• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2022

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,229
Dečki kad kod vas stiže sjemenski proljetni ječam, tu kod mene ga u prodaju stavljaju tek početkom ili sredinom trećeg mjeseca, a meni to kasno,jer ako ostane ovakva zima valjalo od polovice prvog mjeseca planirati sjetvu,po meni bi idealno za moje podneblja bilo do sredine drugog mjeseca.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,229
Ovako,danas preorano cca 1,4ha površine,prvo oranje je odrađeno početkom 10mjeseca prošle godine, i to je za tu parcelu bilo prvo oranje nakon dobrih 27-28godina ,u planu je proljetni ječam sijati,e sad pitanje, imam 100kg npk5-15-15 zorka šabac, što još po vama baciti ,u planu mi je 75 kg ureje ali to mi se čini malo,znači što dodati,I koju sortu sijati.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo razlika povaljanog i ne povaljanog ječma.

IMG_20230121_004935.jpg

Za kontrolu i dokazivanje teorije sam omeđio tablu, nisam bio siguran koliko je pametno sve posijano valjati jer je još bilo vlažno, ne toliko na oko, koliko su kotači propadali pa sam bio uvjeren da možda radim više štete nego koristi ako previše nabijem zemlju i napravim tijesto.

Ali evo, vidi se da je razlika očigledna, malo sam počupao i pogledao korijenje, dosta razvijeniji korijen na povaljanom, samo sam zaboravio slikati.

Definitivno idem u valjanje nakon busanja da nabijem promrzli sloj zemlje da jače krene, ali sada znam da na godinu valjam sve samo da uvjeti budu dobri, ova godina je malo zafrknuta po tom pitanju bila jer stvarno je svako malo kvasilo, taman se prosuši da pobijele busice, opet padne 5 - 10 litara pa opet čekaj priliku...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Sa kakvim valjkom si valjao ? Običnim, glatkim, napravljenim od cijevi ili kembriđ valjkom ?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Da, nakon početka busanja i mrzavice, nabiješ taj gornji sloj od cca. 5 cm koji je prozračan od mraza, nakon toga krene puno jače i brže.

Valjanje nakon sjetve strnih kultura fino usitni ni nabije, što se i vidi iz priloženog.

Odličan je općenito, ako oreš u proljeće i ne razbiješ buse do kraja, nakon njega ostane prašina, nakon sjetve kada se prođe dodatno se usitni gornji sloj i sjetveni sloj se nabije da sjeme dobije bolji kontakt s tlom, usput i ono sjeme na površini, nabiješ i potrpaš malo.

Može se koristiti za zatvaranje brazde npr. samo treba naprijed staviti one opruge široke.

Za trave i djetelinu itd... Pravo dobra stvar.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
Ja planiram u subotu ici u prihranu strnih zita sa 100 kg uree na ral. Rekli su kisu za nedjelju pa ako bude kisa i dalje u prognozi onda idem, a ako ne bude onda cekam kisu.
Nikad nisam isel s ureom u proljece, ali sad cu definitivno probati jer je kan, s obzirom na postotak dusika, uzasno skup naspram ureje.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,229
Neznam, ja obično, sad idem kanom,a poslije kombinacija kan-urea.
Kan je prije dostupan biljci.
 
Posljednje uređivanje:

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Urea se nebi trebala koristiti na višim temperaturama u prihrani osim ako nije protektirana… U tvojim uvjetima čim ranije sa ureom a poslje kan/an/san…
 

PecKe

Član
Tu od
15 Stu 2021
Poruka
58
Danas ću vjerojatno odradit prskanje protiv trave zbog temperatura. Prihrana će čekat neku kišu, ovo što se prikazuje za nedjelju je nekih 2L što mi je dosta nesigurno i upitno (barem za moje područje).
 

Najnoviji postovi

Na vrh