• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2022

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
jedno pitanje odnosno dilema , dali je bolje prije bacanja gnojiva na brazdu ( a i samog ječma),
brazdu malo usitniti tanjuračom da gnojivo i sjeme ne propadnu preduboko
u zemlju ? ili se može baciti na brazdu bez ikakvog usitnjavanja, pa zatim
potanjurati ?

Ja radim ovako,
Na oranje bacim umjetno gnjivo,potanjiram,podrljam i onda sjetva.
Poslije toga valjak i bog te veselio..
 

retro32

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
57
Ja radim ovako,
Na oranje bacim umjetno gnjivo,potanjiram,podrljam i onda sjetva.
Poslije toga valjak i bog te veselio..

ok , to mi je jasno, ali ti vjerovatno siješ sa sijačicom, što ako se sije rasipačem
za gnojivo ? dali bi tada bilo bolje baciti na brazdu kao i gnojivo ili
prije malo usitniti brazdu ? bojim se da bi ako se brazda malo ne potanjura
sjeme možda ošlo preduboko u tlo ?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Za sijanje s rasipačem moraš prvo potanjurati pa baciti sjeme i onda ga zadrljati ili plitko zatanjurati.
Ne volim kad se tako radi i nikad pravog žita s takvog načina sijanja, sijačica je zakon!!
 

retro32

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
57
Za sijanje s rasipačem moraš prvo potanjurati pa baciti sjeme i onda ga zadrljati ili plitko zatanjurati.
Ne volim kad se tako radi i nikad pravog žita s takvog načina sijanja, sijačica je zakon!!


vjerujem , nažalost, nije mi dostupna :(
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Molio bi savjet za sijanje ječma.
Znači ovakva je situacija,starci odlučili sijat ječam,naravno sjeme sa tavana ječam od prošle godine.
E sad,sijali bi na oranici na kojoj je zadnjih 20 god bio uvjek kukuruz,naravno več duže vrijeme ne uspjeva pa zato i ide ječam
Sad bi trebao savjet,kad bacit umjetno gnojivo i koje bi bilo najbolje,da i koju količinu.
:rolleyess:
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Molio bi savjet za sijanje ječma.
Znači ovakva je situacija,starci odlučili sijat ječam,naravno sjeme sa tavana ječam od prošle godine.
E sad,sijali bi na oranici na kojoj je zadnjih 20 god bio uvjek kukuruz,naravno več duže vrijeme ne uspjeva pa zato i ide ječam
Sad bi trebao savjet,kad bacit umjetno gnojivo i koje bi bilo najbolje,da i koju količinu.
:rolleyess:

ja sam lani bacio 200 kg 15-ice na ral i bilo super
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
na 500čhv bacim 50 kg žita a može i više pogotovo ako je zimski i 15-ice 50kg na 500čhv i na prolječe prihrana sa kanom garantirano siguran uspjeh ako ovaj s neba dozvoli i naravno ako se im obavezno špricanje i nema brige;)
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Pa tu si u pravu. Ja više ne kupujem sjemenski ječam i zob, nego prvu reprodukciju. Kod mene je u trgovini 4 kn, a jedan dečko mi iz Slavonije dopelja po 1.80. Vjerujem mu, jer do sada nisam imao nikada probleme, čak sam i super zadovoljan sa prinosom. Nego mislio sam na dvoredni ječam i višeredni da li postoji velika razlika za ishranu.

Sijem cini mi se rex(Osijecki) mislim da je vec 10-ta reprodukcija pa ima oko 10% sestorednog, moram uzeti neki sjemenski ,inace ovaj ima odlican prinos, sijem malo vecu kolicinu nego 6-redni, ne vidim neke razlike u prinosu a i krave ne prave neku razliku izmedju 6-rednog i ovog 2-rednog. Razlika postoji u gnojidbi jer se u jecam koji treba da posluzi kao pivski ne baca se UREA zbog povecanja bjelancevina( normalno u svaki se baca NPK) jecam ide za stocnu hranu umjesto pivarsku industriju ,gnoji se samo kanom od dusicnih gnojiva, oprezno sa dusicnim gnojivima u jecmu jer hoce poleci kod vecih doza.
 
Posljednje uređivanje:
Z

zeleno zagorje

Guest
da li je netko od forumaša sijao ječam bosut , da li ima dobre prinose i da li poliježe rado ili je otporan na polijeganje , jer sam sijala prošle godine rex i jako je polegnuo, puno se
upropastilo žita kod žetve
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Evo,ja sam posijao novosadski jecam Nonius.Jecam je sjemenski 1.15km kilogram.
Oko 4 kune mu to dodje.Bacio sam koliko kilograma jecma toliko petnaestice.
Sjetva obavljena pred ovu kisu i sad samo ocekujem da vidim kako ce se zazelenit...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Imam osječaj da će ječam sljedeće godine nakon žetve biti ispod 1 kn/kg..
zašto misliš kolega da bi bio jeftin,evo ja odustao od prodaje zobi zbog cijene,nema šanse da svoju zob dam jeftinije od stočnog brašna ,nek jedu krave,nego pošto je tema ječam ,ja sam jučer posijao nakon puno godina jedan komad od 1900hvati sa nekih 140kg sa sijačicom,dali bude to malo rijetko ili ne,uzeo sam od susjeda njegov ječam ,malo zamjene on meni ječam ja njemu zob,tretirao sam ga vitavaxom i posijao pred kišu,sad kako bude bit če ali nebi smio biti prerijedak:madmana::madmana:
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Mislim da će bit jeftin jer ga je zasijano puno više nego lani kao zamjena za kukuruz..i to dosta više, što će povećati ponudu na tržištu a potražnja će ostati ista ili nešto padati..
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
ja posijal dvije rali dvorednog BC Bosut samo sam jednu godinu sijal višerednog ovaj mi se viša sveđa jer je zrno krupnije i ima manje pljeve,a sijem samo za svoje potrebe
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Nemoj me plašit :shock:

Kolega zašto te plašim???

Nema veze što ga hraniš sa stokom kad ga možeš jeftino kupiti..

Ma gdje ga mogu kupit jeftino? Lakše mi ga je sa strojem pročistit (trijerom) to mi je dan posla i sjeme bude svo krupno šta posijemo,nema loma ni sitnoga sjemena ai zašto bi morao dat recimo nekih 1000kn za sjeme ako nemoram
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma Ivica je mislio na to da ga možeš kupiti jeftino kao hranu, a ne kao sjemenski...
No ja ipak više volim imati doma svoje žito. Ja ga budem posijao 1,5 rali u četvrtak ili petak.
 

Najnoviji postovi

Na vrh