• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

jd4755

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Natoči malo nafte u crijevo da zaliješ pumpu ili jednostavno malo povuci ustima(pazi da se ne napiješ nafte)
 
T

tomonh

Guest
Trebam bomoć od stručnjaka.
Zanima me sjetva pivskog ječma.Iz okolice sam Dugog sela.Gledal sam na stranici PPk da uzimaju koperante iz cjele hrvatske.Posijal bi oko 15ha,al me strah da nebude previše proteina pa da nakrju nepopušim.Vidio sam da ste napisali da se nesmije prihranjivat poslije 15.3,i ne sa puno dušika.
Kolko ga vi gnojite i kad,a vidio sam da ste imali dobar prinos.Hvala unaprijed.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
U jesen idemo s 300kg/ha npk7-20-30 a u proljeće idemo u dva navrata kan-om.Prvi put idemo pred kretanje vegetacije a drugi put za desetak dana s tim da to bude do kraja ožujka.Prva prihrana 150kg/ha kan-a ,druga max.100kg/ha kan-a ovisno o stanju i izgledu usjeva kao i o pretkulturi.Prihrane je najbolje tempirati kad se najavi kiša tako da gnojivo odmah bude na raspolaganju biljci.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Od domaćih je dobar barun,nizak je ,ne poliježe,ima jako dobar hektolitar.Ja sam ove godine imao 63dt/ha baruna.Od stranih dosta se siju vanesa i mombasa,obadvije se moraju raditi s regulatorom rasta inače polegnu.Strane sorte imaju veću cijenu za 5% od domaćih.
 
T

tomonh

Guest
Ja sam ove godine poprskal sa modusom pšenicu,al mislim da sam joj malo naštetil,neznam kak je vaša podnesla jel sam vidio da ste i vi prskali,mislim da sam ja par dana zakasnil jel mi je žito visoko ko i dio koji nisam prskal,nije ništa leglo bar ne do zadnje kiše,malo se nagnulo na mjestima gdje sam kretal rastpačem.
Jel bi se več trebalo javit za koperaciju,jel je obvezno sve uzeti ili se nešto od zaštite,gnojiva može samo nabavit.
Npr.kod todoriča su kamate 12%lihvarske,a ugovor te obvezuje da moraš uzet.Koliko su vam sad isplatili ako nije tajna kad vam je cjena vezana na pšenicu a nezna se cjena pšenice.
Prinos vam je super,a zašto nite uzeli nešto od tih stranih sorti,mene je strah ako mi daju da mi nebude uredu sa tim proteinima...Znam da sam dosadan...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Imao sam i 20 ha mombase i tek danas završio žetvu pa nemam podatke o prinosu ali mislim da je malo preko 5t/ha.Kod ppk se mora uzeti samo sjeme ,ostalo po želji ,kamate imaju 1% mjesečno i to samo na gnojivo,ostalo je beskamatno i uz rabat tako da ja uzimam sve kod njih.Mislim da je još rano za ječam ali može se telefonski informirati kada će se moći predbilježiti.
 
T

tomonh

Guest
Malo sam se raspitival o cjeni prijevoza od mene do Gradiške,pa mi je jedan kamijonđija rekel da se na silosu čeko po 12sati i duže pa da je zato skup prijevoz do PPk.Reke mi je 8lipa od Dugog sela,a od nas su u kujevo vozli po 7.5lipa.
Da su stvarno takve gužve.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ove godine je bila strašna gužva jer je cijela istočna HR umjesto u silose Vukovar dovozila ovdje u Gradišku , na kraju žetve ječma čak nije par dana bilo mjesta za prijem .Mislim da su priznavali 8lp/kg na prijevoz te su svi vozili ovdje.Kad se normalno vozi i u NG i u Vukovar ne bude prestrašna gužva.Najbolje bi bilo ne voziti odmah ispod kombajna već malo sačekati,informirati se telefonom ,kad kiša prekine kombajne budu manje gužve.
 
T

tomonh

Guest
Teško je čekati kad sad sa novim kombajom radim dosta usluge,imam halu pa kad bi ga par dana skipal unutra pa kad prođe glavnina navale onda da se vozi.A kako to da je samo u Gradiškoj se otkupljivalo,dobro je bilo ako je stimuliran prijevoz.Nebi ga sijal nego samo zato kaj je odmah isplata,a i planiram poslije odma opalit kukuruz
 
T

tomonh

Guest
Planiram nabavku teške tanjurače slične vašoj,dal ste novu ili rbljenu uzeli i koliko ste ju platili...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Polovna je bila,uvežena iz Njemačke a koštala je s prijevozom i svim ostalim daćama 4200eura.Ima u Ivankovu kraj Vinkovaca dosta teških tanjurača,čovjek uvozi iz Francuske,malo je skup ali možda se da cjenkati.
 
T

tomonh

Guest
Našel sam jednu blizu mene 4.6m na hidro sklapanje oko 6500eura marka ko i vaša,te rabeverk za 5500 slične dimenzije. Ima jedan kod nas opaku oni nisu orali samo su sa njom pičili al moram za cjenu saznat.
Jedan kaj nam je familija uvozi pa mi je rekel kad hoču da se javim,malo je problem prijevoz.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Da ne otvaram novu temu stavljam ove slike ovdje da vidite s čim se nekad radilo po kombinatima.

Slika131-3.jpg


Slika132-3.jpg


Slika133-2.jpg
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ovaj sa prve slike je najveći IMT 5500, MB V12 turbo, al će Bobo bit sretan kad to vidi :D

A na zadnjoj slici je izgleda FAP-ov :lol: , tu baš ništa dobrog ;)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Mercedes je 360ks a ovaj s fap-om mislim 220ks a imt koji ga nosi je imt 5220,najgora serija od svih zglobnih imt-a.
 
Na vrh