• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jednostavno navodnjavanje

  • Temu pokrenuo Chainee
  • Datum prvog posta
C

Chainee

Guest
Bok ljudi,

planiram izvesti navodnjavanje za moje polje nevena od nekakvih 1000 m2.

Dakle, išao bi na varijantu: 1. zabiti cijev u zemlju
2. kupiti motornu pumpu za vodu
3. kupiti balon za vodu od 1000 lit i postaviti na na visoko postolje
4. Spojiti nekakvo crijevo (kap po kap? :scratch ) na balon... i to je to ! :lol:

Ok, sve sam smislio u teoriji, ali kako to točno napraviti u praksi i kakva mi oprema treba (pumpa, crijevo, tko ima svrdlo za zemlju), to nemam pojma. Jedino sam vidio da su baloni za vodu oko 700kn.

I naravno, koliko bi to po vama koštalo.

Ako netko ima neki jednostavniji sistem, nek mi kaže.

Svaka pomoć je dobrodošla

Zahvaljujem
Tompa
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Ideja ti je dobra. Ne treba ti svrdlo za zemlju, dovoljno je lopatom iskopati ili malim ručnim svrdlom izbušiti rupu od nekih 50 - 60 cm dubine u koju ubaciš cijev da ti se ne pomakne prilikom podizanja. Nakon toga trebaš cjevasti bat (čekić) i neku platformu s koje ćeš zabijati cijev. Važno je otprilike znati na kojoj dubini ima vode u tom području tako da znaš koliko bi je moglo biti u cijevi. Cijev mora imati pravilnu špicu i rupe ili zareze na dužini do 130 cm od špice. Također, rupa treba biti dovoljno da se pumpa ne muči kod usisavanja jer ako će biti premalo, radit će na suho i izgorjet će brtva. Nakon što se cijev zabije potrebno ju je ispumpati (nekoliko sati) pumpom većeg kapaciteta kojoj ne smeta pijesak i sitni šljunak tako da se dolje napravi "podzemni bunar" oko špice i da ti kasnije ne ide pijesak nego čista voda. Možeš također staviti i filter iza pumpe da ti odvaja pijesak iz vode.

Sve ostalo što si naveo je u redu, jedino ti rezervoar treba biti dovoljno visoko da ima dobar pritisak. Kap po kap je najučinkovitija vrsta navodnjavanja. Moguće je kroz iste cijevi ravnomjerno dodavati prihranu koju dotična biljka treba što naravno dobro utječe na razvoj i rast.
Toliko ukratko o tome...
 
C

Chainee

Guest
Zanima me konkretno koliko u visinu treba postaviti balon, da bi voda lijepo tekla kroz recimo nekakvih 100 metara crijeva. I čini mi se da sam negdje pročitao da bi crijevo trebalo postaviti tako da se zatvori krug? Krivo??

i koliko ta crijeva uopće koštaju i gdje se to kupuje?

Pozdrav
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Po meni imas i drugu mogucnost , a to je da pripremis cijevi za pumpu na duzinu od cirka cetiri metra te da iste nabijas kombinirkom ili bagerom a spojeve normalno varis s tim da ako imas vodu na dubini recimo od sest metara u tom slucaju dopremi cijev i bager koji moze dosegnuti visinu i imas vodu za pola sata . Sto se tice navodnjavanja kap na kap od vodospreme vodis vodu alkatenkom do redova biljaka a samo u redove slazes cijev kapna kap , veoma lako i jednostavno za postavljanje i nadasve ucinkovito zalijevanje !
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
ja imam dvije peterostepene pumpe od hidrofora,voda je na dubini od 3m,mogu direkt vodu pustit u crijeva kap na kap,ili u rezervare pa onda pustim iz njih....
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Orsic kaže:
ja imam dvije peterostepene pumpe od hidrofora,voda je na dubini od 3m,mogu direkt vodu pustit u crijeva kap na kap,ili u rezervare pa onda pustim iz njih....
Misljenja sam da je uvijek bolje zalijevati vodom koja je odstojala i zgrijala se na suncu , tako da bih ja uvijek napravio vodospremu u kojoj ce voda odstajati i onda ici u proces !
 
K

korisnik2408

Guest
Ovisi koliko tlak zelis u crijevima za zalijevanje. Obicno 0,5 do 0,6 bara bude dovoljno. Znaci po teoriji kada ne bi bilo gubitaka (otpori) bilo bi dovoljno podici na 5 do 6 m visine. Po iskustvu, to ce raditi ako podignes rezervoar na 2 do 3 m.
U svakom slucaju je povoljnije rjesenje da najprije pumpas vodu u rezervoar kako bi voda malo odstojala, pa tek onda ides zalijevati.
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
slazem se da je bolje da voda odstoji,ali meni ide dnevno preko 10000lvode sad da cu slozit toliko kanistera,treba mi jos jedno manje polje kraj mojega....
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Orsic kaže:
slazem se da je bolje da voda odstoji,ali meni ide dnevno preko 10000lvode sad da cu slozit toliko kanistera,treba mi jos jedno manje polje kraj mojega....
Pa lako uzmes jos jedno polje, zemlje ima ne fali je !
 
M

mario1234

Guest
Ideja ti je dobra. Ne treba ti svrdlo za zemlju, dovoljno je lopatom iskopati ili malim ručnim svrdlom izbušiti rupu od nekih 50 - 60 cm dubine u koju ubaciš cijev da ti se ne pomakne prilikom podizanja. Nakon toga trebaš cjevasti bat (čekić) i neku platformu s koje ćeš zabijati cijev. Važno je otprilike znati na kojoj dubini ima vode u tom području tako da znaš koliko bi je moglo biti u cijevi. Cijev mora imati pravilnu špicu i rupe ili zareze na dužini do 130 cm od špice. Također, rupa treba biti dovoljno da se pumpa ne muči kod usisavanja jer ako će biti premalo, radit će na suho i izgorjet će brtva. Nakon što se cijev zabije potrebno ju je ispumpati (nekoliko sati) pumpom većeg kapaciteta kojoj ne smeta pijesak i sitni šljunak tako da se dolje napravi "podzemni bunar" oko špice i da ti kasnije ne ide pijesak nego čista voda. Možeš također staviti i filter iza pumpe da ti odvaja pijesak iz vode.

Sve ostalo što si naveo je u redu, jedino ti rezervoar treba biti dovoljno visoko da ima dobar pritisak. Kap po kap je najučinkovitija vrsta navodnjavanja. Moguće je kroz iste cijevi ravnomjerno dodavati prihranu koju dotična biljka treba što naravno dobro utječe na razvoj i rast.
Toliko ukratko o tome...
Dobro veće interesira me koliko treba biti težak taj cijevasti bat jer bi ja probao koristiti cijev od skele za zabijanje cijevi za vrtnu pumpu? Hvala !
 
M

mario1234

Guest
Dobro vece ! interesira me koliko treba biti težak cijevasti bat za nabijanje cijevi za vrtnu pumpu jer ja bi ga napravio od cijevi za skelu pa s njom nabijao cijev pošto mi je pjeskovito tlo bolje receno bivsi kanal save prvih metar je pijesak a dalje šljunak ! Hvala !
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ja imam oko 25 komada cijevi po parcelama koje su promjera 75mm,i sve smo zabijali rucno,tak da mi je sistem poznat. kod nas je to islo ovako: prvo se zabije cijev od oko 2,5m,promjera 100mm. ona nema špicu ni rupe,i dosta lako ide u zemlju,moze se zabiti bez platforme. zatim se izvadi,i ostane rupa od cirka 2m. u tu rupu se spusti cijev 75mm,duzine 6m,sa špicom i rupama,prethodno se na nju nastavi bat,i onda se stane s traktorom do cijevi i zabija. zabijanje bagerom ne bih preporucio,jer ce on cijev uvinuti,bat je najbolje rjesenje. zatim ispumpavanje,i tad se odmah vidi ima li tu vode ili ne. ja koristim doma navodjavanje kap po kap,i to bez spremnika za vodu,direktno s motorne pumpe,samo dva filtera za pijesak. hondina pumpa nabija potreban pritisak na malom gasu,potrošnja goriva je skroz zadovoljavajuca i to je to.

ovo je bat za zabijanje. promjer cijevi je oko 12-13cm,visina oko 120cm,tezina 35-40kg.on se naopacke nasadi na cijevi,i samo treba lupati.

 

dragan710

Novi član
Tu od
19 Lip 2014
Poruka
3
poštovanje jasam novi ovdje na forumu i čitam vaše objave i vidim da ima dosta onih koje zanima navodnjavanje voća i povrće ali mnogima je problem voda ja se bavim bušenjem mini bunara a cijena ovisi o lokaciji gdje se nalazite recimo slavonija je 1300 kuna do 20 metera dubine a svaki metar poslje 20 je 50 kuna a mora se ići dok se nedođe do pjeska i to veće količine pjeska da bih bilo dosta vode
 

Najnoviji postovi

Na vrh