.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Član HUP 365 ima sumnjivu pozadinu (kockanje), a i ne govorimo baš katalonski.

Ipak, ovdje je prijevod njegovog odgovora (mislim da bi mogel nekome koristit):
Ispričavam se zbog eventualne zabune. Čini se da postoji problem s kakijima koje padaju s vašeg japanskog stabla kakija. Postoji niz razloga zašto može doći do opadanja ploda, a mogu biti povezani s čimbenicima kao što su: Oprašivanje: Nedovoljno oprašivanje može uzrokovati opadanje plodova. Provjerite ima li dovoljno insekata oprašivača (poput pčela) u tom području. Prorjeđivanje: Prenapučenost voća može uzrokovati natjecanje za resurse, uzrokujući pad nekih. Razmislite o prorjeđivanju plodova kako biste svakom voću ostavili dovoljno mjesta za rast. Zalijevanje: Kao što ste spomenuli zalijevanje, važno je održavati stalnu vlažnost, posebno u kritičnim fazama kao što su cvatnja i razvoj plodova. Nutritivna ravnoteža: Pazite na primjenu uravnoteženog gnojiva. Na primjer, višak dušika može uzrokovati pretjerani vegetativni rast koji utječe na razvoj ploda. Suzbijanje štetočina: Provjerite ima li znakova štetočina ili bolesti koje bi mogle utjecati na voće. Neki štetnici ili bolesti mogu uzrokovati prerano opadanje plodova. Može biti korisno konzultirati se s lokalnim vrtlarom ili savjetodavnom službom za individualizirani savjet na temelju vaših specifičnih uvjeta uzgoja. Oni mogu dati upute prilagođene vašoj regiji i specifičnoj vrsti japanskog kakija koji uzgajate.
 
Na vrh