• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanske prepelice

perje

Član
Tu od
2 Ožu 2010
Poruka
38
Evo nove teme.
Stavljajte slike, dijelite savjete i iskustva....
Zabavite se! :D
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Pozdrav,nemam nista protiv tema ovakvih ovdje,ali na svijetu ljubimaca su strucniji ljudi u uzgoju peradi(ovdje je tema o uzgoju peradi jako malo)
Inace se bavim uzgojem japanskih prepelica i bas danas mi se leže prva ovogodisnja tura..zasada ih imam 300-tinjak,ocekujem da ce ih biti maximalno 400!
Pripremam se za sezonu,pa nije na odmet imati mladih ptica odmah u proljeće:)
 

perje

Član
Tu od
2 Ožu 2010
Poruka
38
Bok,
Kolko im otprilike treba da počnu nesti, negdje oko 50 dana? Tako sam čuo.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ovisno o uvjetima u kojima ih drzis,ako ih drzis na toplome,oko 20°C pocnu nest i dosta prije,meni su znale ponekad i sa 35 dana pronijeti,ali neredovito...inace u prosjeku nakon 50 dana,ali to opet ima svoje uvjete,ako ih drzis na hladnome,nece ni nakon 50 dana!
 

perje

Član
Tu od
2 Ožu 2010
Poruka
38
Ok. Mogu im stavit negu žerulju ako nebude toplo pa s tim dopunim.
A kak redovito nesu? jel svaki ili svaki drugi dan? Jel ima veze s prostorom, mislim na kavez. Napravio sam jedan veličine: duljina-80 cm, širina-35 cm, visina-23 cm. Valjda bude dobar za 2 koke i pijetla?! :?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
slobodno im stavis zarulju od 40w,mozes i 25!AKo zelis vecu nosivost svijetlo ostavis im svijetlo cijelu noc..Teoretski svakih 17 sati prepelica iznese jedno jaje...ja ti u takvom boxu ko tvoj,tih dimenzija imam 10 prepelica!Tako da ne brini za prostor,ako ih nemas za jaja,kao sto ja imam,viska prostora nemoze biti...sto vece to bolje..ipak ako zelis iskljucivo jaja,onda ih mozes imati vise na manjem prostoru...opet netreba pretjerivati,jer pocnu se kljucat,ako im je prostor premalen!
 

perje

Član
Tu od
2 Ožu 2010
Poruka
38
Hvala puno na savjetima :D
Izbušit ću na poklopcu rupu i postavit žarulju ( ograđenu žicom da ju ne dodiruju ).
Probat ću, ako će bolje nesti sa svjetlom, ostavljat ću im.
Vidjet ću...imam par kvadrata stiropora. Mislim da bi bilo dobro ogradit kavez njime.
Javit ću kad ih nabavim. Jedva čekam :D
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
također izbjegavaj da su na propuhu...Stiropor i zarulje bas i neidu skupa,pazi da se ne zapali to!meni su bile na -18 stupnjeva vani u volijeri i nije im nista bilo,kolko sam skuzio u 3 godine koliko uzgajam prepelice,teze podnose vrucinu nego hladnocu!vise gubitaka imam ljeti nego zimi!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Za prepelice ti je preporucljivo drzati ih sa svjetlom 23h i 1h mraka.
Tijekom noci im mozes malo prigusiti svjetlo,tek tolko da vide kad idu piti i jest.

I pazi na rasvjetu i temperaturu.
Jer prerano nesenje,ti moze imati za posljedice manja jaja i vidljivo kraci tijek nesenja.
Kod ljudi koji ih drze sam vidio da iznad "gnijezda" imaju zarulje (neznam bas koliko ti to pomaze)
 
H

Hrvach

Guest
Pozdrav ljudi! Dobio sam priliku da nasadim 30 prepeličjih jaja za sebe,a nemam nikakva iskustva u držanju tih životinja. Svu perad sam držao i imam iskustva s tim pa me zanima na šta treba paziti kod prepelice, kakva je ishrana i kakva su vaša iskustva u njihovom držanju. Još me zanimaju gajbe. Imam drvene kutije od 5mm šperploče dimenzija 50*47*35 koje bi htio preurediti u gajbice za prepelice pa me zanima kolko bi prepelica stalo unutra. Dignu sam temu iz mrtvih nakon više od godinu dana,al se nadam da ćete mi pomoći.
 

Voicee

Član
Tu od
27 Lis 2010
Poruka
163
Mislim da bu to malo teže išlo na ovom forumu....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
H

Hrvach

Guest
Već sam pročitao na tom forumu,ali sam htio čut iskustva "domaćih" ljudi s ovog foruma. Muči me ovo sa svijetlom, neću valjda morati ugrađivati rasvjetu u gajbe. Ili da im dam baterije pa si nek sam svijetle kad im treba.
 

Voicee

Član
Tu od
27 Lis 2010
Poruka
163
Ja ih nemam ali sam od kolega čuo da im je temperatura i svijetlo važno.Mislim da po noći trebaju imati neko slabo svijetlo da budu mirne....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
P

pero11

Guest
Pozdrav ljudi! Dobio sam priliku da nasadim 30 prepeličjih jaja za sebe,a nemam nikakva iskustva u držanju tih životinja. Svu perad sam držao i imam iskustva s tim pa me zanima na šta treba paziti kod prepelice, kakva je ishrana i kakva su vaša iskustva u njihovom držanju. Još me zanimaju gajbe. Imam drvene kutije od 5mm šperploče dimenzija 50*47*35 koje bi htio preurediti u gajbice za prepelice pa me zanima kolko bi prepelica stalo unutra. Dignu sam temu iz mrtvih nakon više od godinu dana,al se nadam da ćete mi pomoći.

Iz mojeg iskustva prepelice su jako jednostavne životinjice za držati, ne traže puno, a puno daju :)
Mi smo napravili gajbe od drvenih letvi i žice, dimenzija 150x60x100 i otprilike u svaku gajbu nam stane 60-ak komada s tim da još imaju mjesta za trčkaranje uokolo i nije im tijesno, tako da mislim da bi u ovu tvoju gajbu bez problema stalo 30 prepelica. Što se tiče uvjeta, važno je da kao i svaka životinja imaju dostupnu svježu vodu i hranu, a osvjetljenje bi trebali imati po principu 23h dan, 1h noć. Obzirom da su naše prepelice u zatvorenijem prostoru mi smo dali ugraditi na plafon dvije lampe koje imitiraju danju svjetlost, a u svakoj gajbi se još nalazi i žarulja (manje prepelice 150W, odrasle 60W) koja im svijetli po noći kad su i temperature niže. Optimalna temperatura je između 18-22 stupnja. Što se tiče ishrane, ista je kao i kod kokica, znači čisti šrot sa dodatkom koncentrata za odrasle, dok malene hranimo smjesom za piliće Čakovec jer se pokazala najkvalitetnijom. Slobodno im se doda svježe travice ili djeteline pa si one to malo čupkaju za gušt.

nadam se da sam pomogla!
 
H

Hrvach

Guest
Puno hvala na pomoći! U nedelju idem po jaja, naručio sam 30 komada za nasad pa ću staviti u inkubator. Koliki je neki normalni omjer muški-ženski. Neko kaže 1:3, neko 1:5. Zanima me jel sam čuo da se muški tuku do smrti ako nemaju dosta ženkica. Zanima me kako vam ide prodaja jaja i mladih prepelica i koje su cijene ako nije tajna.
 
P

pero11

Guest
Što se tiče omjera, svi govore da je omjer 1:3 najoptimalniji. Nama su svi ti mužjaci koje imamo (15) pomiješani sa ženkicama (40) u jatu tako da ne dolazi do sukoba jer svaki dečko ima svoju curu (neki čak i po 2, 3 :) Imamo i mlado jato gdje je omjer 15:15 tako da uskoro, prije nego porastu trebamo nabaviti još barem 15-20 ženkica. Što se tiče naše prodaje jaja i prepelica, mogu reći da smo i mi još početnici u svemu tome, pošto smo uzeli mlade prepelice morali smo čekati da pronesu tako da sada imamo jaja tek za svoje potrebe, a kroz mjesec-dva bi mogli govoriti o nekim konkretnim cijenama jaja i podmlatka kojeg ćemo ako sve bude po planu imati. Ovo što smo do sada razmišljali o cijenama, jaja bi bila po 80lp-1kn, a prepelice po nekim standardima (ženke-25kn, mužjaci-15kn, mali pilići-5kn/kom).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
H

Hrvach

Guest
Mi smo prije uzimali jaja od gosp. Ivice Perečinca i isto je bila takva cijena. Tu u mojem kraju je cijena jaja 2kn/kom,a piliće i prepelice niko ne prodaje jel ljudi nemaju inkubatore pa tu vidim svoju prednost jel mislim da će mi bolje ići prodaja živih prepelica nego prodaja jaja. Inače se bavim i uzgojem kunića pa znam da je najgore na početku naći kupce,a kasnije kad se taj dio riješi sve ostalo je mačji kašalj.
Još me nešto zanima, napisali ste:Mi smo napravili gajbe od drvenih letvi i žice, dimenzija 150x60x100 i otprilike u svaku gajbu nam stane 60-ak komada s tim da još imaju mjesta za trčkaranje uokolo i nije im tijesno, tako da mislim da bi u ovu tvoju gajbu bez problema stalo 30 prepelica.
Kaj nije malo previše 30 prepelica za gajbu 50*50, imao sam priliku vidjeti prepelice ali mi se ne čini da bi ih baš toliko stalo, barem ne odraslih.
 
P

pero11

Guest
Sorry, moja greška, nisam se dovoljno dobro izrazila. Mislila sam da pitate za početak kad se izlegnu pilići. Što se tiče malenih, njima je to kao hotel sa 5*, ali kad odrastu definitivno bi im bilo pretijesno. Ali do tada se stigne napraviti nešto veće ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
H

Hrvach

Guest
Nemoj(te) mi govoriti vi jel sam premlad za to, tek nepunih 20g.... U vezi gajbi, imam 15 takvih kutija tak da od svake mogu napraviti gajbicu. Čitao sam negdje da na gajbu 40*40 ide 6-8 prepelica, to znači da bi u ovu moju išlo 8-10 bez problema. Htio bi imat neki normalan broj prepelica po gajbi da ih nemam raspoređene bez veze u 4 gajbe ako stanu u 2, ali opet da im bude ugodno i da im ne bude tijesno. Zanima me još svijetlo za koje sam pročitao da je dobro za poboljšanje nesivosti. Jel je dovoljno jako svijetlo od solarne lampe za vrt, mislim raskopati lampu i čeliju staviti na krov nastambe u kojoj bi bile smještene,a lampicu povući do prepelica i tako u svaku gajbu po jednu lampicu. Znam da nije neko jako svijetlo,ali im je opet dosta da vide jesti, problem mi je jel još nemam povučenu struju do te nastambe di su mi kunići i di će bit prepelice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh